Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#31] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #30

Co do tworzenia sampla to tak:
1. Wgrałem plik do Adobe Audition (edytor sampli w Windows)
2. Przekonwertowałem na monofonię, pociąłem na poszczególne sample i pozapisywałem jako pliki wav ale zapomniałem obniżyć częstotliwość z 44.1 kHz. W sumie nawet nie wiem na jaką ustawić. 22050 czy coś pomiędzy?


No i to jest dokładnie ten moment w którym wjeżdża tabelka, którą Ci wyżej podałem. Z niej wybierasz sobie częstotliwość danej nuty, na której chcesz mieć ten dźwięk (o tej samej wysokości) w Protrackerze. W Auditionie wybierasz "Convert Sample Type" (chyba pod klawiszem F11) i tam ustawiasz parametry dźwięku. Teraz już właściwie go nie używam do konwersji, ale kiedyś porobiłem sobie presety dla najpotrzebniejszych nutek.

1
[#32] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #31

Próbowałem, ale to strasznie niskie częstotliwości. Zauważyłem, że Adobe Audition ma opcję zapisu do Amiga 8svx, jednak pliki zapisane grają jeszcze oktawę niżej (dźwięki musiałem dodawać klawiszem R), więc jeszcze gorzej to wychodzi. Wav2ami zapisywał oktawę wyżej, więc mogłem podnieść dźwięki (klawisz V).

Zmieniając częstotliwość na 22050 Hz przed zapisem pliku wav nic to nie zmieniło. W Amidze jak grało tak grało dalej. Użycie Twojej częstotliwości (ok. 8000 Hz) strasznie obniżyło jakość dźwięku, ale nie zmieniło jego tonacji. Wydaje mi się, że trzeba przed zapisem pliku wav zmienić jego tonację tak, aby po zapisie do iff brzmiało w PT tak jak oryginał.

Tutaj jest moduł, który zrobiłem od wczoraj. Wszystkie sample (oprócz wyraźnie słyszalnego hihatu) są robione przeze mnie. Słyszalny wysokotonowy hihat jest z paczki sampli do PT.
[#33] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #32

Dostrzegam tutaj niemałe wyzwanie dydaktyczne :). Ogólnie to rozumiesz koncepcję częstotliwości dźwięku i to jak działa Paula? Tzn to, że każdą nutę w Protrackerze definiuje inna częstotliwość odtwarzania dźwięku, a to implikuje jego jakość. Nuta C-1 w Protrackerze zawsze będzie brzmiała gorzej niż C-3, częstotliwość tej pierwszej jest 4 razy mniejsza od drugiej. Więc jeśli dla Ciebie priorytetem jest jakość dźwięku to musisz wybierać jak najwyższe wartości z tabelki. Które są w niej akurat na samym dole. Oczywiście to kosztuje odpowiednią ilość zajętej pamięci, więc w rzeczywistości konieczne są kompromisy uzależnione od charakterystyki konkretnego dźwięku.

No ale powiedzmy, że zdecydowałeś się zaszaleć i wybrałeś 27928 Hz - jedną z wyższych wartości w tabelce. Teraz przerabiasz sobie sampla w Auditionie ze swoich źródłowych 44100 Hz do 27928 Hz. Taki dźwięk będzie odpowiadał nucie A-3 w Protrackerze. Czyli po Twojemu pod klawiszem "Y" na klawiaturze będziesz słyszał dźwięk o tej samej wysokości jak Auditionie.

Teraz już kwestia tego jak sobie poprawnie skonwertujesz go do formatu IFF. O ile się nie mylę, to Protracker nie wczytuje poprawnie dźwięków 8svx. Tzn. binarnie one są zapisane ok, ale gdy przyjrzysz się dźwiękom w swoim module to zauważysz, że każdy ma krótkie "cyknięcie" na początku. Oczywiście oprócz hihatu. To dlatego, że Protracker nie rozpoznał nagłówka 8svx'a i potraktował go jako normalną część dźwięku. Od biedy można to po prostu wyciąć. Ewentualnie możesz użyć Protrackera 2.3 Clone, który wczytuje pliki WAV, co jest pewnym ułatwieniem gdy przygotowujesz dźwięki w Auditionie.

Zmieniając częstotliwość na 22050 Hz przed zapisem pliku wav nic to nie zmieniło.


A konkretnie to gdzie zmieniłeś tę częstotliwość? W tym okienku, które jest widoczne na obrazku, który wkleiłem powyżej?

Zwróć uwagę, że częstotliwość z tabelki, która jest najbliższa 22050 Hz to jest 22168 Hz i odpowiada ona nucie F-3. A ponieważ w module używasz najczęściej F-2 to znaczy, że musiał gdzieś po drodze nastąpić resampling o oktawę w dół, czyli do 11084 Hz (F-2). Gdzie to nastąpiło to już nie wnikam.
1
[#34] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #33

Częstotliwość zmieniłem w tym okienku właśnie ze zdjęcia (klawisz F11). A może ja wybieram stale zły format? Wav2ami zapisuje pliki do 8svx (rozszerzerzenie .8SV). Audition zapisuje do iff (rozszerzenie .iff). Sample z paczki do PT nie mają rozszerzenia. Może tym się sugerować?

A jeszcze może z innej beczki. Jest jakiś edytor dźwięków dla Amigi który obsłuży wav i iff/8svx? Albo coś dla Windows oprócz Audition? Chociaż szczerze gdyby był taki edytor sampli dla Amigi to by było idealne rozwiązanie.
[#35] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #33

Grogon, masz gołębie serce

A jeszcze może z innej beczki. Jest jakiś edytor dźwięków dla Amigi który obsłuży wav i iff/8svx? Albo coś dla Windows oprócz Audition? Chociaż szczerze gdyby był taki edytor sampli dla Amigi to by było idealne rozwiązanie.


Soundbox.
1
[#36] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #34

Częstotliwość zmieniłem w tym okienku właśnie ze zdjęcia (klawisz F11). A może ja wybieram stale zły format? Wav2ami zapisuje pliki do 8svx (rozszerzerzenie .8SV). Audition zapisuje do iff (rozszerzenie .iff). Sample z paczki do PT nie mają rozszerzenia. Może tym się sugerować?


Wiesz, właśnie zweryfikowałem to sobie w Auditionie. Zapisałem odpowiednio skonwertowany dźwięk do IFFa, a potem wczytałem do Protrackera 2.3F. U mnie bez problemów.
[#37] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #36

Więc jak to zrobiłeś? Dodam, że pliki iff dobrze są odczytywane w Auditionie, a źle w Protrackerze. Wczytałem sample tego samego dźwięku z formatu iff i wav i oba w Audition grają identycznie.
[#38] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #37

Ale po co wczytujesz IFF-y do Protrackera? Czysty raw wystarczy. Obetnij naglowek np. Filemasterem i wtedy wczytuj. Poszukaj w IFF tekstu BODY i obetnij 4 bajty za nim. A jak chcesz sobie powycinac sample z roznych modulow to uzyj EaglePlayera 2, Ma tam SampleSaver.
[#39] Re: SoundTracker 2.4

@Don_Adan, post #38

Do edycji sampli ja polecam SampleZ. Ma wsparcie dla 16-bitowych sampli.

IFF 8SVX zapisuje też dodatkowe dane o samplu, jak głośność, informacje o zapętleniu, kompresji itp.

Sample z różnych oktaw zazwyczaj potrzebują oddzielnych danych fali akustycznej. IFF 8SVX może przechowywać wiele oktaw.

Żeby uniknąć kliknięcia na początku sampla, można użyć tzw. okienka, tzn. dać niewielką wartość sampla na początku.

W samplach zapętlonych oczywiście warto dać płynny start pętli oraz pomiędzy końcem i początkiem pętli.
[#40] Re: SoundTracker 2.4

@Don_Adan, post #38

Oryginalne sample do PT mam bez żadnych rozszerzeń (bez IFF i 8svx). Chodzi mi o to, żeby przekonwertować plik wav stworzony w Windows, który jest wyciętym samplem z mp3, do formatu Protrackerowego. Najlepiej właśnie jak te pliki, które mam bez rozszerzeń z paczki sampli.

Próbowałem SampleZ, ale nie umiem się zorientować w nim co i jak. Próbowałem SoundBox, ale efekt jest ten sam, co zapisując w Audacity do IFF.
[#41] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #37

Tak jak napisałem. Może wrzuć przykładowego sampla, który Ci się nie chce się wczytać do PT. Będzie łatwiej zgadnąć co mu dolega.
[#42] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #32

Tak zapytam profilaktycznie (mogę się mylić) bo po przesłuchaniu Twojego modułu i jego 'obejrzeniu' odnoszę wrażenie, że przy Twoich samplach nie używasz trzeciej oktawy, czy używasz klawiszy F1 i F2?
[#43] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #41

Tutaj proszę bardzo. Może długi sample, ale szukałem takiego dźwięcznego. Do konwersji na pliki nie zmieniałem częstotliwości. Każdy plik opisałem jakim programem konwertowałem. W Protrackerze żaden nie gra dobrze. Kilka ma obniżony ton, Wav2ami przesterował go okropnie, a plik RAW nie gra wcale. Do paczki dorzuciłem przykładowy sample "epiano" z paczki z aminetu. O taki format mi chodzi, żeby konwertować pliki.
[#44] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #43

Twoje sample:
konwersja_audacity.iff - gra poprawnie
konwersja_soundbox_iff.iff - gra poprawnie
konwersja_soundbox_raw - gra poprawnie
konwersja_wav2ami.8sv - wyszedł jakiś trash

Skonwertowałem Twojego wav'a, sprawdź go w ProTrackerze: link
[#45] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #40

Próbowałem SampleZ, ale nie umiem się zorientować w nim co i jak.

To prawda, SampleZ ma nieco pokręcone GUI, ale można się przyzwyczaić.

Jeżeli chcesz skonwertować sampla do IFF 8SVX otwierasz okno "Project", następnie wybierasz opcję "Load".

Jeżeli format sampla zostanie rozpoznany (np. AIFF, WAVE), wszystko przebiegnie pomyślnie.

Następnie sampla zapisujesz za pomocą opcji "Save" i wybierasz docelowy format (8SVX).

Jak na edytor przystało, sampla możesz też poddać obróbce.

To tak na wypadek gdybyś chciał/potrzebował skonwertować sample na Amidze. Sam niedawno korzystałem z jakiegoś on-line konwertera na PC i wypadł dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 19:34:10 przez Hexmage960
[#46] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #43

Te sample nie mają zmienionej częstotliwości. Spójrz na rozmiary. Gdyby były zresamplowane to musiałyby być mniejsze od oryginału. Tak samo jak by było przy skalowaniu obrazka do mniejszej rozdzielczości.

Co do pliku 8sv to nie jest przesterowany, tylko dane w nim są zapisane jako 8 bit unsigned więc Protracker raczej tego nie polubi.

Jeszcze odnośnie rozmiaru sampli dla Protrackera to zasadniczo bezpiecznym limitem są 64 KB. W PT2.3F da się wczytać 128KB, ale na razie sugerowałbym trzymać się 64 KB.
[#47] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #46

Rozumiem. Spójrz na plik epiano. Jaki on ma format? To jest 8svx? Pytam, bo chciałbym na takim formacie pracować, jak te sample domyślne.

Napisz mi proszę, jakiej częstotliwości użyć do resamplingu, aby dźwięk z czystego wav miał tą samą tonację, co dźwięk wczytywany przez Protracker. Przykładowo wczytując plik epiano używam nuty C i gra jako C. Taki sam efekt chciałbym usłyszeć po wczytaniu sampli stworzonych przeze mnie.

Normalnie sample mam krótkie po ok. 1 sek. Tu chciałem specjalnie taki dźwięczny sample dać dla przykładu.
[#48] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #47

Kurcze, mnożysz pytania o drugorzędnej istotności dla tematu. Po pierwsze to powinieneś się dowiedzieć dlaczego nie udało Ci się w żadnym programie w ogóle zresamplować dźwięku. W Auditionie to kwestia podania wartości w polu pod etykietą "Sample Rate" i wciśnięcie przycisku OK. Nie bardzo wyobrażam sobie co tu może pójść nie tak. Z tego co widać w Twoim archiwum to nie udało Ci się to ani w Audacity, ani w Soundboxie. Więc najpierw ten problem rozwiąż.
[#49] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #48

No to jaką wartość mam podać przy sample rate? Skoro dźwięki mi obniżało o 5 półtonów, to musiałbym tak jakby podnieść o 5 półtonów tak? Czyli z tabelki z częstotliwościami podać wartość np. dla nuty G tak?

Dziwne to wszystko dla mnie. Pracując na PC nigdy nie robiłem tak. Zawsze pracowałem na jednakowej częstotliwości próbki i było to 44.1kHz.
[#50] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #49

Może i dziwne, ale działa. Skoro chcesz mieć w Protrackerze pod nutą G dźwięk o tej samej wysokości, jaką miałeś w oryginale to tak, tę wartość podajesz przy konwersji.
[#51] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #49

Sprawdź te pliki.

Przekonwertowałem oryginal_mono.wav na 22050 Hz, a później wrzuciłem go do Soundboksa i zapisałem jako IFF. W Protrackerze wysokość dźwięku jest teraz taka sama jak w wav.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 21:51:13 przez Jazzcat
[#52] Re: SoundTracker 2.4

@Jazzcat, post #51

Kurcze sprawdziłem w Protrackerze i po wczytaniu sampla wysokość dźwięku jest taka sama, ale pod nutą F3 (klawisz R). Chyba mam coś nie tak w Protrackerze. Nie wiem czemu on obniża tonację dźwięków.

Z ciekawości sprawdziłem teraz w Soundtrackerze i jest to samo. Sample działa w dobrej tonacji pod nutą F-3. Moim zdaniem wczytując sample powinno grać pierwszą nutą, czyli C-2 lub C3.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 14:38:47 przez tukinem
[#53] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #52

No tak, nuta F3 w Protrackerze odpowiada mniej więcej (ale nie idealnie) częstotliwości 22050, dlatego słyszysz pod nią sampla w oryginalnej wysokości. Czyli wszystko jest tak jak powinno być.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego chcesz mieć oryginał pod nutą G3? I dlaczego uważasz, że "wczytując sample powinno grać pierwszą nutą, czyli C-2 lub C3? Wszystko zależy przecież od częstotliwości dźwięku wejściowego. Jak chcesz mieć oryginał pod C3 to przesampluj po prostu wava na 16726 Hz.
[#54] Re: SoundTracker 2.4

@Jazzcat, post #53

Rozumiem. Zawsze mogę też spróbować opcji resample w Protrackerze. Spróbuję w wolnej chwili ustawić częstotliwość 16726 i zobaczymy. Dziwnie to działa w Amidze. Kiedyś bardzo dużo pracowałem w Fruity Loops pod PC i tam nie było zmian częstotliwości. Każdy sample zapisany do wav odczytywany był pod klawiszem C bez zmian częstotliwości, dlatego tu mnie zdziwiło działanie tego wszystkiego.

Mam kolejne pytanie. Nie wiem, czy zauważyliście ale czasem ten mój utwór który tu podesłałem w pliku mod nie trzyma tempa. Co jakiś czas słychać że jakiś dźwięk zagra minimalnie za wcześnie. Sprawdzałem to zarówno w winampie jak i w Amidze w Protrackerze i Hippoplayerze. Nie jest to jakiś skomplikowany moduł a są słyszalne te przeskoki tempa. Wszystkie nuty wpisywałem raczej dokładnie i starannie. Co może być tego przyczyną?

Edit: Dziękuję za podanie częstotliwości dla nuty C-3 o to właśnie mi chodziło

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 16:18:00 przez tukinem
[#55] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #54

Udało się użyłem częstotliwości 16726 Hz i gra pod nutą C-3

Teraz tak offtopowo z ciekawości cały ten utwór z sampla przekonwertowałem do iff (zapisywałem w Audacity od razu pod format Amiga IFF). Protracker wczytał początek kilka sekund, ale wrzuciłem do HippoPlayera i okazuje się, że poradził sobie nieźle (poza stratą jakości). Tu jest plik, który przekonwertowałem i wrzuciłem w Hippoplayer. Nawet pod prockiem 68000 7MHz spisuje się znakomicie. Swoją drogą po konwersji plik zajmuje odziwo minimalnie więcej miejsca na dysku niż mp3 w 128 kbps
[#56] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #54

Edit: Dziękuję za podanie częstotliwości dla nuty C-3 o to właśnie mi chodziło
Gdybyś czytał wszystkie posty, a nie tylko ostatni, to byś o tym wiedział już w poście #27 gdzie nogorg wrzucił tabelę częstotliwości.
[#57] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #54

Nie wiem, czy zauważyliście ale czasem ten mój utwór który tu podesłałem w pliku mod nie trzyma tempa. Co jakiś czas słychać że jakiś dźwięk zagra minimalnie za wcześnie.


A gdzie dokładnie to słyszysz? Może chodzi Ci o tę krótką sekwencję hihatów (sampel $07) co wchodzi w drugiej połowie - poz. 21 (pattern 15)? W Protrackerze razem ze zmianą częstotliwości zmienia się też prędkość odtwarzania sampla, dlatego jak grasz F2 to loop trzyma tempo, a jak dajesz G#2 to gra szybciej i się rozjeżdża.
[#58] Re: SoundTracker 2.4

@Jazzcat, post #57

Nie to nie to. Czasem jakiś dźwięk zagra zbyt szybko jak się wsłucham. Dzieje się tak w Protrackerze, Hippoplayerze oraz pod Windows. Dotyczy to tego jednego modułu. Inne grają mi dobrze a mam sporą bazę tego... chodzi o to że wszystko gra ładnie równo a co jakiś czas idzie usłyszeć jak np. bas zagra odrobinę za szybko. Nie ma konkretnych miejsc bo odtwarzając dany pattern od nowa już gra dobrze. Myślę że to przez złe częstotliwości dźwięków jakie tam są. Porobię sample od nowa bo już teraz wiem jak i zobaczę efekt końcowy.

@AmiClassic: wiem że tabelka była w poście, miałem nawet informację żeby używać częstotliwości dla PAL, chociaż tutaj użyłem NTSC. Pytałem przecież jakiej konkretnej częstotliwości użyć i dopiero Jazzcat udzielił mi odpowiedzi. Ale dziękuję za tabelkę bo na pewno się przyda w przyszłości.



Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 20:23:59 przez tukinem
[#59] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #27

Mała errata do tabelki, którą wcześniej wkleiłem. Są w niej wartości zaokrąglone poprzez odrzucenie części ułamkowej wyniku kalkulacji cykli. Dokładniejszym przybliżeniem jest zaokrąglenie do najbliższej wartości całkowitej. Rozbieżność nie przekracza 1 Hz, a względem rzeczywistego wyniku jest jeszcze mniejsza i dźwiękowo niewiele zmienia, ale skoro można używać poprawniejszych wartości niż gorszych to lepiej użyć właśnie tych.

Na stronie poniżej podane są odpowiednie wartości, a dodatkowo można sprawdzić też częstotliwości dla nut strojonych przy użyciu parametru sampla "FINETUNE":

https://16-bits.org/ptfreq.php
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem