Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Dema
[#31] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@jimiche, post #30

Arti moja rada wywal tą o4o i zamontuj o6o


Parę lat temu też bym tak doradzał. Ale dzisiaj 040 staje się prawdziwą rzadkością w Amidze na skutek tych wymian... ok, racja
1
[#32] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@Daclaw, post #31

Tylko że nie ma z niego żadnego pożytku. No dobra lepszy jest od wykastrowanej o60 czy o40, tylko żadna to alternatywa... przynajmniej jeżeli chodzi o dema.
Albo mocna 030 i dema pisane pod nią albo 060, reszta staffu na AGA to jakieś 5% (ppc, goła a1200 etc.).
Osobiście dalej twierdzę że szkoda czasu no 040, no chyba że np. nie stać cię teraz na upgrade. Ale trzymanie o4o bo mało kto to ma- nie warto.

Tak przy okazji co do dem i o4o to przypomniały mi się jeszcze dema Loonies. Szczególnie Multivers działa dobrze oraz hotstyle takeover (to co prawda wywala czasami komunikat że potrzebuje 06o, ale i tak zasuwa jak Pumpa po dżungli).
Za to dema TBL (wszystkie pisane przez ekipę RubberDuck i Kalms od 1999 roku.) działają już wolno, za to kodowane przez Offę i Equalizera znowu działają pięknie już na o30.

I tu jest właśnie cały problem, takie dema jak My Kingdom czy Deus ex Machina działają super na o40 ale jak widzi się je działające super na procesorze teoretycznie 3 krotnie wolniejszym (o3o) wtedy dopiero docenia się kunszt kodera.
1
[#33] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@jimiche, post #32

Podkręcone 040@50mhz nie jest praktycznie wolniejsze niż 060 a ma fpu więc jak się zaczną totalne braki 060tek to zaraz 040 podskoczy cena.
[#34] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@michal_zukowski, post #33

Piszę o wrażeniach z posiadania BlizzardaPPC z o4o/4o Mhz. Możliwe że podkręcenie do 50 mhz da większą płynność w połowie produkcji. Ale nie sądzę żeby dema np. Elude czy TBL działały lepiej niż na o60/50Mhz ... Albo inaczej bez testów ciężko mi powiedzieć. Może ktoś w sobotę do Siemianowic przywiezie taką Amigę z o4o/50 Mhz?
[#35] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@jimiche, post #30

060 to ja mam w bród! Kupiłem sobie Apollo 1240, bo takie właśnie miałem w 2000 roku (moje pierwsze turbo!) i będę je trzymał w takim stanie do samego końca Jedyne co, to zamieniłem kwarc 50 MHz na 80 MHz, bo 040 się strasznie dusi na tych 25 MHz...
1
[#36] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@mikecios, post #29

Taka paczuszka bez kompresji KLIK
2
[#37] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@mikecios, post #36

Dziękuję!
[#38] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@jimiche, post #30

Powerline - Enforcing The Law
Floppy - Tun on - Tune in - Drop out


Obydwa demka pamiętam jak oglądałem na 030, na 040 pójdą lepiej, więc na temat wątku :)
[#39] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@_arti, post #35

Apollo 1240/40 to była wspaniała maszynka do demek na przełomie wieków. Praktycznie wszystkie hity na nim chodziły: Relic, My Kingdom, Datablade, Klone, stuff Explodera, Ephidrena i wiele innych. Marzyłem jednak o karcie dźwiękowej, więc zamieniłem A1200 na A4000 z Warp Engine 040/40 i niestety radość z oglądania dem się skończyła, bo wiadomo jakie tam są problemy z ThePlayerem... ;)

Co do 040/40 to pamiętam, że dobrze chodziły na nich też boskie intra Nature: Grid i Grid 2.
4
[#40] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@karolb, post #38

Nic, dzisiaj zobaczę na o30 ale nie sądzę że będzie to ciekawe przeżycie.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 14:17:18 przez jimiche
[#41] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@jimiche, post #40

Fajnie by było gdyby tak stworzyć archiwum z podziałem na minimalne płynne wymagania
00
20
30
40
60
3
[#42] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@_arti, post #1

Massive by Skarla
Non stop by DCS (intro)
Rise
Dolphins dream
Napisz przy okazji jak zrobiłeś chłodzenie na podkręconej 040.
[#43] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@Mikrobi, post #42

Dolphins dream


Na 040? Chyba żartujesz. Nawet po wyrenderowaniu muzyki i na największych pikselach to intro beznadziejnie klatkuje.
[#44] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@kempy, post #43

no tak bo to intro było pisane na Pentagonie przecież ;)
[#45] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@Ralpheeck, post #41

To by musiał być ktoś kto ma te wszystkie turba, oraz masę czasu i ochoty na takie testy. Nie czekałbym na to. A poza tym z moich doświadczeń wynika że ważniejszym czynnikiem mającym wpływ na to czy ruszy czy nie, była ilość RAMu a nie procek. A z tym RAMem jest jeszcze taki haczyk że na skromnym Workbenchu który zjada po zbutowaniu znikome ilości Chipu i Fastu pójdą rzeczy o których posiadacze przybajerzonych pulpitów będą twierdzić że wymagają dwa razy tyle Fastu albo że nie ruszą inaczej niż z gołego CLI bez startupu. A to oznacza jeszcze więcej konfiguracji i czasu na ich testowanie. Już widzę ten las rąk chętnych by sie podjąć takiej tytanicznej pracy w czasach gdy większość demek sie ogląda na YT lub w emulatorach. ;)

@jimiche - A co sie stało z tymi wymontowanymi 040? Czy nie dałoby sie ich przez jakąś przejściówkę wsadzić do kart ze 030? :)
[#46] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@ZbyniuR, post #45

zasadniczo to nie ufam ludziom (poza jednym) którzy uruchamiają dema z Workbench ;)

nawet robiac to na rtg prosimy się o kłopoty...
[#47] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@juen, post #46

040/40 to był świetny procesor i dawał dużo frajdy w czasach świetności Amigi. Ja jak z fast ram 8 mb przeszedłem na 040/40 i 16 mb ram poczułem potęgę Amigi. W dzisiejszych czasach już tego uczucia nie doświadczysz. Także nie gadajcie bajek że ten procesor jest zły dla Amigi 68k
2
[#48] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@ZbyniuR, post #45

Kazdy szanujacy sie czterdziestkowy demoscenowiec mial/ma batcha z setpatchem i oxypatcherem do odpalania po uruchomieniu bez s-s.

PS. Dozylismy czasow gdzie 'czterdziestkowy' ma juz dwa znaczenia.
3
[#49] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@kempy, post #43

Ja nie wiem co to znaczy "klatkuje", bo grałem w alien breeda 3d i glooma na gołej cd32 a także oglądałem czarnobiałego matrixa na 040 w .mpg...
Ogólnie autor wątku ma znacznie mocniejsze maszyny i ta 040 to raczej "kucyk do stajni", więc surowe ocenianie 30-letniego sprzętu nie jest tu zasadne...
1
[#50] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@djpiotrs, post #47

Cyberlogic z 1995 roku. Jedno z moich ulubionych. OK
W dzisiejszych czasach już tego uczucia nie doświadczysz.


Przyspieszenia kompa o 2000% poprzez włożenie niewielkiego rozszerzenia? Ano nie. Nie wyobrażam sobie, co dziś musiałbym kupić, żeby doświadczyć takiego skoku. szeroki uśmiech
[#51] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@Mikrobi, post #49

Ja nie wiem co to znaczy "klatkuje", bo grałem w alien breeda 3d i glooma na gołej cd32 a także oglądałem czarnobiałego matrixa na 040 w .mpg...


Tego typu rzeczy przerabiał chyba każdy kto miał amigę. Do listy mogę dopisać granie w Quake 68K na 040/AGA czy przechodzenie Cytadeli na gołej sześćsetce. Nie zmienia to faktu, że rendering w szybkości góra paru klatek na sekundę można spokojnie nazwać "klatkowaniem".

Ogólnie autor wątku ma znacznie mocniejsze maszyny i ta 040 to raczej "kucyk do stajni", więc surowe ocenianie 30-letniego sprzętu nie jest tu zasadne...


Ogólnie autor wątku nazwał go "Dema, które wymiatają... na 040". I tak moim zdaniem DD na 040 zdecydowanie nie wymiata tylko wręcz przeciwnie - niemiłosiernie się dławi. Jedyne co się wtedy broni to muzyka.

Próbowałem to intro uruchamiać z miesiąc temu z różnymi parametrami i nawet na tych najbardziej ekstremalnych pod względem wizualnym - jest bardzo, ale to bardzo słabo.

Nawiasem mówiąc, czy mógłby ktoś potwierdzić, czy na podkręconej 060 to intro wygląda tak jak na tym wideo?



Czy jest to po prostu materiał wyrenderowany do animki bezpośrednio z engine (to oficjalny kanał ziomka z Push).

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 08:47:28 przez kempy
[#52] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@djpiotrs, post #47

040/40 to był świetny procesor i dawał dużo frajdy w czasach świetności Amigi. Ja jak z fast ram 8 mb przeszedłem na 040/40 i 16 mb ram poczułem potęgę Amigi. W dzisiejszych czasach już tego uczucia nie doświadczysz. Także nie gadajcie bajek że ten procesor jest zły dla Amigi 68kC


U mnie szok był jeszcze większy bo w przeciągu chyba trzech miesięcy przeskoczyłem z A600/2MB/HDD przez A1200/HD na A1200/040-40/16MB. Mój mały świat wywrócił się wtedy do góry nogami. ;)
[#53] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@kempy, post #51

Oficjalnie potwierdzam że NIE !
Próbowałem na 060@66 u znajomego. Wiele minut liczenia i dalej nie było płynnie.
Jest to produkcja amatorska i nie będę od niej wymagał ultra optymalizacji...
W tym samym czasie do gadżetów graficznych ludzie posiadali już PSX lub pc z kartą graf 3D.
[#54] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@Mikrobi, post #53

Rebirth fajne demko, hula na 040 OK tylko pamiętajcie, że potrzebny jest też GFX i Warp3D ok, racja
Tutaj filmik, ale strasznie kiepskiej jakości
1
[#55] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@BULI, post #54

Pamiętam jak oglądałem je u Sordan'a na Voodoo i 040.. potwierdzam latało jak złoto.
[#56] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@kempy, post #51

Nie Kempy. U mnie miało chyba z 6 klatek w rozdziałce 256 na coś. Nie pamiętam a odpalałem je na o6o/75 Mhz.
Znalazłem ten wątek) i tu Phibrizzo pisał że miał w 320x160 ok. 7 klatek.

Niestety ostatnie dni nie mam czasu nawet zejść do pokoju z Amigami aby to sprawdzić. Jak się ogarnę dam znać. Co prawda można zobaczyć u Cios na yt jak działają niektóre dema na Aga i o30/50 mhz i u Kolegów Gorzygi, Sellen'a, Skipa i Deftronic'a jak działają na 060.

sellen - warp różne platformy
Cios- cd32-o30/50mhz
Deftronic - dema aga o60/60 Mhz
gorzyga- Blizzard 1260/66 mhz
Skip- Vampir AGA

Pamiętam że był płyta DVD ... nawet ktoś ją sprzedawał na Allegro z demami zgranymi z Amigi 1200 z o40,
iso tej płyty chyba nawet było na scene.org.



Na kanale Rentona jest jego stream z odpalaniem dem na Blizzardzie 1230 IV bez fpu.

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 10:54:40 przez jimiche

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 10:59:52 przez jimiche
1
[#57] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@kempy, post #52

U mnie było podobnie Przesiadka z golasa A1200 w Infinitivie (jedynie dysk + CD-ROM). Jak wpiąłem Apollo i zobaczyłem, że komputer odpala w 4 sekundy zamiast 12, to spadłem z krzesła.
1
[#58] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@jimiche, post #56

Jestem schizofrenikiem i odpowiadam sam sobie :)

Znalazłem wątek na PPA z tą płytą z DVD Video z demami... Koleś pisał że to jest zgrywane na a1200 z o4o/33 mhz. Ale coś mi się wydaje że to był ściemniacz, bo składanki on nie robił tylko sobie ściągnął.
[#59] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@kempy, post #51

party version 060 105mhz
poczatek intra to masakra koło 15fps a im dalej tym lepiej... bo są momenty ze ma 50fps ale jak zaczyna się wiele dziać to wracamy do kilkunastu klatek. dziwacznie to wygląda jak przeskakuje między pełna prędkością a padaczka..

2x2px

no ale w końcu to intro na zx spectrum :p

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 17:53:27 przez juen
[#60] Re: Dema, które wymiatają... na 040 ;-)

@juen, post #59

Od siebie dodam jeszcze:
1. Appendix - I want to be machine (na 040/040MHz nie jest idealnie ale daje rade)
2. Unique - Subside (całkiem fajnie śmiga)
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem