Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Dema
[#1] Nowe demo na C64
Coma Light 13 by Oxyron, 1sze miejsce na X-2012...

http://www.youtube.com/watch?v=7zQBNc_ltO4

Ja jeszcze nie pozbierałem szczęki z podłogi.

Z dużym podziwem patrzę na dzisiejszą scenę C64, jej zaangażowanie i produktywność. Na tymże party pokazanych zostało prawie 20 dem w kompocie na C64.
[#2] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

Zgadza się to demo wymiata. Scena C64 jest tak płodna jak pod koniec lat 80 i w pierwszej połowie lat 90.
Mam nadzieję, że za jakiś czas scena amigowa też się przebudzi :) Czego oczywiście wszystkim nam życzę :)

Dodatkowo jeszcze polecam konwersję Pinball Dreams na C64. Jeszcze nieukończony.
Do wyboru dwa stoły.
Konwersja

Muzyka, jak dla mnie, jest lepsza niż w oryginale :) Polecam! :D
[#3] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

nom, nie dość że tyle dem to jeszcze jakość wysoka nawet na dalszych miejscach
[#4] Re: Nowe demo na C64

@Sir_Lucas, post #2

Mam nadzieję, że za jakiś czas scena amigowa też się przebudzi usmiech Czego oczywiście wszystkim nam życzę usmiech


Tak, czasem sam się zastanawiam jakie 'mechanizmy'; zadziałały wśród fanów C64, że nastąpiło takie ożywienie sceny, gier i całego tego środowiska. I czy dałoby się te czynniki 'przenieść' na grunt amigowy. aby i u nas wydarzyło się coś podobnego.

Racjonalnie patrząc, kilka czynników, które 'zadziałały' na C64 na gruncie amigowym jest nie do przeskoczenia: brak jednorodności sprzętu (C64 kontra różne Amigi) czy dodatkowy, sztuczny podział środowiska (różne 'ami-system'). Ale czynniki 'za ożywieniem' są jednak tu i tu podobne: pewna powracająca moda na retro sprzęt, 'znudzenie życiem, pracą, kredytami' dzisiejszych 30-40 latków, którzy chcą wrócić do fajnej rozrywki z przed lat.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 14:09:56 przez slay
[#5] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

Obejrzę na emulatorze, już nie mogę się doczekać !
[#6] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

Faktycznie, świetnie się ogląda. Bardzo płynne i pomysłowe przejścia.
[#7] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #4

Przecież cały czas powtarzam. Winą niepłodności na polu AMIGI jest AmigaOS4/MOS/AROS i teorie o gniotach z lat 80 wygłaszanych przez publiczne osoby. Dla tych osób program graficzny ciut gorszy niż Photoshop, lub przeglądarka ciut gorsza niż Firefox jest gniotem... A Superfrog jest starym kotletem. Czemu nikt mnie nie słucha? Czemu jeszcze nikt nie przejrzał na oczy???

Recepta jest w miarę prosta. Wiem też, że muszę sam mocno nad sobą popracować co też czynię. Wczoraj i dziś namiętnie programowałem nad czymś co niech pozostanie niespodzianką...

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 14:24:50 przez Minniat

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 14:25:16 przez Minniat
[#8] Re: Nowe demo na C64

@Minniat, post #7

Potrzeba nowej Amigi ;) Takiej rewolucyjnej, która scali środowisko. Tania, wydajna, kompatybilna ze wszystkim :)
[#9] Re: Nowe demo na C64

@Minniat, post #7

Winą "niepłodności" na polu AMIGI jest AmigaOS4/MOS/AROS i teorie o "gniotach z lat 80'" wygłaszanych przez publiczne osoby.


Oj, sprawa nie jest wcale taka prosta jak Ci się wydaje.

Jestem wręcz pewien, że część osób, która "przeszła" na te wszystkie neo-Amigi (np. MOS) dziś nie miała by już zupełne nic wspólnego z Amigą, gdyby nie te "neo modele" (np. ziom MDW :).

Natomiast - o czym wspomniałem wyżej - zbyt duża różnorodność modeli, systemów, rozwiązań powoduje, że dzisiaj taka "nowa" osoba, która by nawet chciała - np. z pewnego sentymentu - wrócić do Amigi, natrafia na ogromny chaos, który ją odstrasza i zniechęca (sam znam takie osoby).

Natomiast teoria o "gniotach z lat 80-tych" jest dla mnie zupełnie nietrafiona, szczególnie widząc pewne ożywienie nastrojów i klimatów "retro", a także wykorzystanie tych "retro - klimatów" we współczesnym projektowaniu, modzie, grafice czy szerokiej pop-kulturze.
[#10] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #4

Uważam, że jest dokładnie tak jak piszesz. Miałem okazję być na Silesia Party w zeszłym roku, młodych scenowców jest mało (hej Nitro!), większość to stare dziady, którzy albo nie rozstali się ze swoim osmiobitowcem, albo wrócili do niego po latach.
[#11] Re: Nowe demo na C64

@Minniat, post #7

Ja Cie słucham i nawet się zgadzam z Tobą, bo sam mam podobny pogląd.
Nie ma co szukać popularności i siły Amigi tam gdzie jej nie ma, czy tam gdzie zawsze była słaba.
Trzeba szukać jej tam gdzie zawsze była i nie oglądać się na jakieś bajdurzenia :)

Teoria problemu w różnorodności Amig jest po części racjonalna, ale tylko po części. Nic nie stoi na przeszkodzie aby jako bazę uznać najlepszą klasyczną Amigę, czyli Amigę z AGA i ciut szybszym procesorem. Jeżeli kogoś dzisiaj stać na kupno A500 z 1MB RAMu, to będzie go stać i na A1200 :)

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 14:35:19 przez Duracel
[#12] Re: Nowe demo na C64

@Minniat, post #7

Wow, co za smiala teoria. To, że ktoś prawi teorie o gniotach jest powodem niepłodności tych wszystkich asów które tylko czekają na zaprogramowanie czegoś na amidze? Brawo!
[#13] Re: Nowe demo na C64

@Duracel, post #11

"Nic nie stoi na przeszkodzie aby jako bazę uznać najlepszą klasyczną Amigę, czyli Amigę z AGA i ciut szybszym procesorem. Jeżeli kogoś dzisiaj stać na kupno A500 z 1MB RAMu, to będzie go stać i na A1200"

Problemem amigowego srodowiska sa wlasnie takie nietrafione teorie niestety.

A500 z 1MB mozna trafic w dobrym stanie za okolo 100zl na A1200 trzeba juz polowac a cena 3 razy wieksza.
Jeszcze inni twierdza, ze podstawa powinna byc A1200 z 8mb fast. Dodatkowe 8Mb to kolejne polowanie i znowu dodatkowy wydatek min. 200zl
Kolejni uwazaja, ze minimum to A1200 z karta turbo 030 co generuje jeszcze wieksze koszty i jeszcze mniejsze szanse na zakup takiego sprzetu.


I tak rodzi sie niekonczace biadolenie o dziesiatkach konfiguracji amigi.
A rozwiazanie jest proste, wystarczy sobie przypomniec na jaka konfiguracje wychodzily amigowe 'Hity'.
[#14] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #9

Wiesz, może jak w końcu wypuszczą jita dla euae ppc, to morphosowce i czerwoni lepszym okiem spojrzą na Amigowanie "sprzętowe". Teraz amigowanie softwarowe czyli np. morphos oznacza koniec bawienia się czymkolwiek jadącym po sprzęcie. Skoro człowiek 20 lat pisał w Cedzie i obrabiał grafike w imagefx , ppaincie, a muzykę tworzył w dbpro to woli zrezygnować z gier i dalej się męczyć z amiprogramami na morphosie. Jeśli będzie można wygodnie emulować amigę na morphosie to część programistów morphosa zacznie wypuszczać porty pod os3, teraz nikomu sie nie chce.
[#15] Re: Nowe demo na C64

@Minniat, post #7

Czemu nikt mnie nie słucha? Czemu jeszcze nikt nie przejrzał na oczy???

Nie ekscytuj się tak.

@Slayer: myślę, że koderzy Amigi 68k mają w nosie wojny systemów maszyn PPC.
[#16] Re: Nowe demo na C64

@selur, post #13

I tak rodzi sie niekonczace biadolenie o dziesiatkach konfiguracji amigi.
A rozwiazanie jest proste, wystarczy sobie przypomniec na jaka konfiguracje wychodzily amigowe 'Hity'.


Wystarczy sobie przypomnieć dlaczego późniejsze hity już nie wychodziły na Amigę albo byly bardzo okrojone:
- wymagania co do instalacji na dyskietkach
- ograniczenie pamięciowe
- słaba prędkość w wysokich rozdzielczościach
- brak szybkiego C2P (potem juz bylo szybkie ale juz bylo za pozno)
- słaba moc sprzętu (vide TFX)

Skoro w każdym wywiadzie z twórcą gier amigowych jest wspomniane, jak to się trzeba było gimnastykować, żeby to jakoś działało i ile czasu na to poswięcano to ja sie pytam: po jakie licho?
Oczekujesz, że ktos pół roku bedzie pisał grę a potem kolejne pół ją optymalizował?
[#17] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #9

Co do różnorodności Amig to jest główny aspekt, ale są jeszcze jeden. Zbyt wysoki poziom.
Przecież to co się działo na amigowych kompotach na Breakpoincie też miało swoje znaczenie. Pewnie nie którzy stwierdzili, że jest za ciasno i za wysoki poziom, żeby się z czyms wychylać.
Amiga, Amigą, ale dla nie których ważniejsze jest demo niż platforma a na Amidze konkurencja jest bardzo wysoka i ciężko jest się z czymś przebić....
Z tego co pamiętam to zawsze na polskiej amigowej scenie było mało koderów a teraz jest jeszcze mniej.
No i co teraz jest Amigą a co nie jest ?
[#18] Re: Nowe demo na C64

@selur, post #13

Problemem amigowego srodowiska sa wlasnie takie nietrafione teorie niestety.

I tak rodzi sie niekonczace biadolenie o dziesiatkach konfiguracji amigi.
A rozwiazanie jest proste, wystarczy sobie przypomniec na jaka konfiguracje wychodzily amigowe 'Hity'.



Selur, czy Amiga 1200 to nie Amiga? Czy grafika w grach na A1200 nie była lepsza od tej na A500? Czy A1200 nie uruchamiała tych hitów z A500?

O czym ta gadka i co to za "proste rozwiązanie" w którym rezygnuje się z lepszego na korzyść gorszego i to w sytuacji gdy to lepsze nie tylko jest lepsze, ale również jest prawdziwą Amigą.

Co z tego, że A1200 jest droższa. No jest droższa, bo jest lepsza. Retrogranie tak czy inaczej nie jest dla biedaków nie mających na chleb. Jak kogoś stać na A500 to kupi i A1200.

Czyja teoria jest tu zatem bardziej nietrafiona niestety.
[#19] Re: Nowe demo na C64

@michal_zukowski, post #16

"Wystarczy sobie przypomnieć dlaczego późniejsze hity już nie wychodziły na Amigę albo byly bardzo okrojone..."

Pierdyliard razy na PPA byl poruszany watek "co tak naprawde zabilo Amige" i nie mam zamiaru rozpoczynac tego watku po raz pierdyliard pierwszy.


"Oczekujesz, że ktos pół roku bedzie pisał grę a potem kolejne pół ją optymalizował? "
TAK! Dokladnie tego oczekuje!!
Jak chcesz klepac gierki na PC'ta w Game Makerze w dwa tygodnie to nikt ci tego nie broni!
Odpal swojego PC'ta i napisz swojego wymarzonego RPGa w trzy dni, ale przestan udzielac sie w watkach dotyczacych gier na amige klasyczna dobrze?!
[#20] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

Spokojnie pany, ja wiem ze kazdy chce, aby nowy soft wykorzystywal bebechy wypasionych klasykow. Ale badzmy realistami - jedyna amiga, ktora cokolwiek znaczyla w szerokim swiecie, to byla A500. Zaden inny model nigdy jej sukcesu nie powtorzyl. Najwieksza baza sprzetu, najbardziej rozpoznawalna amiga. Jesli chcemy w jaki kolwiek sposob ozywic linie klasyczna, czy to dema czy giery - warto chyba powrocic do zrodel... jakims cudem malo kto robi na C-16, C-128... trzymajmy sie platformy, ktora jest ikona 16-bit. Jak old school, to do konca:D

P.S: C-64 rzadzi! Powolutku pod proste dema A500 podchodzi, niesamowite.
[#21] Re: Nowe demo na C64

@neuroup, post #17

No i co teraz jest Amigą a co nie jest ?

Akurat takich dylematow to na demoscenie nie ma. Demo na Amige to demo na klasyka, 68k najczesciej.
[#22] Re: Nowe demo na C64

@GumBoy, post #21

Dokładnie. Standardową, demoscenową Amigą jest A1200/060/64 MB fast ramu.
[#23] Re: Nowe demo na C64

@selur, post #19

Odpal swojego PC'ta

w domu? ja go odpalam raz na miesiac zeby sprawdzic czy jeszcze dziala

Jak chcesz klepac gierki na PC'ta w Game Makerze w dwa tygodnie to nikt ci tego nie broni!

klepać to sobie można blache od golfa 1, ja nawet nie wiem o czym ty do mnie piszesz

napisz swojego wymarzonego RPGa w trzy dni

było wspomnieć o skasowaniu wcześniej systemu, zapachnialo by amimesjaniznem

ale przestan udzielac sie w watkach dotyczacych gier na amige klasyczna dobrze?!

bo? tupniesz nogą?

A tak w ogóle to powiedz ile napisałeś gier na klasyczną Amigę, że stroisz smerfa ważniaka?
[#24] Re: Nowe demo na C64

@GumBoy, post #21

źle się wyraziłem. Chodziło mi oto, że jak ktoś chce wrócić na amigową demoscene i chociażby wejdzie na ppa.pl to do końca nie wie co teraz jest Amigą a co nie.
[#25] Re: Nowe demo na C64

@neuroup, post #24

Jak ktos chce wrocic na demoscene to:

- nie na PPA bedzie powrot zaczynal
- 5 minut z wujkiem Google i dowie sie, ze platforma jest ciagle taka sama.
[#26] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

Witam.
Naprawdę świetne demo! Mam juz mientkie nogi!
Czuję że będzie moim drugim ulubionym demkiem
po Edge of disgrace.Aż mi się chce uczyc
programowania...
Polecam oglądanie na Samsungu Galaxy2 ze względu
na wyświetlacz mocno podbijający charakterystyczne
kolory c64 lub innym nowszym LCD.
Życzmy sobie więcej takich pyszotek!ok, racja
ZŁy login:Mój to Mikrobi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 18:16:03 przez jarecki130
[#27] Re: Nowe demo na C64

@marianoamigo, post #20

Skoro można robić dema na standardowe C64, to dlaczego u licha nie można na typową A500 z 1MB RAM-u tylko od razu na mocną 060 + 64MB Fastu? A500 to najpowszechniejsza Amiga i tutaj bym się skoncentrował. Nie wiem gdzie dokładnie jest różnica pomiędzy myśleniem ludzi ze sceny C64 (lub Atari!) a amigowej, ale to zdecydowanie z niej wynika ten dający się we znaki brak ożywienia. Tu nie ma co "rozważać" i pier**lić, tylko wziąć się do roboty. Zacząć od podstaw, zacząć od A500 i dojść do tego co przez ostatnie 20 lat zrobili ludzie z poczciwym Commodorkiem.

Będzie ruch w świecie pięćsetki, automatycznie zrobi się ruch w świecie A1200, nie martwmy się tym. Jak będzie się ruch, będzie świeża krew. Zrobisz demo na 500-tkę, ktoś zobaczy i będzie chciał pokazać, że też potrafi... Działać, dawać przykład, promować, organizować i ...musi jakoś ruszyć. A dla osób nie mających (jeszcze) Amigi w domu a chcących się przekonać, że to fajna sprawa zawsze pozostaje przecież (Win)UAE i setki stron w sieci, na których można obejrzeć, przeczytać i zadać pytania.

Proponuję teraz zainspirować się obejrzeniem paru(nastu) demek z lat 89-93 na A500 oraz poczytaniem starych zinów, partyraportów, chartsów, obejrzeniem fotek, grafik i posłuchaniem topowych modułków np. z TheParty92 pomysł Najlepiej z zimnym piwkiem w łapie

A demo niesamowite, gdyby zamiast charakterystycznie brzmiącego utworku z SID-a podstawić jakiś modulik 4ch, to byśmy mieli niemal A500 OK Na Retrokompie szczena mi spadła na samą ziemię, jak Twardy odpalił na bigscreenie BluREU. To robi wrażenie.

Pozdro!

PS. Pytanie za 100 punktów i browara (za wyróżniającą się odpowiedź). Czy w tym kraju jest jakikolwiek formalny lub nieformalny klub/stowarzyszenie/organizacja zrzeszająca użytkowników klasycznej Amigi? Coś na kształt np. klubów modelarskich lub innych hobbystycznych?
[#28] Re: Nowe demo na C64

@mccnex, post #27

są różne oficjalnie zarejestowane Amigowe kluby w różnych krajach
[#29] Re: Nowe demo na C64

@mccnex, post #27

A tak a props, czy to demko jest puszczone na gołym 64 czy na podrasowanym?
Az mozna zieleniec z zazdrosci że oni teraz maja to co my mielismy w "złotych czasach" 92-95.

A co do moich teorii czemu oni to mają a nie my, to jest prosta.
Friendship.
Kiedys Amigowcy sie niemalże kochali, dzisiaj kazdy na kazdego napierdala albo po prostu olewa.
Dzisiaj czlowiek z Amigą to bardziej dziad uważający sie za konesera i elitę niz pasjonat który chetnie pozna ludzi z tego środowiska.
[#30] Re: Nowe demo na C64

@Kagaster, post #29

Kagaster, po pierwsze to mów za siebie, a nie wrzucaj wszystkich do jednego wora z takimi twierdzeniami. Mam Amigę, może i jestem "dziadem" (zgredem po trzydziestce, hehehe) ale nie uważam się ani za konesera ani za elitę (bo niby w czym? ). Podobnych do siebie znam i wiem doskonale, że dużo ludzi myśli podobnie (czyli pozytywnie) i ma ochotę coś robić. Tylko oni zazwyczaj po prostu robią swoje, a nie siedzą na forum i teoretyzują czy czerwone jest fajniejsze niż niebieskie albo na odwrót (kolory przypadkowe). Friendship był i jest. Zmieniły się tylko realia. Życie teraz to nie tylko Amiga i demka ale też (niestety i stety) zarabianie pieniędzy, żona, dziecko, dom, samochód, teściowa i pies. Ale to nie przeszkadza, wierz mi. Ci co chcą być aktywni takimi pozostaną, grunt, żeby uwierzyli, że nie są zagubionymi w kosmosie jednostkami a materiałem na społeczność. Niejedna przyjaźń jeszcze się z tego wykluje, niejedna zostanie odkurzona. Baaaardzo dużo osób jest zniechęcona "wojenkami" i faktycznie woli "pieprzyć to wszystko" z domowego zakątka, ale..... jeszcze raz powtórzę, to co już pisałem tu i ówdzie: "dawać przykład to najlepsze co można dla środowiska robić niezależnie od sytuacji". Nie ma innej drogi, więc szkoda czasu na bezpłodne szukanie przyczyny i rozwiązania...

Podbij na priv jak chcesz pogadać, bo nie lubię za bardzo o pewnych rzeczach pisać publicznie. Ahoj :)

A demko rusza na C64 + flop. Bynajmniej z tego co mi się udało odpalić na emulatorze. Standardowy konfig, prędkość emulacji 100% oryginału. Ściągnij np. CCS64 lub Vice i odpal. Chodzi bez zarzutu a zabawy w odpalenie praktycznie nie ma OK

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 19:33:07 przez mccnex

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 19:36:01 przez mccnex
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem