Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#31] Re: robmy wiec cos

@Michal, post #30

Zgadzam sie. Mag by musiał być pod system, żeby szło go promować na gfx'a.
Wydawanie maga na A500 to tak jakby wydać maga na C16 zamiast C64 :)

[#32] Re: SCENA - AMIGA 500

@pececiarz, post #6

>okazalo sie, ze poziomu Enigmy raczej nic juz nie przebija (chodzi o klase doznan)

Jeśli taka jest twoja opinia na temat Enigmy to nic nie widziałeś na Amidze 500.
Ech jakie doznania nie rozumie, może klimat to jedynie muzyka w tym demie Phenomena Enigma jest rewelacyjna, ten klimat KOTO / LaserDance



Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe DEMO na A500 to glądnij sobie Desert Dream, Monixide, Extension Pygmy Projects, StateOfTheArt, Hardwired, Technological Death, Anarchy DEMO I - II, Budbrain, Budbrain Megademo 2, Sequential, SubtleShades oraz ODYSSEY widziałem wersje tylko HD ma jakieś 4MB (o widzisz to demo ma klimat nieziemski, a jaka muza) i jest jeszcze tego trochę, a widziałeś grę Stardust, ta gra jest bardzo scenowa już przy samym starcie wypas mało relwelka



Na początku leci sobie właśnie taki stateczek na A500 :D

[#33] Re: SCENA - AMIGA 500

@Rafał Lipiński, post #1

Czytam ten post bardzo późno, ale jakoś tak wyszło że na poważnie zajrzałem do tego działu dopiero teraz. Na wstępie powiem że nie zgodzę się z niektórymi z was, że A500 to ****, puszka pandory i co tam tylko najgorsze. Mam A500+ (A500 w świetnym stanie nie mogłem dostać) jej konfig jest w moim opisie. I pytam: dlaczego to nie można by robić fajnych rzeczach na A500/2000/CDTV/500+ ? Co tylko dopalone A1200 i A4000 mają być uprzywilejowane? A1200 mam również (patrz opis), ale pierwsza Amiga jaką miałem to była Amiga CDTV (1993r.) i to na niej właśnie zrobiłem wszystkie moje moduły w Protrakerze (wersja niepełna 3.11). W komponowanie muzyki na ACDTV bawiłem się z 2 lata razem z moim amigowym kumplem (Dominikiem - ksywka Twardy - z Łodzi), który z kolei tworzył na "gołej" A1200. Wzajemnie się wymienialiśmy modułkami i ocenialiśmy swoją twórczość mimo iż on miał A1200 a ja ACDTV. Ja osobiście bardzo chętnie poscenuję na mojej A500+ (w kategorii muzyka) i na pewno mój kupel "Twardy" również... . Brakuje tylko właśnie garstki zapaleńców takich jak ja, bo im więcej nas będzie tym większa rywalizacja i przednia zabawa. Jestem za! Jak by co słać mail azzorek@wp.pl.

Pozdrawiam

Azzorek

[#34] Re: SCENA - AMIGA 500

@PRIMER, post #25

Jeśli komuś, na coś się to przyda, to mogę udostępnić źródłówkę magazynu Taboo00 by Appendix - mojego autorstwa. Tylko przerobić i będzie hulać.
[#35] Re: SCENA - AMIGA 500

@enter, post #34

Zeby klasyczna Amiga znowu odzyla, potrzebuje jednej waznej rzeczy :

------> PORTALU <-------

.. jest co prawda taki anglojezyczny, ale wlasnie on jest anglojezyczny.
Nie kazdemu chce sie sleczec ze slownikiem w reku i godzinami tlumaczyc to co autor postu mial na mysli.


Wszystkie polskie portale z amiga w nazwie, tak naprawde niewiele znacza dla kogos kto posiada klasyka (a500, a1200).
Rozlam spolecznosci amigowej w polowie lat 90tych, spowodowal tylko jeszcze wiekszy chaos i rozczarowanie.
W glownej mierze zawdzieczamy to firmom, ktore przejely paleczke po Commodore i sialy tylko zniszczenie w tej niegdys mlekiem i miodem plynacej krainie.

Niestety, jak widac niektorzy nie rozumieja chyba sedna sprawy i twierdza uparcie, ze za wszystkie plagi tego swiata odpowiada amiga 500 i jej uzytkownicy...(naprawde dziwne podejscie do problemu).


Sila miedzy innymi atarowskiej sceny jest to ze jest zwarta i przyjazna.
Z nasza jest raczej na odwrot a nie trzeba chyba pisac jak to potrafi zniechecic...

Najgorsze z tego wyszystkiego jest to, ze onegdaj niekwestionowany "krol i wladca" zwany A500 wsrod owczesnych mikrokomputerow, stal sie zakala rodziny krolewskiej.
Niestety sama "rodzina krolewska" procz przekonania o wlasnej wyzszosci nad innymi i pozowania niewiele dobrego zrobila miedzyczasie...


----

Czas najwyzszy, aby wyznawcy starego poczciwego klasyka,
zalozyli wlasna kraine i odcieli sie od narastajacych problemow i wojen uzytkownikow kolejnych rewelacyjnych rozwiazan, ze stajni kolejnych rewelacyjnych firm, powstalych na gruzach Commodore Amiga ...

po prostu nie da sie pogodzic stare z nowym, dlatego musi nastapic kolejny rozlam ale tym razem miejmy nadzieje pozytywny.
[#36] Re: SCENA - AMIGA 500

@selur, post #35

Ja właśnie zakupiłem a 500+ w świetnym stanie i planuje się nią bawić i postarać się choć trochę rozbudować ale tak po przejrzeniu forum widze że jestem w mniejszości. Wiem że A500+ to badziewny staroć dla większości amigowców i że trudno i że to że tamto ale kto powiedział że ma być łatwo. Szkoda jednak że scena Atari to się bardzo starymi zabawkami chce bawić a Amigi już nie :) A przecież A500 to też może być pozytywny segment amigowego hobby.
[#37] Re: SCENA - AMIGA 500

@Rafał Lipiński, post #8

moge cos porobic (Protracker) :-]
[#38] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #37

jesli ktos mowi ze poczciwa 23 letnie piecsetka jest do dupy zapraszam

http://ada.untergrund.net/
[#39] Re: SCENA - AMIGA 500

@selur, post #35

Ludzie zróbcie coś na A500 w końcu i zamknijcie pyski wszystkim przeciwnikom, albo sami zamilknijcie - ot, co. Jakiś czas temu chciałem coś skrobnąć na ECS 1mega ... samo znalezienie podstawowych tooli "z tamtych lat" potrwa tygodnie - tego nie ma na aminecie, trzeba przeglądać obrazy dysków w poszukiwaniu wersji "przedustawowych" (taaak, kupa z tego to był soft KOMERCYJNY). Koniec końców okażę się, że najwygodniej i najracjonalniej będzie toto napisać pod jakimś Linuxem na pececie, przetestować na UAE, a dopiero na koniec odpalić dla satysfakcji na A500 (bo tak to się dzisiaj robi tam, gdzie się coś robi na A500) ... także zróbcie COKOLWIEK (nie moduł/animkę/obrazek/maga w AMOSIe), wtedy będziemy rozmawiać.

P.S.: Podchodzę do sprawy czysto technicznie, bo to JEST zagadnienie czysto techniczne. Młodości nie wrócicie, zwłaszcza samym gadaniem, że "warto by było".

P.S.2: Nie wytrzymałem, odniosę się do tego: "firmy siały tylko zniszczenie". Krótko, w punktach, jak Twoim zdaniem powinna wyglądąć Amiga wyprodukowana w roku powiedzmy 2001, albo nawet 2008 (co se będziemy żałować), która nie byłaby profanacją i sianiem zniszczenia? Żebyś nie myślał, że to złośliwe pytanie, napiszę, co ja bym zmienił: zasilacz powinien być mały, lekki i mieć cienkie kable (jak przy ZX Spectrum - poważnie) a obudowa powinna być wielkości pudełka od kasety VHS. Z klawiaturą wbudowaną lub dołączaną. Zresztą, moja Efika prawie tak wygląda ...



Ostatnia modyfikacja: 09.07.2008 17:12:13
[#40] Re: SCENA - AMIGA 500

@Hareton, post #39

Pytanie do znajacych sie na rzeczy ?? czym zrobic dyskietke zapisana w systemie NDOS ?? jest on bardzo szybki mozna cos wrzucic do bootlblocka ..do tej port nie znalazlem odpowiedzi jakim toolem wrzucac binarke track po tracku ????

jak to zrobic ?????
[#41] Re: SCENA - AMIGA 500

@Hareton, post #39

Witam

samo znalezienie podstawowych tooli "z tamtych lat" potrwa tygodnie

Czy mółbyś podać nazwy tychże podstawowych tooli ( im więcej podasz tym lepiej ) ? Z góry dziękuje.

Pozdrawiam

[#42] Re: SCENA - AMIGA 500

@asman, post #41

NoisePacker ewentualnie inny ProRunner, względnie stare wersje ThePlayera (4.x/5.x)
Kefrens Font Editor
MasterSeka, DevPack II, TITANICS Cruncher ...

[#43] Re: SCENA - AMIGA 500

@Hareton, post #42

Wszystko co wymieniles jest do znalezienie.. a i do ZaSTAPIENIA lepszymi narzedziami.. co prawda dyskomania na A500 mij sie z celem .. wiec wygodniej jest cos zrobic na A500 HD lub A1200 HD i sprawdzic czy na OCS 1 MB smiga...

Ponawiam pytanie jak zapisac binarnie Trac2track by uzyskac format NDOS ??? Jakim narzedziem ??????
[#44] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #43

> Ponawiam pytanie jak zapisac binarnie Trac2track by uzyskac
> format NDOS ??? Jakim narzedziem ??????

A sprawdzales cos takiego
http://aminet.net/disk/misc/nA_Cracker1_0b.lhaHOŁDYS napisał(a):
[#45] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #43

Hejka, jak bedziecie potrzebowali programisty do tego zina to chetnie cos popisze. Jakis czas temu zaczalem pisac pod amige, wlasnie na A500 z HDD i OS 3.1.
Pisze w SAS/C 6.0 i AsmPRO. Jako, ze zadko tu zagladam (bo nie ppa generalnie nie lubi) prosze o kontakt na maila. Pozdro!

[#46] Re: SCENA - AMIGA 500

@Czarek, post #45

Sorki, zapomnialem dodac, ze w programowanie bawie sie od jakichs 11 lat a od 4 lat z tego zyje...

[#47] Re: SCENA - AMIGA 500

@asman, post #41

witam,

Nie wiem jak Wam ida poszukiwania toolsow do produkcji na A500 ale jesli czegos jeszcze brakuje, to:

Demo Toolsy (Amiga ECS, 7stron) na Pouet.net:

http://pouet.net/prodlist.php?type%5B%5D=demotool&platform%5B%5D=Amiga+ECS&order=&x=23&y=8&page=1&order=

Tooldiski dla A500 (crunchery i bootblock toolsy) na BTTR:

http://www.back2roots.org/Disks/Tools/


---

Poza tym, jak komus malo, to 181 tool/utility/docs disków w adf/dms lezy sobie na FTP-ie AmigaScne:

ftp://ftp.amigascne.org/pub/amiga/UtilityDisks/

---

pozdrawiam i czekam na produkcje



Ostatnia modyfikacja: 03.09.2008 03:09:38



Ostatnia modyfikacja: 03.09.2008 03:13:57
[#48] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #40

Do zabawy z dyskietkami NDOS: NDOS-DiskHandler, Track2File. Tylko po co? Czy produkcja na A500 automatycznie musi oznaczać dyski NDOS, wyłączanie systemu i hacki uniemożliwiające uruchomienie tego programu na nowszych Amigach? Co jest złego w pisaniu programów, dem, magów etc. w taki sposób, by były przyjazne dla systemu? Że są szybsze? G#?no prawda - taki "systemowy" Birds of Prey (dyskietkę da się odczytać pod Workbenchem i uruchomić pod nim grę) śmiga bez zacięć nawet na A1000 jak i na A4000, ekran da się promować bez problemów.
[#49] Re: SCENA - AMIGA 500

@APC74, post #48

Wszystkie produkcje SAF z lat 1994-95 działają pod systemem. Niektóre - jak intro na The Party V - nawet w tasku. Pamiętam, że OSTERowi dużo lepiej pisało się w sposób przyjazny dla systemu szczególnie na A1200, kiedy można było wygodnie korzystać z możliwości jakie dawał ten sprzęt (np. początkowa animacja do Overhead z IO3 zajmuje paręnaście MB i jest bezpośrdenio doczytywana z HD; normalnie w tamtych czasach byłaby wrzucona do RAMu i odtworzona...). Wydaje mi się, że za produkcjami NDOS stał brak umiejętności - można było być świetnym koderem od efektów, a nie umieć programować pod systemem. W przypadku standardowej A500 zasoby systemu były niewielkie i gra nie była pewnie warta świeczki, ale jeśli idzie o maszyny z AGA sprawa wyglądała już inaczej.

[#50] Re: SCENA - AMIGA 500

@Deftronic/..., post #49

"Wydaje mi się, że za produkcjami NDOS stał brak umiejętności - można było być świetnym koderem od efektów, a nie umieć programować pod systemem."

oj stary polemizowalbym ;)

[#51] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #50

Ja po rozmowie z innym kolegą z PPA doszliśmy do wniosku, że jest potrzebny portal traktujący tylko o A500, A500+ , ACDTV i A600. Powinna to być skarbnica wiedzy o tych komputerach, dokładne zdjęcia, opisy, możliwości ich rozbudowy, a przede wszystkim możliwości tworzenia na nich nawet na standardowych konfiguracjach (choć 1MB RAM uznaję raczej za normalną rzecz). Ja osobiśie mógłbym dorzucać coś do działu "Muzyka" w zakładce "Protracker". Ktoś zainteresowany współtworzeniem takiego portalu, i gotowy poświęcić jakąś kasę na utrzymanie serwera?

Pozdrawiam

Azzorek

[#52] Re: SCENA - AMIGA 500

@Azzorek, post #51

Swietny pomysl Azzorek! Cos w stylu lowendmac dla Amigi bylby super sprawa Jesli chodzi o utrzymywanie na serwerze to moge to hostowac u siebie, oprocz tego moglbym zajac sie techniczna strona serwisu, o ile czas pozwoli...

A wracajac do pisania pod A500 - nie widze problemu w pisaniu programu, ktory bedzie dzialal i pod systemem i pod gola A500, ktora tez przeciez posiada system, tylko troche starszy jednak API oblsugujace grafike (intuition.library, graphics.library) nie zmienilo sie az tak zeby uniemozliwic pisanie kodu zgodnego z systemami 1.3 - 3.1.
To, ze kiedys nie pisano pod system a bezposrednio pod hardware wynikalo nie z braku umiejetnosci a raczej z braku dostepnosci systemowych SDK i dokumentacji od Commodore w tamtych czasach - po prostu bylo to zbyt drogie dla domoroslych koderow, ktorzy musieli polegac na tym czego nauczyli sie deasemblujac komercyjny soft...



Ostatnia modyfikacja: 13.10.2008 10:56:33
[#53] Re: SCENA - AMIGA 500

@Czarek, post #52

Więc jest już/dopiero nas pięciu ;). Nieźle idzie. Myślę, że jak się sprężymy to w styczniu będzie już premiera portalu. Na początku pewnie skromna, ale z czasem uzupełnimu opisy i download. Jak będę miał informacje co do spraw serwerowych (zależy nam na braku reklam i dobrym transferze, dlatego chcemy wybrać wariant płatny) dam ci znać na email.

Pozdrowionka dla miłośnika starych poczciwych Amig.

P.S.

Wstępnie chcemy też zrobić dział dla Amig 2000 i 3000 (te same lata istnienia na rynku co A500 i inne). Choć były to Amigi tzw. "Duże", to opierały się o ten sam system i standardowo miały te same możliwości graficzne i muzyczne. Rozwój tych działów będzie też zależał od zainteresowania ludzi. Wiadomo, że A500 i A600 ma najwięcej osób i głównie pewnie o tych komputerkach będzie mowa. Pożyjemy zobaczymy.

[#54] Re: SCENA - AMIGA 500

@Azzorek, post #53

Utrzymanie moich serwerow (traffic, energia, miejsce w kolokacjach) jest dosc kosztowne, jednak na potrzeby tego serwisu spokojnie moge wygospodarowac pare gigabajtow miejsca na dysku i parenascie gigabajtow transferu miesiecznie za darmo. Oczywiscie bez reklam
Dodatkowo nie wiem czy to w ogole ma znaczenie przy obecnych cenach, ale mam duze znizki na zakup domen miedzynarodowych (com, net, org) i jesli trzeba moge domenke rejestrowac na swoje konto nawet za chwile.

[#55] Re: SCENA - AMIGA 500

@Czarek, post #54

Co do zgodnosci A500 z nowym sprzetem. Wlasnie napisalem krotki programik wyswietlajacy kolorowe prostokaty na ekranie przy pomocy graphics.library. Dziala dokladnie tak samo na A500 pod systemem 1.3, 1MB RAM podlaczonej do monitora PAL jak i na A1200 z systemem 3.9, Apollo 1240 pod monitorem VGA.
Niestety nie mam dostepu do amigi z karta graficzna wiec nie moge powiedziec czy na takiej zadziala, chociaz w teorii powinno. Oczywiscie ekran promuje sie bez problemu a gwarancja tego jest uzywanie funkcji systemowych zamiast bezposrednich odwolan do pamieci (jak w niektorych starych demach). O ile w przypadku dem szybkosc funkcji systemowych moze dawac rozne rezultaty, o tyle w diskmagach raczej nie ma to znaczenia. Jedyna rzecz, ktora moglaby stanowic problem to tryb graficzny w jakim taka produkcja mialaby dzialac - niestety najbardziej bezpiecznym jest LowRes i 5 gora 6 bitplanow...

[#56] Re: SCENA - AMIGA 500

@Czarek, post #55

Pamiętam, że Pan Marek Pampuch zawsze nawoływał do pisania programów i gier "pod system". Jak widać jest w tym dużo sensu.

Pozdrowionka

Azzorek

[#57] Re: SCENA - AMIGA 500

@Azzorek, post #56

Tak czytam te wasze posty i zastanawiam się co się z wami ludziska dzieje?? Kurcze jeśli ktoś chce tworzyć coś na A500 to niech tworzy!!! Jeśli mu to sprawi/sprawia przyjemność to o co wam chodzi ?? Przecież nikt was nie zmusza żeby to oglądać i komentować. Przykro mi to mówić ale taka już natura większości polaków, że do wszystkiego są na nie i wszystko krytykują.

Co do A500 to bardzo nie podobało mi się zdanie jednego kolegi, że A500 to badziewie, itp. Kolego być może i masz w jakimś stopniu rację, ale jeśliby A500 nie było a tylko A1000 i później A2000 to prawdopodobnie przynajmniej w Polsce Amiga by w ogóle nie zaistniała. Ceny dużych Amig były koszmarnie wysokie i według mnie tylko dzięki modelowi A500 "lud pracujący" mógł poznać komputery marki Commodore-Amiga.

Pozdrawiam wszystkich :)
[#58] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #50

Odp. na post 49 :)

"Wydaje mi się, że za produkcjami NDOS stał brak umiejętności - można było być świetnym koderem od efektów, a nie umieć programować pod systemem."

"oj stary polemizowalbym ;)"

Niestety, ale tak to pamiętam z tamtych czasów. Zarówno z rozmów z koderami, którzy przyznawali się, że nie piszą pod systemem z lenistwa czy braku wiedzy (na ogół mieli oni tylko podstawowe konfiguracje - tylko, że to ich nie tłumaczyło, bo OSTER pisał wszystko na A500 i później optymalizował pod AGA i poszczególne procesory). Przecież ile razy człowiek musiał wyłączać cache w startup w tamtych latach i grubo kombinować z uruchmieniem dema z A500 na A1200. Wszystkie dema SAF i intra No AGA, które pisał OSTER uruchamiały się bez problemu na maszynach AGA i mocnieszych procesorach - bez cudowania w konfigu. Problemy pojawiały się kiedy ktoś przepakowywał plik i później okazywało się, że produkcja spakowana danym pakierem, wiesza się przy dekompresji na 040/060. Dla przykładu dodam, że nawet XTD popełniał głupie błędy w tej dziedzinie. Do pierwszego dema SAF polecił nam procedurę, która właśnie, źle działała na 020. Do intra SAF na The Party V polecił inną, ale ona też się kopała na 030 (o czym nikt z nas nie wiedział, bo nie mieliśmy wtedy w grupie nikogo kto miałby konfig z 030). Na Intela III do dema DXP gdzie wykorzystana była jego muzyka, podał zalecił jeszcze inną prockę (wtedy XTD miał już 030), ale ta kopała się z kolei na 040tce. W końcu OSTER sam coś wybrał...

A... I dla przykładu SACHY/DXP&SR nie pisał w ogóle "systemowo"... korzystał z procedur do obsługi HD, ekranu i innych, które napisał właśnie OSTER.



Ostatnia modyfikacja: 01.01.2009 18:15:40
[#59] Re: SCENA - AMIGA 500

@Deftronic/..., post #58

i co duzo pierdzenia gadania i nic nie zrobienia :)

ehhh jakiesz to polskie ...

zobaczymy ile nowego stuffu pojawi sie po party BP09 :D

*(chip modka zrobilem 7 kb do intra ECS !!!)*



Ostatnia modyfikacja: 09.04.2009 16:12:02
[#60] Re: SCENA - AMIGA 500

@HOŁDYS, post #50

oj stary polemizowalbym

Ja również. Tyle że po stronie Deftronica.
W produkcjach scenowych zawsze denerwowało mnie (prócz moim zdaniem ich kompletnej bezużyteczności i marnowania mocy przerobowych) to, że nie dało się czasem ich odpalić na innym sprzęcie, niż sugerowanym przez kodera.

Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem