Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Dema
[#61] Re: Nowe demo na C64

@gx, post #58

moze nie maszyne, ale WinUAE pojdzie szybciej . I ktos wpadnie na pomysl, demo dziala na A1200/060/80Mhz/64MB, ale zeby bylo okej i plynnie, potrzeba Core i5

I dlatego emulacja jest kiepskim rozwiązaniem nieposiadania oryginalnego sprzętu. I nie dotyczy to tylko Amigi i komputerów 8-bitowych. Dotyczy to też next-genów, bo zaciera się różnica między emulacją a natywnymi portami i później użytkownicy dziwią się, że nie działa program tak szybko jak powinien na sprzęcie o takiej samej mocy co platforma źródłowa.
[#62] Re: Nowe demo na C64

@krashan_, post #59

Do płynnego działania np. dem Elude wystarczy MorphOS


no tak, ale to dt. dem pisanych pod system, ale prawde mowiac, pisanie dem nonOS ktore wymagaja min. 030/50Mhz jest bez sensu, bo jazda po rejestrach nic tu nie przyspieszy, przeciwnie, napisane pod OS bedzie dzialac duuzo lepiej na jakims np: G4 z MOSem.

Moim zdaniem wyzwaniem w przypadku klasyka jest model golej Amigi 500/600/1MB/68000 :), a drugim np: G4/1.67Ghz z MOSem (w przypadku dem pod OS, po co sie ograniczac jakas stara 060 i jeszcze AGA... jak przeciez duzo wydajniejsze systemy kompatybilne z OS3 dzialaja natywnie na duzo szybszych prockach itd. niz 060 i wykonuja kod 68k..). Ten obecnie lansowany zestaw A1200/060 jest jakis poroniony, bo w tym de facto nie ma za wiele Amigi, tylko glowna role odgrywa tutaj Motorola w turbiaczu od Blizzarda ok, racja, to jest zatrzymanie histori...

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 20:19:19 przez gx
[#63] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

demo genialne pod każdym względem pokłony
[#64] Re: Nowe demo na C64

@XoR, post #63

jak i reszta też z tego party
http://www.pouet.net/party.php?which=50&when=2012
[#65] Re: Nowe demo na C64

@gx, post #60

Kod to tylko jedna z wielu skladowych.

Jeśli chodzi o efekty to podstawowa, bo przecież nie "zalamerujesz" animacją :P :)
[#66] Re: Nowe demo na C64

@slay, post #1

Mistrzostwo świata :o Zrywa czerep razem z garbem ok, racja Już sam początek powoduje wytrzeszcz gał a potem jest jeszcze lepiej!

Wciąż mam nadzieję że w końcu ktoś kiedyś zrobi grę na komodę najeżoną efektami i bajerami jak w tym demku :)
[#67] Re: Nowe demo na C64

@kjb666, post #65

Jeśli chodzi o efekty to podstawowa


owszem, kod to podstawa, ale nie zawsze dobry kod idzie w parze z dobrym demem, bo na dobre demo wiele sie sklada :)
[#68] Re: Nowe demo na C64

@gx, post #67

No np. to demko w Amosie, wzorowane na tym demku w Amosie. Zrobione przez ludzi z tego intra zrobionego w Amosie. :)
[#69] Re: Nowe demo na C64

@kjb666, post #68

Wow, Lamebomb na youtube - super :) Lamersi byli mistrzami Amosa :)
[#70] Re: Nowe demo na C64

@carrion, post #57

ale tam chodzą najszybciej - tak jak powinny

Są testowane na prawdziwej 060 i na takowej chodzą. Na party nie są prezentowane na MOSie z tego co mi wiadomo.

[i]Nie uważam, że jak łamac ograniczenia sprzętu, to tylko najsłabszego. Równie dobrze można walczyć pokonywać bariery które narzuca 060
a potem co? [/i]

A co ma być?

a potem będzieszł łamał bariery narzycane przez Maca Mini.... potem przez X1000 - i co dalej?

Albo łamiesz bariery, albo przesiadasz się na lepszy sprzęt. Nie jedno i drugie.

właśnie dla tego demoscena Amigi umarła!

Bo co, bo ludzie 060 nie mają? Jak ktoś chce to ma. Jakby do C64 były jakies dopałki to pewnie by koderzy nie korzystali?

Ale dyskusja niebezpiecznie przesuwa się na grunt scena vs scena, na którym nie chce mi się dyskutować.
[#71] Re: Nowe demo na C64

@Minniat, post #61

I nie dotyczy to tylko Amigi i komputerów 8-bitowych. Dotyczy to też next-genów, bo zaciera się różnica między emulacją a natywnymi portami i później użytkownicy dziwią się, że nie działa program tak szybko jak powinien na sprzęcie o takiej samej mocy co platforma źródłowa.

Kto się dziwi?
[#72] Re: Nowe demo na C64

@carrion, post #57

Carrion, weź tylko pod uwagę do, że często Amiga była u nas jedynym komputerem w domu i służyła do wszystkiego. Ja np. kupiłem 060 po to, żeby Page Stream chodził szybko, bo potrzebowałem tego do pracy/szkoły. Peceta kupiłem dopiero w 2001 roku. W tym czasie większość komodorowców dokupiła drugi komputer, a C64 pozostał sprzętem hobbystycznym.

Scena Amigi jest po prostu inna, poszła w inną stronę. A czy umarła? Raczej nie, nie ma tylu dobrych produkcji co na C64, ale ciągle powstają dobre dema. A że wymagają one często mocnej Amigi - cóż, tak to na tej scenie wygląda. Tak jak pisałem, standardem jest tu A1200/060/64MB fastu.

A co do chodzenia w ramkę dem na C64 to się nie zgodzę - jest masa dem, które mocno zwalniają. Nawet demo z pierwszego postu ma taki moment : zwalania jak pojawiają się znaczki C= . Jeżeli chodzi o amidema, to za bardzo generalizujesz, jest sporo dem, nawet "nowych", które chodzą dobrze na 030.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:39:48 przez gorzyga
[#73] Re: Nowe demo na C64

@wojtek9989, post #64

Reszta też daje radę. Scena C-64 jest mocna
[#74] Re: Nowe demo na C64

@odo, post #73

Dobry art o amigowej scenie http://www.scenial.pl/archives/4737
[#75] Re: Nowe demo na C64

@odo, post #74

Ta, mysle ze musi na nowo odrodzic sie A500.
A1200 060 moze sobie spokojnie egzystowac obok - poziom efektow miedzy tymi platformami, to przepasc.
[#76] Re: Nowe demo na C64

@marianoamigo, post #75

Pytanie, czy już wszystko zostało zrobione na A500. Czy da się wycisnąć jeszcze coś z tego komputera. Nie chciałbym kolejnych dem w stylu obracającego się "ziemniaka" w rytm muzyki techno...
[#77] Re: Nowe demo na C64

@odo, post #76

To demko na C-64 to jedno z moich ulubionych
[#78] Re: Nowe demo na C64

@odo, post #76

Obracający się ziemniak RULEZ OK Jeszcze z env mapping to już w ogóle!
Jak ludzie tak zaczną exploitować A500 jak C64 to pewnie tak, da się coś wycisnąć, tylko to już w tedy nie taki fan jak w przypadku zamkniętego C64, gdzie oprócz stacji, w normalny sposób nic się nie dołoży. A u nas, bierzesz A1200 i masz lepiej i szybciej, dokładasz turbo i znów. Tam masz jedną maszynkę na której się prześcigasz w pomysłach i rzucasz na kolana innych swoim efektem, którego w teorii nie da się na C64 zrobić
[#79] Re: Nowe demo na C64

@flops, post #78

Nie wiem czy doczekamy tego czasu, kiedy A500 znów będzie na scenowym topie.
Dla mnie dema to przede wszystkim łamanie barier sprzętowych i pokazywanie efektów, które nie śniły się twórcom danego komputera. C-64 jest najlepszym tego przykładem. Ciągle są tworzone dema, który powodują u mnie opad szczeny. Podobnie było z Amigą, ale nie do końca, bo mając A500, potem A1200 już trudniej było mi odróżnić czy dany efekt z A1200 byłby możliwy na A500 czy nie.
Z kolei scena na PC mogłaby dla mnie nie istnieć. Co z tego, że demo jest napakowane efektami, skoro wiadomo, że na PC można zrobić wszystko. A jeśli coś kiepsko działa, to zawsze może zmienić proc, czy grafikę, a to już nie to samo, co scena C-64.
Innym aspektem dem jest ich klimat i artystyczne wykonanie. Lubię jak demko coś ciekawego pokazuje, jakąś historię, ma jakąś głębię, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest przełamywanie barier sprzętowych i kunszt kodera/muzyka/grafika
[#80] Re: Nowe demo na C64

@GumBoy, post #70

Jakby do C64 były jakies dopałki to pewnie by koderzy nie korzystali?


Otóż muszę Cie zdziwić - dopałki były (4, 8 i ostatecznie 20 MHz z procem 65c816) ;) Tyle, że cóż to jest parę tysięcy dopałek na kilkanaście (kilkadziesiąt wg niektórych) milionów sztuk C64.
[#81] Re: Nowe demo na C64

@konrad_0x42, post #80

[#82] Re: Nowe demo na C64

@konrad_0x42, post #80


Otóż to, demka tworzy się dla sławy, dlatego wybiera się taką platformę i taką konfigurację która jest popularna by miał kto to oglądać. I lepiej by nie była zbyt mocna, bo większe zdumienie a tym samym szacun budzi stworzenie czegoś na sprzęcie którego ograniczenia są dobrze widzom znane, niż na takim na którym każdy już coś takiego widział. ;)

Im większe ograniczenia tym wyraźniej kunszt twórcy widać. C64 jest popularny, ma spore ograniczenia, dość powszechnie znane, więc to idealna maszynka scenowa. A Amig nie przybędzie, ani nowych ograniczeń nikt w niej nie stworzy, więc w tej dziedzinie sztuki, nigdy komody nie przeskoczy.



Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 21:26:21 przez ZbyniuR
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem