Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA
Mam link do pobrania ok. 180 selekcjonowanych "świerszczy" z klasycznego stylu AMIGA.
Chyba czysty towar, bez modułów innego typu. Dodatkowo player.
Pobierz
ok, racja super brawo!
[#2] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@mrcha_67, post #1

A co to są świerszcze?
[#3] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@ZbyniuR, post #2

Takie żyjątka, nieco podobne do kokrołczy.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 22:35:45 przez selur
[#4] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@ZbyniuR, post #2

[#5] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@ZbyniuR, post #2

mody udające chiptuny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 12:08:12 przez Greczkin
[#6] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@Greczkin, post #5

Skoro termin "chiptune" pochodzi od MODów, to musiałyby one udawać same siebie. Ale chętnie poznam Twoją teorię.
[#7] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #6

Chiptune i MODy to coś zupełnie innego. Chiptune jest generowany przez układy syntetyzujące dźwięk np. SID, POKEY, czy AY, podczas gdy MOD jest muzyką generowaną przez układy odgrywające gotowe sample odtwarzane z odpowiednio zmienioną częstotliwością. Amigowa muzyka to wyłącznie MODy z uwagi na fakt, że Paula nie posiada możliwości syntezy dźwięku, posiada jak wiadomo cztery niezależne przetworniki DAC. Oczywiście można próbować tworzyć na Amidze muzykę udającą chiptune, ale nie będzie to prawdziwy chiptune.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 13:17:02 przez wali7
[#8] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #7

Widzę, że się dobrze orientujesz w temacie: mógłbyś więc podać jakie znasz najwcześniejsze użycie terminu "chiptune" i napisać skąd on się w ogóle wziął?
[#9] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #8

Jak wiesz, to się podziel. Mnie rozwój muzyki elektronicznej niespecjalnie interesuje. W polskiej wiki na temat chiptune jest taki artykuł: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chiptune
[#10] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #8

Chip to scalak, tune z greki znaczy melodia. Zanim wymyślono takie układy brzęczące procek miał bezpośredni dostęp do kabelka podłączonego do głośnika i wysyłając tam serie impulsów mógł generować tony i trzaski. Układy dźwiękowe pośredniczyły w tej robocie, teraz procek wysyłał im kilka bajtów do odpowiednich rejestrów a one same wg tych parametrów molestowały głośniczek, a w trakcie trwania nutki procek może robić coś innego. Takie układy nie potrzebowały dostępu do pamięci, bo generują dźwięki wg tego co dostały do rejestrów. A w układach DAC potrzebny jest dostęp do pamięci i z kilku bajtów to co najwyżej jakiś trzask stworzysz.

Chiptuny jako pliki z całą melodią zwykle nie przekraczają 4KB, a bywa że mieszczą sie w 2KB. Te bajty to informacje o nutkach. A że mody oprócz tego muszą w sobie jeszcze zawierać choćby krótkie sampelki to moim zdaniem każdy moduł który nie przekracza powiedzmy 6KB musi brzmieć jak chiptune. No chyba że to tylko jeden kanał i jeden instrument, a ponad połowę pliku zajmie jego sampel to wtedy jest szansa że będzie przypominał jakiś naturalny instrument. Tymczasem chiptune to zwykle cała orkiestra syntetycznych brzmień. :)

@Greczkin - dzięki za odpowiedź. :)
[#11] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #9

Pytam tylko o chiptuny, a nie historię muzyki, skoro napisałeś co ma być prawdziwym, a co nieprawdziwym chiptunem.

Ja np. nie kojarzę, aby termin "chiptune" (albo "chipmusic") pojawiał się jako określenie muzyki "SID, POKEY, czy AY" itp. w latach osiemdziesiątych. I jakoś nie miałem szczęścia trafić na źródła wskazujące na pojawianie się tych terminów w obiegu zanim (pro)trackerowcy zaczęli określać takimi zwrotami swoich małych utworków imitujących prymitywne brzmienia komputerów ośmiobitowych. Od 1991 roku coraz częściej w tytułach i nazwach sampli w modkach pojawiają się zwroty jak "chip-mod", "chip-song" czy "chip-music". Z pobieżnej kwerendy na mojej paczce (która nie jest kompletna, ale jest lepsza niż żadna) sam termin "chiptune" zaczyna wskakiwać od 1993 roku. I nikt tam nie wspomina o tym, że robi nieprawdziwe chiptuny. Ba, termin ten nie ogranicza się tylko do brzęczenia zapętlonymi, krótkimi samplami. Np. tu w modku "From Dust To This" z 1993 roku Whiskas w modinfo napisał:

"(...) you are free to use this chiptune if you credit me, and send me a hard drive! (...)



Śmiem więc zaryzykować tezę, że skoro to scena trackerowa popularyzowała te określenia, a możliwe że nawet stworzyła, to nie da się nazywać chiptunów trackerowych nieprawdziwymi. Wręcz przeciwnie - to są właśnie najprawdziwsze chiptuny. Prawdziwsze od tych na "SID, POKEY, czy AY", na które dopiero później rozszerzono te pojęcia. Ale nie mam nic przeciwko, aby ktoś przekonał mnie, że jest inaczej. Np. przedstawiając merytoryczne argumenty, że te zwroty funkcjonowały poza 16-bitową demosceną w tamtym okresie. Inne argumenty niż sprowadzające się do czysto semantycznej asocjacji dokonanej post-factum, że skoro te utwory określane są jako "chiptuny" to muszą grać na "chipach", aby były prawdziwe. W sieci jest teraz dużo szumu informacyjnego i artykułów, które określają w ten sposób wszystko co brzmi jak "chipy" niezależnie od okresu do którego się odnosi, co utrudnia dogrzebanie się głębiej. Nazywane są tak nawet utwory japońskich kompozytorów tworzących na NESa, co do których nie mam przekonania by mieli świadomość, że tworzyli "chiptuny".

Na Amidze utworki określane mianem chip*(ów) odnosiły się zarówno do formy estetycznej jak i do ich rozmiarów. Na przykładzie jak ten powyżej widać, że niekoniecznie musiało to implikować ograniczenie się do czysto syntetycznych brzmień. Ale takie brzmienia zazwyczaj w jakiś sposób w utworze się pojawiają i często dominują. Sam uważam, że "chiptune" czy "chipmusic" jest raczej określeniem gatunku muzycznego, w którym instrumentarium nawiązuje do brzmień znanych z komputerów ośmiobitowych, ale nie do sposobu uzyskiwania tego brzmienia. Więc tak samo prawdziwy chiptune będzie w mp3, na Pauli i na SIDzie. Owszem, ten ostatni będzie będzie zdany na generatory w układzie dźwiękowym w C64 więc można by stwierdzić, że to "chiptune na prawdziwym generatorze", ale nie, że ten "chiptune jest prawdziwy". Niemniej, jestem otwarty do zmiany zdania, ale chciałbym czegoś lepszego niż link do Wikipedii.
2
[#12] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #7

Tak nie do konca, byl/jest edytor trackerowy zwany ChipTracker, bodaj z 1991 roku. Uzywany przez dosc znanych muzykow z grupy Anarchy, w demach tej grupy i w grach komercyjnych. Amigowi muzycy, ktorych znalem, gdy bylem bardzo mlody typu Snoopy (X-ceed) uzywali tej nazwy na moduly trackerowe, ktore nie zajmowaly duzo miejsca. Ogolnie byly przeznaczone do wszelkiego rodzaju intr, cracktr czy trainerow Amigowych.
1
[#13] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #11

Znaczenie słów i wyrażeń niekiedy zmienia sie z czasem, np kiedyś wyrażenie Personal Computer widniało na pudełkach z 8bitowcami, ale dziś już nie używa sie go w tak szerokim znaczeniu.

Żeby dokopać sie do pierwszych przypadków użycia określeń chiptune oraz moduł, a także by z kontekstu zdań wyłapać w jakim znaczeniu ich używano, trzeba by sie przekopać przez wiele kg papierowych przed-internetowych publikacji. No to ja postoję bo mam ciekawsze zajęcia, ale chętnie obczaję znalezione przez innych przykłady. Choć niezależnie od tych znalezisk, nie zamierzam zmieniać zdania z rozróżniania tych dwóch słów. Moduły mogą naśladować syntetyczny styl chiptunów, ale skoro mają w sobie sample to wg mnie nimi nie są, choć potocznie niektórzy mogą je tak nazywać. Słowa to tylko symbole i sami nadajemy im znaczenie. Znam kolesia co ma zwyczaj nazywać swoje samochody słowem "dzidzia", ale nie sądzę by to trafiło do słownikowych definicji nawet jakby sie upowszechniło. :)
[#14] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #11

na aminecie chiptune maja oddzielny katalog juz od kwietnia 1992 roku
[#15] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #11

Myślę, że chiptune można rozumieć dwojako.
Po pierwsze w węższym, podanym przeze mnie sensie definicyjnym, czyli muzyka syntetyzowana w układzie sterowanym cyfrowo. Każdy układ syntezatora wprowadzał pewne własne ficzery i ograniczenia. Przykładem układu o niezwykle charakterystycznym brzmieniu jest SID.
W szerszym znaczeniu chiptune można używać w odniesieniu do całego stylu muzyki wzorowanej na charakterystycznym brzmieniu komputerowych syntezatorów, w tym znaczeniu oczywiście na Amidze także można tworzyć chiptune. Bez wątpienia jednak na Amidze bardzo trudno oddać brzmienie prawdziwego SIDa, gdyż decydował o nim cały analogowy tor w nim zawarty, zaś 8 bitowe przetworniki Pauli nie były w stanie tego wiernie odtworzyć.
Podejrzewam, że sam termin "chiptune" pojawił się dosyć późno, bowiem wcześniej mówiono raczej o muzyce komputerowej, a potem dopiero przyszły trackery, przetworniki lepsze niż 8 bit, czy syntezatory FM, więc można to było podzielić.
[#16] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #15

Myślę, że chiptune można rozumieć dwojako. (...) w tym znaczeniu oczywiście na Amidze także można tworzyć chiptune.


To co na pewno to oznacza, to że stwierdzenia typu "mody to nie chiptuny" należy do tej samej klasy wyrażeń jak "diskopolo to najlepsza muzyka do zabawy" czy "Siergiej Ławrow jest mężem stanu" - czyli osobistą opinią na dany temat, a nie stanem faktycznym. A moja opinia jest taka, że nie zgadzam się z tym, że "na Amidze również można tworzyć chiptuny", bo wg mnie to właśnie na Amidze tworzy się chiptuny.


Bez wątpienia jednak na Amidze bardzo trudno oddać brzmienie prawdziwego SIDa, gdyż decydował o nim cały analogowy tor w nim zawarty, zaś 8 bitowe przetworniki Pauli nie były w stanie tego wiernie odtworzyć.


Zdolność do wiernej replikacji brzmienai SIDa, czy dowolnego innego układu, nie jest żadnym argumentem w kwestii chiptunowości. Istnieje wiele przykładów instrumentów, które dzięki temu że odwzorowywały brzmienia pierwowzorów niewiernie stały się klasa samą w sobie. Takim przykładem są np. organy Hammonda w zamyśle mające naśladować organy kościelne, ale dzięki temu, że ich brzmienie odbiega od oryginału stanowią klasę samą w sobie. Ba, oryginał pod wieloma względami jest mniej ciekawy i nie zastąpi podróbki. Historia jest pełna takich przykładów i tak samo Paula oraz chiptuny na niej tworzone mają swoje unikalne brzmienie, nie ograniczone do palety barw, którą jest w stanie wydobyć SID. Chiptuny na Amidze mają swoje własne brzmienie i dla mnie największą ich zaletą jest to, że nie brzmią jak SIDy, AYki, czy nie daj borze Pokey...


Podejrzewam, że sam termin "chiptune" pojawił się dosyć późno, bowiem wcześniej mówiono raczej o muzyce komputerowej, a potem dopiero przyszły trackery, przetworniki lepsze niż 8 bit, czy syntezatory FM, więc można to było podzielić.


To jest właśnie moja hipoteza, że dopiero szerokie spektrum brzmieniowe Pauli wymusiło posługiwanie się takimi zwrotami jak "chipmusic" czy "chiptune", aby np. koder mógł zlecić muzykowi stworzenie muzyki takiego typu np. do intra. Więc to również wskazywałoby, że takie zwroty właśnie w protrackerowej muzyce zaczęły cyrkulować. A to, że później retroaktywnie objęto nim też inne "formaty" to moim zdaniem nie uzasadnia określania protrackerowych chiptunów nieprawdziwymi.
[#17] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@michal_zukowski, post #14

na aminecie chiptune maja oddzielny katalog juz od kwietnia 1992 roku


Ciekawe spostrzeżenie, dzięki.
[#18] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #16

Angielska Wiki podaje coś takiego:
The Commodore Amiga (1985), with its sample-based sound generation, distanced the concept of microcomputer music away from plain chip-synthesized sounds. Amiga tracker music software, beginning from Karsten Obarski's Ultimate Soundtracker (1987), inspired great numbers of computer enthusiasts to create computer music. As an offshoot of the burgeoning tracker music culture, a type of tracker music reminiscent of Commodore 64 SID music was born, that utilized simple waveforms instead of digitized samples. This type of music came to be called "chiptunes", referring to the sound of early video game console and home computer sound chips.
Dokładnie jak to przedstawiłem. Amiga nie produkuje prawdziwego chiptune, może co najwyżej naśladować ten dźwięk. Jeśli uważasz, że Amiga doskonale produkuje muzykę chiptune-like, to porównaj:
- https://www.youtube.com/watch?v=hTtT_52S2ec
- https://www.youtube.com/watch?v=pFjEkKKKQlo
[#19] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #18

Wiem co jest napisane na Wiki i dlatego prosiłem, że jeśli chcesz argumentować to poproszę solidniejsze źródła. We fragmencie, który zacytowałeś nie ma ani słowa o tym, że chiptuny amigowe nie są prawdziwe.


Amiga nie produkuje prawdziwego chiptune, może co najwyżej naśladować ten dźwięk.


Pomijając filozofowanie o "prawdziwości" dźwięku... Trackerowe chiptuny naśladują stare układy dźwiękowe, ale nie znaczy to, że założeniem każdego chiptuna jest odwzorowanie brzmienia w stopniu nieodróżnialnym od wzorca. Przeciwnie. 8-bitowe układy mają też swoje wady, niefajne składniki brzmienia, rzadko kiedy chce się przenosić do chiptunów. W rzeczywistości trackerowe chiptuny zazwyczaj są pewnego odfiltrowaniem brzmienia, które bierze z 8-bitowych układów to co jest fajne, a odrzuca ich mankamenty. Czemu np. miałbym chcieć w chiptunach na Amidze słuchać za każdym razem tego samego kicka i snare'a na które skazane jest większość SIDów? Albo po co chiptunom ADSR-Bug z SIDa? W takich miejscach korzysta się z twórczej swobody i pomija to co nie jest atrakcyjne w starych chipach.


Jeśli uważasz, że Amiga doskonale produkuje muzykę chiptune-like, to porównaj:
- https://www.youtube.com/watch?v=hTtT_52S2ec
- https://www.youtube.com/watch?v=pFjEkKKKQlo


A czego to porównanie miałoby dowieść, skoro tu słychać, że w wersji amigowej celem nie było imitowanie brzmienia SIDa? To nie jest chiptune i nie brzmi jakby aspirował by nim być.
[#20] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #19

Angielska Wiki jest dosyć rzetelnym źródłem, jest solidnie uźródłowiona i o wiele solidniejsza niż napisane w jakimś niszowym zinie twierdzenia Zenka Bembenka.
Ja w żadnym wypadku nie dyskutuję na temat wyższości dźwięku syntezowanego czy samplowanego. Bez wątpienia od pewnej rozdzielczości przetworników, częstotliwości samplowania i długości sampli dźwięk samplowany jest w stanie w sposób perfekcyjny odtworzyć dowolny dźwięk. Ale Pauli daleko do tego, co nie zmienia faktu, że bardzo dobrze, iż Amiga posiada DAC a nie syntezatory w rodzaju AY (jak duża atarynka). Samplowany dźwięk, co również napisałeś, daje o wiele większą dowolność doboru brzmienia.
Podany przykład intra z Supremacy pokazuje bardzo reprezentatywny dla amigowych modów efekt polegający na wyraźnie słyszalnym zapętleniu sampla, co więcej, wyraźnie słychać, że czas odgrywania takiego sampla ściśle zależy od wysokości dźwięku (co jest oczywistym skutkiem zmiany częstotliwości próbkowania). Wielu ludziom to nie przeszkadza, inni nie zwracają na to uwagi, ja uważam ten efekt za dosyć nużący w odbiorze. W każdym razie jest to pewien mankament systemu trackerowego.
Sam zresztą przyznałeś, w ostatnim zdaniu, że nie można stawiać znaku równości między amigowym brzmieniem a chiptune. Dziękuję szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 20:04:16 przez wali7
[#21] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #20

Angielska Wiki jest dosyć rzetelnym źródłem, jest solidnie uźródłowiona i o wiele solidniejsza niż napisane w jakimś niszowym zinie twierdzenia Zenka Bembenka.


No to czemu nie podasz tych źródeł, bądź nie zacytujesz fragmentów Wikipedii, które uzasadnią Twoją tezę.

Ja w żadnym wypadku nie dyskutuję na temat wyższości dźwięku syntezowanego czy samplowanego.


Ja również o tym nie dyskutowałem.


Podany przykład intra z Supremacy pokazuje bardzo reprezentatywny dla amigowych modów efekt


No tak, ale kawałek z intra tej gry nie jest chiptunem. To typowy kawałek bazujący na dłuższych samplach.
Te moduły są chiptunami:





Musisz sprawdzić czym w ogóle jest to "chiptune", bo jak widać Wikipedia to zdecydowanie za mało.
[#22] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #16

A moja opinia jest taka, że nie zgadzam się z tym, że "na Amidze również można tworzyć chiptuny", bo wg mnie to właśnie na Amidze tworzy się chiptuny.

A tak z ciekawosci zapytam: do jakiej kategorii muzycznej zaliczylbys utwory muzyczne stowrzone wlasnie na SIDa, POKEYa czy innego AY-ka?
[#23] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@Phibrizzo, post #22

Tak jak napisałem np. w poście #11. Że aż sam siebie zacytuję:

Więc tak samo prawdziwy chiptune będzie w mp3, na Pauli i na SIDzie. Owszem, ten ostatni będzie będzie zdany na generatory w układzie dźwiękowym w C64 więc można by stwierdzić, że to "chiptune na prawdziwym generatorze", ale nie, że ten "chiptune jest prawdziwy".
[#24] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #23

Ale czy tylko ja widze pewna niekonsekwencje w tym co piszesz?
Powtorze co napisales wczesniej:
bo wg mnie to właśnie na Amidze tworzy się chiptuny.

Jak chcesz stowrzyc chiptuna na Amidze na SIDa?
[#25] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@wali7, post #15

Zanim poleję się więcej krwi to chcę przypomnieć, że w slangu sceny c64 utwory muzyczne na SID'a nazywało się "Zak'ami" a nie sid'ami czy chiptunami. Z tego co pamiętam były też kawałki robione na samplach i inaczej się je nazywało. Tyle mojego.

Ps.
Na Scenie głównie Amigowej były również popularne tak zwane chip-packi... najbardziej znane nasz to Embrion i Save da Vinyl.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 21:43:14 przez jimiche
[#26] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@mrcha_67, post #1

Szczerze? Z d... ten zbiór. Bleee.
[#27] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@Phibrizzo, post #24

W tym fragmencie, który cytujesz jest taki skrót "wg". Może nie powinienem go stosować tylko pisać w pełnej formie "według mnie". To znaczy, że jest to moja osobista opinia i to podkreślam. Uzasadnieniem tego poglądu jest przypuszczalna etymologia terminu "chiptune", a mianowicie popularność w środowisku trackerowym. Więc dla mnie w pierwszej kolejności to amigowe chiptuny są najprawdziwszymi chiptunami. Z biegiem czasu to znaczenie się rozszerzyło poza trackerowe muzyczki oraz środowisko demoscenowe i mnie to specjalnie nie przeszkadza. Ale jak ktoś pojawia się z twierdzeniem, że te amigowe mają być "nieprawdziwe" to chciałbym poznać podstawy dla takiego twierdzenia.

Mam nadzieję, że to klaruje moje zdanie na ten temat.
[#28] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@nogorg, post #27

Dla mnie muzyka chiptunowa zawsze kojarzyla sie z czym minimalistycznym pod wzgledem wykonania: krotkie sample czy sama wielkosc utworu sama w sobie.
Nigdy nie utorzsamialem tego typu muzyki z konkretnym ukladem dzwiekowym. Pisanie ze Paula ma DACi wiec nie ma prawa byc przyrownywana do SIDa jest weglug mnie stwierdzeniem blednym.
Przecierz to taki sam chip (ukad scalony) jak kazdy inny generujacy muzyke. To ze moze troche wiecej nie ma znaczenia. Wiadomo ze te bardziej zaawansowane maja wieksze mozliwosci ale w dalszym ciagu to jest scalak. Wiec w mysl tego kazdy modul nawet taki co ma 1MB i dlugie sample bybly chiptunem.
Przecierz nie mamy w komputerze prawdziwych instrumentow.
A to przecierz nie o to chodzi.
Sprawdzilem na tluamczu google i slowo "chip" bardziej tlumaczone jest jako cos malego np: skrawek, odlamek, niz jako uklad scalony.
Dlatego jak napisalem wyzej dla mnie chiptune kojarzy sie z czym malutkim.
1
[#29] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@Phibrizzo, post #28

Sądzę, że w dużym stopniu się zgadzamy. I gdzieś po drodze te uwagi też adresowałem. Ja również miałem podobne skojarzenia fonetyczne tzn "chip" kojarzył mi się też z "cheap" czyli taką "piosenką ubogo brzmiącą" ;), ewentualnie "tanią" jeśli brać pod uwagę pamięć, którą taki utwór pochłonie.

No ale to co kiedyś znaczyło lub z czym się kojarzyło nie wyklucza, że termin podlegał z biegiem czasu ewolucji i znaczeniowo pokrywał więcej zagadnień niż pierwotnie. Śmignęło nam tu już przecież ze 30 lat i nie ma żadnego prof. Miodka, który pilnowałby aby ludzie używali danego terminu tylko zgodnie z jakąś sztywną wykładnią. Pojęcia ewoluują i dopasowują się do nowych czasów. Zresztą nawet w czasach świetności Amigi nie było tak, że ludzie trzymali się sztywno określonej definicji. Możesz np. spojrzeć na serię "emc chiptune #.." Bartmana - tam rzeczywiście wspólnym mianownikiem jest tylko rozmiar, bo brzmieniowo wiele z utworków wcale nie brzmi jak z komputera 8-bitowego. Ale to też wynikało z charakterystycznego dla demosceny dążenia do pokonywania ograniczeń, czyli sprytnego wciśnięcia więcej brzmienia do mniejszej kapsułki.
Gdzieś czytałem wypowiedź 4-Mata/Anarchy, że dla niego chipy to była kwestia estetyki, gatunku muzycznego. Ja się ku temu skłaniam, szczególnie dzisiaj, gdy ta stylistyka dawno została zaadoptowana nawet w mainstreamie. Dlatego nie mam problemu z określeniem tego modułu, który ma 192 KB jako chiptune

[#30] Re: Do pobrania paczka klasycznych "świerszczy" - AMIGA

@Phibrizzo, post #28

To prawda że słowo chip ma kilka znaczeń, i podoba mi sie to skojarzenie z czymś małym. To pasuje do tego o czym mówiłem wcześniej że małe modułki są jak chiptuny, ale w takiej definicji także wszystkie MIDy mieszczą sie w kategorii mini-melodyjki.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem