W dniach
7-10 grudnia bieżącego roku w zimowym
Gdańsku po raz kolejny odbyła się impreza (party)
"Silly Venture" dedykowana w szczególności fascynatom retro sprzętów spod znaku firmy
Atari. Od lat jest to jedno z największych spotkań tego typu w Europie czy nawet na świecie.
Prócz atarowców na imprezie mile widziani byli także fani innych - popularnych w latach 80/90 XX wieku - retro komputerów, takich jak Spectrum, Timex, Commodore czy Amiga (w osobie piszącego te słowa). W tego typu spotkaniach biorą udział głównie aktywni członkowie tzw. demosceny, zjawiska kulturowego opisanego szeroko w literaturze, a skrótowo na przykład
tutaj.
Tym razem party odbyło się w samym centrum miasta, w obiekcie kultury
"Gedanus". Przed wejściem należało opłacić wejściówkę, umożliwiającą wzięcie udziału w imprezie. Wraz z pakietem gadżetów otrzymywało się także kartą imienną (wpisany pseudonim oraz nazwa grupy) uprawniającą do głosowania w konkursach na produkcje demoscenowe. Tradycyjne w środowisku komputerowym użytkownicy wszelkich modeli sprzętu posługują się głównie ksywami.
Wizytówka uczestnika imprezy, z wpisanym pseudonimem - zdjęcie autora.
Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy była okrągła
30 rocznica premiery konsoli do gier
Atari Jaguar. Urządzenie te zostało wyprodukowane i wprowadzone na rynek w
1993 roku i miało stanowić konkurencję dla konsol spod znaku
Nintendo i
Sega. Jednak w wyniku polityki firmy Atari (a w szczególności braku większej ilości gier) konsola ta nie zdobyła większej popularności i stała się jedną z przyczyn odejścia tej znanej firmy z rynku sprzętu komputerowego.
Party odwiedziło około
150 osób. Poza reprezentantami wszelkich części naszego kraju - także z Niemiec, Francji czy Finlandii. Wielu uczestników przybyło na partyplace wraz z własnym działającym retro sprzętem. Można było podziwiać doskonale zachowane egzemplarze Atari (w tym sprawne egzemplarze konsoli Atari Jaguar) czy Commodore. Wydarzenie było cały czas relacjonowane online. Nieobecnym, którzy wykupili możliwość udziału w imprezie, także przysługiwało prawo do głosowania online na produkcje demoscenowe.
Fragment partyplace. Zdjęcie autora.
Na miejscu organizatorzy (niezmordowani ludzie z ekipy
Greya i jego małżonki) zapewnili uczestnikom m.in. kawkę, ciepłą herbatkę, poczęstunek (świetny domowy bigos!), a także inne napoje od sponsorów. Dodatkowo w piątek udaliśmy się do pobliskiej dyskoteki
"Miasto Aniołów" na kilkugodzinny koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu uczestnika o pseudonimie
Zoltar X. Muzyczne dźwięki były całkiem ciekawie i skocznie dobrane.
Podczas trwania imprezy zorganizowano turniej w kultową grę
"Doom" w wersji na konsolę Atari Jaguar. Zmaganiom nie było końca. Na bigscreenie w głównym pomieszczeniu prezentowano na bieżąco różne programy i dema / intra na Atari. W piątkowy wieczór organizatorzy otworzyli na telebimie nagrane wcześniej wywiady z ważnymi postaciami związanymi z opracowaniem m.in. Atari Jaguar czy tworzeniem oprogramowania na tą konsolę.
W sobotnie popołudnie ruszył główny konkurs prac, które zgłosili muzycy, graficy i koderzy prezentacji (tzw. dema, intra) oraz innej twórczości dedykowanej w szczególności komputerom i konsolom spod znaku Atari. Prace prezentowane były w odpowiednich kategoriach sprzętowych i odtwarzane na oryginalnym sprzęcie, z podziałem który skrótowo opiszę jako:
1. Konsola
Atari 2600 VCS z podziałem na grę, muzykę, demo,
2. Komputer
Atari XL/XE z podziałem na grę, grafikę, muzykę, demo lub intro (mniejsza objętościowo wersja prezentacji),
3. Pliki z grafiką typu
ATASCII (2-kolorowy tryb BASIC),
4. Komputer
Atari ST/STE, FALCON z podziałem na grę, grafikę, muzykę, demo / intro,
5. Konsola
Atari Jaguar z kategorią gra,
6. Mała konsola podręczna
Atari Lynx z kategorią gra i demo,
7. Kieszonkowy komputer
Atari Portfolio z kategorią gra,
8. Kategoria
Wild (inne prace np. na inne komputery niż Atari, utwory MP3 czy prezentacja wideo, multimedialne).
Później nastąpiło głosowanie. Uczestnicy party (obecni na miejscu oraz pozostali w formie online) głosowali na stronie imprezy, za pośrednictwem specjalnego kodu uzyskanego po potwierdzeniu zapłaty za imprezę.
Przestawione w konkursie prace zostały umieszczone na
kanale YT.
Zapis streamu z party.
Wyniki (dostępne na stronie
demozoo) zostały ogłoszone w niedzielę, a następnie zwycięzcom wręczono nagrody.
Opisana impreza jak i kwalifikujące się do osobnego opisania zjawisko tzw. demosceny (wiele wątków jest związanych z Trójmiastem) stanowi przykład ciekawej subkultury, funkcjonującej w sposób zdecydowanie pokojowy, grupującej od wielu, wielu lat ludzi wszelkich profesji, wieku, dla których wspólnym mianownikiem jest wszelki sprzęt nazywany retro komputerami.