Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#61] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@1989, post #60

Chodziło mi o to, że nie masz racji pisząc, że "żeby pokazać ile mozna naprawde wycisnac ze sprzetu trzeba kodowac bezposrednio na sprzet". Gdyby Lightshaft, Soliloquy, We Come In Peace czy Dust były "kodowane bezpośrednio na sprzęt" nie uruchomiłyby się bez AGA.

Anyway, zaraz sam się zbanuję za offtopa. Dyskusja ciekawa, ale zasługuje na nowy wątek.



Ostatnia modyfikacja: 05.03.2011 12:49:06
[#62] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@recedent, post #61

A mi chodzi o to, ze nie masz racji twierdzac, ze taka produkcja wyciska cos ze sprzetu, bo ten sprzet nie jest scisle okreslony, zmieniasz sprzet na lepszy i juz nie wyciska, rozumiesz :)

[#63] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Deftronic/..., post #55

Deftronic troszkę się z tobą nie zgadzam może dema Slummy'ego nie były killer aps. Ale intra kodował świetne zresztą on szedł zawsze swoją drogą przy tworzeniu efektów i desingu swoich produkcji.

Co do magików od asemblera należy też wsiąść poprawkę że potem sporo dobrych prac stawiało focha na różnych kartach turbo. Takie przykłady to np. ISO2: Cyberiand by bomb&scx czy Synthesis by Network. Niestety ale trzeba pamiętać o tym że jednak są posiadacze różnych konfigów nawet jak weźmiemy pod uwagę tylko AGA/060, i nawet tu mogą pojawić się konflikty.

Dobrym przykładem dema zakodowanego z klasą które miało fochy na blizardach z 040 i PPc było Thug Life by Essence, raz działało raz nie.

[#64] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@jimiche, post #63

Wczoraj poszla klasyka ECS

1.Chorwackie demko (made in croatia) - Binnary
2.Arte - Sanity
3.Impulse 2 - Tilt & Old Bulls
4.Technological Death - Mad Elks
5.Hardwire - Crionics & The Silents
6.9 finger - Space Bals

[#65] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #64

HOŁDYS, wez ze soba jakieś demka na AmiWAWA na dyskietkach, bo ostatnie dwa razy tylko ja mialem klasyczne.

Co do nurtów na demoscenie, to przyznam się bez bicia, że lubię sobie zapuścić w salonie jakieś demka z PieCa (przodują tu dema Andomedy). Ogólnie sprawiają wrażenie dobrze zrobionych teledysków z megapłynną animacją, efektami i fajną muzyką.

Dema Amigowe powinny jednak pozostać w klimacie oldskoolowym, czyli głównie design i dopracowane z pieczołowitością stare, amigowe, sprawdzone wzorce. No chyba, że nowy efekt nie będzie nieudolną, rozpikslowaną, ku(o)p(i)ą efektu z PC i jego megawypaśną kartą gfx o wyglądzie odkurzacza.

Oglądanie rozpikslowanych obrzydliwie morphujących blobsów (czy jak to tam się nazywa ta plastelinowa masa z teksturą ;) ) ani nie powala na kolana pod kątem programowania (bo było to już wiele razy i wałkowane jest do obrzydliwości), ani estetyki na tle tego samego efektu w wysokiej rozdziałce



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 13:31:02
[#66] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #65

szanuje twoje zdanie ale nie zgodze sie z nim :)

oczywiscie plastyczne dema sa w modzie nawet na PC (3 D juz sie przejadlo ..gdyz byle jakie intro w grze jest duzo lepsze -choc czasami to animacja) .. ale .. dema typu RELIC ..momo ze pixelowate ..mimo ze w HAM8 (18bit) .. sa niesamowite klimatyczne ;-]
ja wole stoo razy dema z amigi niz byle jaki hiper mega derbis z PC

pod katem technicznym znakomite ..ale nie ma tego czegos..


uwielbiam dema uruchamianae z dyskietki i na jakim kolwiek mitingu jak sie znajduje zawsze mem ze soba 2 paczki old skoolowych demek ;)

[#67] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #66

oczywiscie plastyczne dema sa w modzie nawet na PC


Tak, tylko, że na PC wygląda to estetycznie i ma sens.
W Amigowych demach była cała masa fajnych wizualnie efektów które nie wymagały od Amigi więcej niż technicznie mogła. Oczywiście można pokazać, że teoretycznie taki efekt można uzyskać, ale na przestrzeni lat pokazano to już wielokrotnie, a estetycznego waloru specjalnie to nie ma przynajmniej jak dla mnie. Kojarzy mi sie to z jakas przepraszam za wyrażenie "kupą" piksli i dosłownie. Ja się stęskniłem za różnego rodzaju scroolami, fraktalami i klasycznymi wektorami czy tunelami sin. w demach amigowych. A przecież te efekty można wykorzystywać na różny sposób, tutaj głowa już w złożeniu wszystkiego w zgrabną całość aby grało, i przecież zawsze o to chodziło. Na party często wygrywały dema, które technicznie były gorsze od konkurencji, ale ładniej się prezentowały jako całość.

ja wole stoo razy dema z amigi niz byle jaki hiper mega derbis z PC


OK, ale to zupełnie inna bajka. Też wyżej napisano, że te dwa nurty mogą ze sobą współistnieć i nie ma w tym nic złego. Demo PC jest fajnym podkładem na impreze, do rzytnika na ścianę np. czy duży TV (nawet bez muzy). Dema Amigowe są super do retroposiadynek w męskim towarzystwie przy piwie :).

Postaram się dzisiaj lub jutro podrzucic ci kilka tytułów dem z PieCa, ktore mnie urzekły i często je sobie odpalam.



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 13:28:09
[#68] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #67

"Postaram się dzisiaj lub jutro podrzucic ci kilka tytułów dem z PieCa, ktore mnie urzekły i często je sobie odpalam."

nie dziekuje .. scene PC wogle mnie nie interesuje.. tak samo jak scena PS3/XBOX360 ,....jak juz to mam szacunek do coraz prezniejszej sceny 8 bit !
a tam masz jeszcze wieksze pixle wiec to chyba nie dla ciebie ;-]



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 13:39:22
[#69] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #1

Dobrze byłoby zapytać też:

Które amigowe demo wczoraj oglądałeś na Amidze (nie na np. YouTube)? :)

Ja na przykład często oglądam dema (nie tylko amigowe) na DemoScene.tv. Nawet jadąc autobusem na iPhone oglądam czasem dema z tej strony. Muszę tylko się pilnować żeby nie tupać nogą i nie kiwać głową w rytm muzyki z np. Relic czy Nexus7. :D



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 13:43:33
[#70] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@MDW, post #69

MDW masz problemy czytania ze zrozumieniem :)

JUTUB sie nie liczy ! :D tak samo jak emulatory ..

NEXUS7 naprawde RZADZI !!! gola A1200 nie samowite !



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 13:47:35
[#71] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #68

szacunek do coraz prezniejszej sceny 8 bit !
a tam masz jeszcze wieksze pixle wiec to chyba nie dla ciebie ;-]


Nie czepiaj się i nie bądź kolejnym ortodoksem i fundamentalistą ;p
Konkretnie napisałem w jakich efektach te "większe pixle" mnie drażnią.

Z demek 8-bit zawsze największe wrażenie robiła na mnie muza mimo wszystko.
Polecam skandynawskie, muzyczne demo Destination ...na C64 ma się rozumieć :)



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 13:58:18
[#72] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #70

MDW masz problemy czytania ze zrozumieniem

Owszem, czasem mam. I to spore. :) Jednak w tym wypadku wszedłem do wątku i widzę coś takiego:


Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

1.Tint ^ The Black Lotus
2.Capture Dreamd ^ TBL
3.Repugance
4.Smoke Bomb
5.Kilofix^IRIS
6.MindRiot^Andromeda
7.Relic^NeverAxis



Mowy o YouTube nie ma więc napisałem swoją uwagę. :)

A tak nawiasem mówiąc to się zgadzam z twierdzeniem, że oglądanie na prawdziwym sprzęcie (a przynajmniej emulowanym) robi znacznie większe wrażenie niż w pokaszanionym kompresją MPEGu. Dotyczy to zwłaszcza starszych dem w których jeszcze liczył się pixel, bo czasem wyskakiwały jakieś pixlowane logosy czy obrazki. Zresztą wszystko dużo lepiej wygląda w oryginale bez stratnej kompresji niż nawet najlepsze 1080p, które zawsze będzie tylko prawie jak oryginał. Ok, w najlepszym wypadku będzie jak oryginał. :)

[#73] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@MDW, post #72

MDW dla mnie liczy sie magia 20 letnie maszynki do ktoreh wtykam dyskietke ktora po chwili chrobocze i tyk tyk tyk tyk ..i juz leci muza ..blysk i juz scrooll :)
to jest ten fun magi ..wiadomo jak sie nie ma co sie lubi to warto i ogladnac na youtube..

Temat watku jest oczywisty .. i nie podlega dyskusji ;-]

nic nie zastapi "Zywej Amigi"

aaaa zapomnialem dopisac ze wczoraj ogladalem WORLD OF COMMODORE'92 by Sanity !!! jak oni to wszystko zmiescili w 512 KB Pamieci operacyjnej :D ?



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 14:12:52
[#74] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #73

Ok, wszystko fajnie, ale ja nie moge odżałować że nie chodzi mi ani na A1200, ani na CD32, ani na CDTV, Kefrens - Guardian Dragon.

A nie będe specjalnie A500 trzymal w domu dla jednego dema, bo i tak nie mam już miejsca, a na działkę jeszcze się nie przeprowadzam, bo do emerytury daleko póki co.
Na A600 z relokickiem 1.3 działało, a na CDTV nie idzie :(

[#75] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #74

w CDTV masz przelacznik romow ? 1.3 /CDTV ?

[#76] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #73

nic nie zastapi "Zywej Amigi"

Zgadzam się z tym w pełni. Dlatego napisałem w poprzednim poście:

(...)się zgadzam z twierdzeniem, że oglądanie na prawdziwym sprzęcie (...) robi znacznie większe wrażenie niż w pokaszanionym kompresją MPEGu.

[#77] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #75

w CDTV masz przelacznik romow ? 1.3 /CDTV ?


Mam ją od niedawna, nie ma żadnego przełącznika, ale po włożeniu dyskietki do stacji pojawia się łapa z 1.3.

[#78] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #77

hmm to troche dziwne...deafultowy obraz statrowy to mega kolorowa plyty CD z laserem i napisem ACDTV ..

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=http://www.amigahistory.co.uk/cdtv.html

rzebrzaca raczka pojawia sie tylko wtedy gdy jest przelacznik kickstartow (czyli fizycznie dodatkowy ROM 1.3) wtedy jest full kompatybilna z A500 oraz odlaczony CDROM zamiast 974 kb ,..masz dostepne 1024 kb dla systemu


co do dema Kefrensow polecalbym zapatrzyc sie w inna wersjie ADFa i zgrac ja na DF0:



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 15:16:35
[#79] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #77

Ostatnio operacje robilem w 93, wiec moge przekrecic numeracje, ale zciagnij wasc obudowe - raptem 6 srubek i zdejmij zworke z pinu 11:).

[#80] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #78

gdyby to bylo z mongolskiego na polski to jeszcze zrozumialbym uzycie tlumacza OK

[#81] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@1989, post #80

wpisalem w google AMIGA CDTV wyrzucilo mi strone ktora szukalem nie wnikam co i jak jest obrazek startowy ktorego szukalem

[#82] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #78

rzebrzaca raczka pojawia sie tylko wtedy gdy jest przelacznik kickstartow


Hmm, to mi teraz dałeś zagwozdkę. Tutaj owszem jest ekran startowy z płytą, ale jeżeli wsadzę dyskietkę która się nie zbootuje to po chwili wyskakuje mi "łapa".

HOŁDYS, demka PCtowe które mogę ci polecić (spróbuj przełamać tę ksenofobiczno-ideową niechęć ;) )

- Conspiracy - Journey (puszczam je czasami na TV, gaszę światło, jako podkład muzyczny pasuje praktycznie wszystko co sobie puścisz ;) )
- Fr 025 - Visuals Fiver (najczęściej je męcze)
- IV - Racer (takie z lekkim jajem, troche oldskoolowe)
- ASD - Chameleon
- Farbraush - Fr-062: the cube
- ASD - LifeForce
- Pyrotech - Project Avarus (no coz full wypas pecetowej karty gfx) :)
- ASD - Rapture (baaaardzo klimatyczne. Obecnie chyba moje ulubione demo z PieCa pod względem designu, bo jeżeli chodzi o strawe pokroju mc donalds to Visual Fiver).
- United Force vs Digital Dynamite - The Golden Path (Tak będą wyglądać dema na NATAMI? ;) )
- Hedelmae - Timesquare (jakby tu zacytować klasyka "ja już ją gdzieś..." pomysł na początek jakby podkradli ze starego amigowego dema).
- Anadune & Floppy - Crush (bardzo dobre polskie demo ...Polak potrafi :) )
- Demarche - Digere animo (przyjemne demko, muza - skojarzenia mocno amigowego klimatu)
- Andromeda - Noumenon (Andromeda na Amidze zawsze była klasą samą w sobie. Na PieCu też się to nie zmieniło. Mimo wszystko patrząc na nie kojarzy mi się z D.O.S czy Sequential. Uwaga, słuchacze RM mogą poczuć się zgorszeni ;) )
- Orb & Andromeda - Stargazer (tak tak, wiem, że to tylko PC z megawypaśną i wydajną kartą, ale dla mnie to demo, to techniczny i designerski majstersztyk. Abstrachując od tego, że o brak mocy i optymalizacje pewnie nie musieli się martwić, to mimo wszystko zrobić coś takiego, to naprawdę szacun).
- Equinox - S.O.T.A (i na koniec dla ortodoksów takich jak ty HOŁDYS :) 64kb intro ...tak na pewno będą wyglądać dema na NATAMI :D



Ostatnia modyfikacja: 14.03.2011 20:36:56
[#83] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #82

Jaka zagwozdka? Proste jak budowa cepa. Praktycznie nie ma mozliwosci zeby Twoja cdtv nie miala przelacznika cdtv/a500, cala modyfikacje opisalem pare postow wyzej - swego czasu wszyscy "modyfikowali" w ten sposob cdtv. Chcesz miec 100% zgodnosci zdejmij zworke, poszukaj/załóż przełącznik.

[#84] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #82

czesc z tych demek widzialem .. dodalbym jeszcze niesmiartelne The Popular demo ..

niestety nowy sprzet ma takie mozliwosci ..ze ciezko zaszokowac jakims efektem ktorego wczesniej w grach nie bylo.

bardzo podobaja mi sie remake na 8 bit np DESERT DREAMS na C64 !

[#85] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Duracel, post #82

fr 025 to 'the popular demo'. visuals fiver znaczy, ze za oprawe wizualna odpowiedzialny jest czlowiek o pseudonimie fiver2...

[#86] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@kiero, post #85

kiero ale przyznaj ze pomysl wykonanie to essencja estetycznosci :)
no i ta muza ;-] disko ponad wszystko ..jedno z niewielu dem PC ktore przykulo moja uwage i uzyskalo sympatie

[#87] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #86

imo nic specjalnego. ladne, do puszczenia na imprezie. pod publicznosc.

[#88] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@kiero, post #87

Akurat się zgodzę z Kiero - Popular Demo jest ogólnie rzecz biorąc takie sobie i moim zdaniem Farbraush zrobił wiele lepszych dem. W tym nie podoba mnie się styl, muzyka, a właściwie całe to demo jest do chrzanu...

[#89] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@Deftronic/..., post #88

to chyba jestescie w mniejszosci .. w all time top ..jest na drugim miejscu zaraz po Derbisie ..

http://www.pouet.net/index.php

[#90] Re: Jakie Amigowe Demko wczoraj ogladales

@HOŁDYS, post #89

No właśnie, nie kumam fenomenu tego dema, Derbis jest moim zdaniem dużo lepsze - ma klimat, świetną muzę i efekty, poza tym przypomina trochę ludziom, jak kiedyś robiło się dema jeśli idzie o objętość. Kiedyś upakowanie wszystkiego, zakodowanie tak aby wszystko w odpowiednim momencie się depakowało do ograniczonej pamięci, a mimo to się całościowo zgrywało, też było sporą sztuką.

Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem