Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] plagiat ? ATARI STe
http://www.youtube.com/watch?v=ydlxIMltgj4

Amigowcy znacie ten soundtrack ze zwycieskiego dema Atari STe ??

[#2] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #1

W creditsach pisze:

digital music Laxity/Kefrens

[#3] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #1

Laxity jest wymieniony w creditsach, więc to raczej zapożyczenie jest. Moim zdaniem zapożyczenie niefortunne, bo w trakcie oglądania przez głowę przelatywały mi sceny z Desert Dream przez co OXYGENE wypadło biednie i chociaż powstało siedem lat po produkcji Kefrensów, to do pięt DD nie dorasta. Nie znam się na Atari, więc nie wiem, czy to wina kodera - czy może AtariST jest tak słabe w porównaniu z A500?

[#4] Re: plagiat ? ATARI STe

@APC74, post #3

demo nie jest zle .. to trzeba przyznac ze jest szybki jak na 68000/7 mhz i pokazuje ze STe umie odgrywac amigowska muzyke..
Ale ja tez mialem wrazenie ze "gdzies juz to slyszlem" i psulo to efekt orginalnosci...jednak dla Atari to mistrzostwo swiata (to ze muzyka leci normalna a nie piku piku z AY SPECTRUMOWSKIEGO)

Desert Dream jest lepsze jednak .. tak samo A500 lepsza od ST i STe razem wziete ..

[#5] Re: plagiat ? ATARI STe

@APC74, post #3

st jest slabe ste juz takie nie jest

[#6] Re: plagiat ? ATARI STe

@rzookol, post #5

16 kolorow wyswietlane na raz ... to raczej wyglada blado przy EHB + Cooper (ok 128 kolorow). ST ma 8 Mhz a gola A500 mimo ze 7 mhz to dziala jakby miala 5 Mhz (dopiero Fast Ram daje jej pelna moc CPU).
STe ma duzo wiecej wad w stosunku do A500 .. jednak w porownaniu co mieli do tej pory to maja na STe normalny 8 bitowy dzwiek OK

nie mniej nabede ten model do kolekcji i postawie obok i porownam te modele przy grach demach system i co maja pod obudowa ... moze byc bardzo ciekawy test :P



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 08:21:18
[#7] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #6

no w dynamic hires to amiga ma sluszną ilość kolorów

[#8] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #1

Plagiat? Przecież lamienie na starej scenie to był chleb powszedni. :) Nie potrafię wymienić pięciu STARYCH dem na Atari XL/XE, które miałyby specjalnie robioną muzykę. Wszystko było "krojone" z gier i innych źródeł.

[#9] Re: plagiat ? ATARI STe

@MDW, post #8

aha czyli "pozyczanie" w swiecie atari to normalnosc..

hmm moze zlozyc nowy wniosek o popolenieniu przestepstwa mam wprawe :)

[#10] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #9

Jeszcze za czasów gdy dema na małym Atari to był obrazek i pod spodem scroll najczęściej używało się muzyki z Draconus, Zybex, Ninja Commando, Milk Race itp... Wtedy na małym Atari muzyków po prostu nie było. Pożyczaną muzykę miały wtedy nawet najlepsze atarowe dema, czyli TheTop#1, TheTop#2, TheTop#3, Revenge of Magnus. Złe przyzwyczajenia przerwał dopiero Tomasz Liebich w demie Perestroyka, potem SkyDemo, Dictum Acerbum. Dzisiaj tych produkcji nazwać demami się nie da ale wtedy to były dema. :) Żeby było śmiesznie to obrazek nad scrollem też czasem był pożyczany. Ech... historia. :)



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 09:34:41
[#11] Re: plagiat ? ATARI STe

@MDW, post #10

pamietam te czasy z C64 .. ale to byly lata 80 ...
mnie dziwi ze w 2000 r "pozyczyli sobie od tak muzyke" z kultowej Amigowej produkcji

[#12] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #11

A tu w komercyjnej reklamie Atari Mega ST w 00:16 przelatują boingi
http://www.youtube.com/watch?v=a4C46UZlW_E&feature=related
(zresztą mignie też obrazek z Deluxe Painta, nie wiedziałem że był też na Atari).
[#13] Re: plagiat ? ATARI STe

@adam_mierzwa, post #12

Faraon autorstwa Jima Sachsa firmował ogólnie Deluxe Painta, a ten ukazał się na prawie wszystkich platformach, także na Atari ST/STE.

[#14] Re: plagiat ? ATARI STe

@frywolny_marian, post #13

a co mozna fajnego narystowac na ST ? (paleta 512 kolorow)


wracajac do watku ....nie podobaja mi sie takie akcje ze z innej platformy bierze sie gotowy produkt (zreszta bardzo fajny o rozpoznawalny) i wsadza sie to to do srodowiska Atari - kazdy mysli ze ta muza jest zrobiona na STE



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 11:12:33
[#15] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #14

Fajnie rysować to da się i w 16tu kolorach.

Może zapytali autora o zgodę na wykorzystanie modka? Jeśli się zgodził to co w tym złego? Chyba, że nie pytali. Dobrze, że chociaż w creditsach jego imię zamieścili.

[#16] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #1

Jeśli podano autora muzyki to nie jest to żaden plagiat. Odkąd pamietam na scenie (szczególnie w latach świetności C64, ale i poźniej na scenie Amigi) zawsze wykorzystywano czyjąś muzykę w intrach czy demkach. Nie było z tym problemu. To chyba nawet lepiej, dla autora muzyki, bo stawał się dzieki temu bardziej popularny. Pamiętam, że na C64 swego czasu masa intr crackeskich miała tę samą muzykę ludzi np.z Maniacs of Noise, Drax'a z Vibrants, czy też co lepszych z Sonic Grafitti.

"Może zapytali autora o zgodę na wykorzystanie modka?"

Na scenie mało kto pytał się o zgodę na wykorzystanie modka - bo to zaliczane było do "public domain". Wystarczyły dane autora.



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 11:28:57
[#17] Re: plagiat ? ATARI STe

@Deftronic/..., post #16

Deftronic ale ty mowisz o cracktrach a nie o DEMACH ktore sa wystawiane w Competetion ? jesli sie myle..podja mi amigowy przyklad ze muzka z dema byla wykorzystana wiecej niz raz w jakies produkcji wystawionej na party

Dobrze, że chociaż w creditsach jego imię zamieścili.

juz sie czepiaja autorow.. ze muza byla w innym demie ..a gdyby tego nie zrobili to by bylo dopiero :PPP (mysle ze nie zdecydowali by sie na taki krok)
pewnie autorowi po 7 latach to juz zwisalo czy jego modul znowu ktos wykorzysta... nie mam nic przeciwko konwersji utworu jak to mialo miejsce w DESERT DREAM na C64 gdzie koles zrobil od nowa .. ale tak branie na zywca i odgrywanie jest nie smaczne..



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 11:26:49
[#18] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #17

Desert Dream, to jedno z tych znanych i legendarnych dem na Amigę. Gdybym był wielbicielem ST, to raczej było by mi trochę wstyd, że muszę zapożyczać muzykę z klasycznego dema od największego rywala zamiast pochwalić się czymś dorównującym ale atarowskim.

[#19] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #17

Na pewno zdarzało się to w demach na C64 kiedyś - zostaje pytanie czy były one wystawiane na copy-party, wszak kiedyś wydawano dema bez okazji i bez party. Po prostu, ktoś coś zrobił i rozsyłał. Czy zdarzało się na Amidze, w demie wystawionym w konkursie hmm... chyba faktycznie nie.



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 12:27:40
[#20] Re: plagiat ? ATARI STe

@Deftronic/..., post #19

Na scenie c64 zdarzyło się grupie Smash Designs pożyczyć muzykę z innych dem które wtedy były na topie:

Out of Control/Smash pożycza z Dawnfall/Oxyron
autor: Jeff/Camelot

Triage/Smash pożycza z Mathematica/Reflex
autor: PVCF/Reflex

Nie zostało to zbyt dobrze przyjęte wtedy.

Jeśli chodzi o różne platformy sprzętowe to tu chyba nie ma wielkiego problemu, zwłaszcza że autor został wymieniony w creditsach.
[#21] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #14

Z plagiatem mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś oznaczając określony utwór jako swoje dzieło podaje się za jego twórcę.

Jeśli w utworze, jakim jest utwór muzyczny czy program komputerowy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zostanie wymieniony twórca utworu i źródło jego pochodzenia, a twórca wystawiając utwór do użytku publicznego zgodził się na korzystanie z niego przez nieograniczoną liczbę podmiotów (public domain), to wszystko jest ok.

Odnośnie możliwości ST(E) Przeczytaj posty #4, #25 z tej strony i #40 ze strony wcześniej.

Edit: Być może zapożyczenie moda z Amigi miało na celu pokazanie, że STE potrafi jak Amiga. I chyba się udało. Osobiście uważam, że wykorzystywanie opublikowanych wcześniej modów bez określonego celu (np. porównania) jest lame.



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 12:28:17
[#22] Re: plagiat ? ATARI STe

@advantage, post #21

czytalem to forum .. juz chyba dawales w innym watku o Atari.
STe ma mozliwosci zblizone do amigi (mialo byc Amiga Killer) ale jednak mniejsze mozliwosci i 2 gry na krzyz spowodowaly klape tego komputera (aczkolwiek pomysl z podstawkami na pamiec SIM30 na plycie jest bardzo trafny !!). Musze zdobyc ten STe i porownam sobie co to potrafi..

[#23] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #17

Przypomniało mi się, że demo BOMB na PC miało muzykę Senser i tutaj raczej oni zgody nie dostali od zespołu. Pewnie było wystawiane na jakimś party - nikt chyba się specjalnie nie ciskał. Bo demo spoko i muzyka pasuje jak najbardziej.



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 13:20:50
[#24] Re: plagiat ? ATARI STe

@Deftronic/..., post #23

;)

A ja mam nawet gdzieś demo na falcona z muzyka XTD..... oczywiście w credits się pojawia ksywa XTD

[#25] Re: plagiat ? ATARI STe

@atarens, post #24

ale on zrobil kilka modulow ktore wlasnie byly przeznaczone do dema na FALCONA (mam te moduly). Mi chodzi o domniemany plagiat (muza uzyta w innym demie)

[#26] Re: plagiat ? ATARI STe

@HOŁDYS, post #22

Na tym forum jest też napisane, że na ST(E) wydano większość największych hitów gier i z pewnymi wyjątkami chodzą niemalże identycznie. Niemniej gier na Amigę jest więcej, a gry 2D dzięki koprocesorom będą działać lepiej.

ST(E) trzeba by zobaczyć w akcji jako sequencer MIDI w profesjonalnym studiu muzycznym lub jako komputer do profesjonalnego DTP, ale to już dzisiaj historia.

[#27] Re: plagiat ? ATARI STe

@advantage, post #26

Wcale nie taka historia, w MIDI dalej się sprawdza wyśmienicie bo do tego "moc" nie jest potrzebna!

STe jest już naprawdę dobrym komputerkiem, myślę że lepszym od Amigi 500. Owszem dotyczy to jedynie STe czyli te z dopiskiem "E" które posiada rozszerzoną paletę do 4096 kolorów, oprócz paskudnej yamaszki też dodatkowo dwa 8bitowe przetworniki z układem do regulacji basów i sopranów z wyjściem stereo na czinczach, blitter, dma i 4 sloty na simmy na płycie co umożliwiało rozszerzenie do 4MB, starsze modele ST/Stfm/STf nie posiadały tego.

Oczywiście nie wszystkie gry wykorzystywały nowe możliwości graficzne i muzyczne przez co któs mogł odnieść wrażenie odpalając grę na STe że to komputer gorszy od Amigi 500 co było nieprawdą gdyż nie korzystała z nowych możliwości.
Cała masa gier na ST poprostu nie była przystosowana do STe choć się odpalała, ten model wyszedł zdecydowanie za późno, możliwościami nie ustępował Amidze 500 a wręcz porzeciwnie.

[#28] Re: plagiat ? ATARI STe

@atarens, post #27

prosty przyklad ..

ATARI STE 16 kolorow z palety 12 bit
Amiga 500 64 kolory (EHB) + 128 Kolorow (Copper)

ktory screen bedzie bardziej kolorowy ????

nie wspominam o systemie z multitaskingiem .. GEM potrafi tylko jeden program uruchomic nawet facon tego nie zmienl .. poczciwa A1000 kilka na raz i w tel odgrywac modul muzyczny bez spadku predkosci..



Ostatnia modyfikacja: 02.05.2011 14:15:05
[#29] Re: plagiat ? ATARI STe

@atarens, post #27

Na pewno jest jeszcze używany. Siła przyzwyczajenia, nostalgia - jak u nas wszystkich tutaj.

[#30] Re: plagiat ? ATARI STe

@advantage, post #29

Kombi uzywalo jako maszyny perkusyjnej C64 ..pierwsza w polsce kapela wykorzystujaca komputer

Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem