Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#31] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #18

To nie jest żadna "pierwotna wersja" Space Debris , tylko remiks zrobiony przez autora po 20 latach.
Jak nie znasz dobrze angielskiego, to może używaj translatora, zamiast wypisywac takie herezje

https://www.youtube.com/watch?v=SjgnGw1kXOs

Markus Kaarlonen: " Yes, this is a remix I made for the game Rochard. The original I made back in -90 for the good old Amiga with ProTracker. I have always been a big fan of Italodisco/Spacesynth, and somehow this track was just screaming for a "retromodern" makeover. I tried to keep the basic structure and melodies intact, and just transformed the sounds and arrangements more into the spacesynth territory."
[#32] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #21

akurat Jarre to grać mógłby przestać już dawno, bo od jakichś 20 lat żadne wiekopomne uwagi dzieło spod jego reki nie wyszło.


Niby tak, ale jednak płyta JM Jarre "Equinoxe Infinity" z 2018 jest nawet niezła.
Gdyby tak Depeche Mode chcieli powrócić do korzeni...z tym że w przypadku DM, bardzo brakuje Alana Wildera, który wszystko aranżował...to se ne vrati...

https://www.youtube.com/watch?v=wuBvQapEhAo
[#33] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@Motyl, post #31

właśnie że jest pierwotna, tylko o tym nie wiecie, i nikt inny też nie. siedzi, pije i chrupki

Jak nie znasz dobrze angielskiego, to może używaj translatora, zamiast wypisywac takie herezje


mhm... Może raczej Ty się trochę doucz zamiast używać translatora i udawać, że umiesz w angielski. Bo wytłuszczone zdanie oznacza tyle, co: "Oryginał, który wykonałem w latach 90-tych ProTrackerem na starą dobrą Amigę". Gdyby rozpoczynało się od "I made the original itd." lub "The original was made ...", to wtedy miałbyś trochę racji. A że google translator jest na tyle inteligientny, że takie pokaleczone zdania tłumaczy zgodnie z zamysłem autora (który zresztą sam gdzieś tam pisze, że on nie jest/nie był za dobry w te klocki), kiedy wkleić cały akapit - to insza inszość.
[#34] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #33

W sumie to nie wiem jak autor miał to inaczej napisać, żeby nie przesadzić z dublowaniem informacji. Ja np. zrobiłem remake modułu "Revival" w 2017 roku, oryginał na Amidze na ProTrackerze napisałem ok. 25 lat wcześniej. Czy muszę dodawać, że autorem oryginału jestem ja, skoro napisałem wcześniej, że ja zrobiłem oryginał? Albo, że była to moja kompozycja? To jest dla mnie oczywiste. Jeżeli zaczniemy przesadzać, to trzeba będzie pisać przy każdym utworze: "wykonany przeze mnie, nie kopiowany, skomponowany przeze mnie, ja jestem autorem, autor to ja, nikt wcześniej go nie napisał, ja go znikąd nie przepisałem, a powyższa deklaracja dotyczy wszystkich wcześniejszych i późniejszych wersji utworu". :)
[#35] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #34

W sumie to nie wiem jak autor miał to inaczej napisać, żeby nie przesadzić z dublowaniem informacji.


np. tak jak podałem w punkcie b? "Oryginał powstał"? Jeśli już ktoś jest tak wyczulony na "dublowanie informacji". Bo np. ja w zdaniach "Tak, to jest remix, który wykonałem do gry Rochard. Oryginał stworzyłem w latach 90-tych" żadnego rażącego dublowania nie widzę - w końcu tam nie jest podkreślone, że TO JA zrobiłem ten track (gdyby miało być, to zdanie brzmiałoby "The original was made by me"; ewentualnie poprzez dodanie "myself"; ewentualnie poprzez zaakcentowanie pierwszej części zdania, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przyjąć, że nie taki był zamysł autora). Nie załamujcie mnie skoro świt.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 11:02:33 przez snajper
[#36] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@Motyl, post #32

akurat Jarre to grać mógłby przestać już dawno, bo od jakichś 20 lat żadne wiekopomne uwagi dzieło spod jego reki nie wyszło.


Bo Jarre wypłynął na awangardowym elektronicznym instrumentarium w czasach, gdy elektronika jeszcze coś znaczyła, i, ogólnie, robił niezły show. Jednak z punktu widzenia czysto muzycznego, jego utwory to prościutkie plumkanie w C-dur, do odegrania przez ucznia SP na plastikowym flecie prostym.

Od czasu, gdy elektronika spowszedniała, nie bardzo jest się czym podniecać.
2
[#37] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@Daclaw, post #36

Zgodzę się że od lat nie udaje mu się dorównać samemu sobie sprzed lat, ale żeby nazywać prostym plumkaniem muzykę która ma tyle warstw że nawet po latach można dostrzec w niej szczegóły na które wcześniej sie nie zwróciło uwagi, to trzeba mieć poważny ubytek słuchu. Ewentualnie znać go tylko z konwersji na 4 kanałowe moduły.
3
[#38] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@Daclaw, post #36

Nawet jeżeli jego motywy są proste, to porównując do dzisiejszej elektroniki pozbawionej jakichkolwiek zmian tonacji czy nie posiadającej nawet szczątkowej melodii, Jarre jest wirtuozem.
7
[#39] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@kempy, post #23

Dzięki za te listy, nie miałem pojęcia, że było coś podobnego.
[#40] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #20

Odnosiłem się raczej do promocji, gdy nie było Internetu. Osoba zafascynowana Sceną szła do kiosku, kupowała magazyn Amigowy i sprawdzała jakie dema, grafiki czy muzyka były na listach. Potem w rozmowach z kolegami pytało się czy mają to lub to i zgrywało na dyskietki prace zgodnie ze spisem w gazecie. Tym sposobem twórcy, którzy się tam znaleźli, pewnie nawet nieświadomie, zyskiwali sporą popularność.
[#41] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@brain030, post #40

To jest zagadnienie typu "co było pierwsze - jajko czy kura". Żeby znaleźć się na liście, nie wystarczył wniosek do redaktora naczelnego. :)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 23:24:28 przez XTD
[#42] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #41

Tak jak XTD pisze ja mieszkajac na poludniowo-wschodniej polsce nie mialem pojecia w 1991-1992 ze ktos taki 800 km w Rumi istnieje ...dopiero jak brat przwiozl pudlo plastikowe dyskietek od wykladowcy z roku ..bylo tam dyskietka z napisem MadElks ..chyba Technological Death ogladalem z kolegami z 8-10 razy w tym dniu i wiedzialem ze mam najlepszy komputer pod sloncem ;) po tym demie autor energetycznej muzyki stal sie rozpoznawalny w calej polsce i pewnie zaczeli interesowac sie kto to XTD na zachodzie.

Ps.kolega kupil specyjalnie ActionRepley aby wyciagnac mod i zobaczyc jak to jest zrobione w PT
Ps2.dziekuje jeszcze raz Piotrowi za remaster 2021 tego modulu.
1
[#43] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@HOŁDYS, post #42

PS2. Nie ma sprawy. Remaster akurat z 2020. :)
1
[#44] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@HOŁDYS, post #42

Ja akurat mieszkałem w czasach liceum w Trójmieście i mieliśmy dużo rzeczy, które Piotr tworzył. Nawet dyski z użytkami były ze zmienionym kursorem i napisem XTD :) Ogólnie wszyscy byli szczęśliwi, że mamy takiego zdolnego muzyka w okolicy i naprawdę dużo osób dzięki temu zainteresowało się pisaniem muzyki w Protrakerze.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 13:21:07 przez brain030
2
[#45] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@brain030, post #44

Ok, skoro już siedzimy w tematach moich (m.in.) i muzyki (w ogóle) to dla sprytnych mała zagadka:

https://www.xtdmusic.eu/index.php?sel=player&song=zagadeczka

Co tu jest napisane?

Motyw, który gra na początku, nie został wymyślony podczas improwizacji, nie został też wzięty z głowy ani znikąd "pożyczony". Nie jest to jednak motyw wymyślony muzycznie. W ProTrackerze (jak również w Renoise'ie) każdy klawisz odpowiada konkretnej nucie (lub jest nieprzyporządkowany - wówczas wstawia się cisza zamiast nuty). Zagadką jest - co napisałem na klawiaturze komputerowej, żeby "wygenerować" taką melodę? :)

Dla tych, którzy nie wiedzą - klawisze idą tak - ZXCVBNM - nuty od C1 do H1. Klawisze QWERTYUIOP - nuty od C2 do E3. Klawisze ASDF... - "czarne" klawisze dla pierwszej oktawy. Klawisze 1234... - "czarne" dla drugiej i trzeciej oktawy.

Oczywiście pisząc "C1" mam na myśli po prostu niższą oktawę od "C2" - oktawy można przełączać i wówczas dolny rząd to będzie 5. oktawa a górny 6. i kawałek 7. Ale nie w tym rzecz - melodia pozostaje ta sama. :)


Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:33:02 przez XTD
[#46] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #45

a czy to, co napisałeś, ma mieć jakiś sens? Bo mi wychodzą same głupoty.

/edit: chociaż pewnie dlatego wychodzą mi głupoty, że ja to sobie odgrywam w OpenMPT, a on ma trochę inaczej rozlokowane klawisze. W ProTrackerze to strasznie dziko jest, w ogóle nie da się tam grać. A do tego na opak, bo wyższe dźwięki są wyżej, a niższe niżej, czyli zupełnie odwrotnie niż w każdym cywilizowanym trackerze.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:27:59 przez snajper
[#47] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #46

Jak napisałem - to jest układ PT / Renoise.
Gdyby nie miało sensu to, co napisałem, to by i zagadka nie miała sensu.
Mogłbym przecież napisać "e9owg webiubg" i nikt by nie odgadł.

Dam Ci przykład:
https://www.xtdmusic.eu/index.php?sel=player&song=snajper_przec_zgaduj
To napisałem przed chwilą wpisując "snajper,zgaduj" (z przecinkiem, bez spacji) - mowa o tym motywie, który wchodzi na początku. Reszta (tło, perka) jest dobrana pod to. :)


Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:06:52 przez XTD
[#48] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #47

spoko, takich podstaw to mi tłumaczyć nie trzeba. Muza fajna OK
ale z tamtego nadal nic z sensem mi nie wychodzi x|

a czy tekst zawiera też "niesłyszalne" znaki? I jeśli tak, to czy kolejne literki są rozłożone w równych interwałach? Bo np. pod A nic nie ma i w takiej sytuacji trzeba by zgadywać trochę na ślepo.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:24:55 przez snajper
[#49] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #48

Literki, pod którymi nic nie ma, tworzą przerwy między nutami (wydłużają poprzednią nutę). A więc "A" daje odstęp 1 linii w trackerze, jak również pozostałe klawisze z nieprzypisanymi dźwiękami (tak zresztą napisałem). W zasadzie jest to bardzo matematyczno-muzyczna zagadka. Najpierw trzeba by było odtworzyć zagrany motyw, potem ewentualnie wykonać transpozycję. ALE - tu podpowiedź, bo może ktoś nie skojarzy - większość presetów w większości pluginów jest dostrojona odpowiednio, więc jak ktoś chce, to bez problemu odgadnie pierwszą nutę / literę. :P

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:36:17 przez XTD
[wyróżniony] [#50] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #49

Zgaduje : Amiga ruleZ
2
[#51] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@HOŁDYS, post #50

Nie. :)
[#52] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #51

PS. "Amiga Rulez" to mało wdzięczny motyw.
https://www.xtdmusic.eu/index.php?sel=player&song=amigarulez
Tak brzmi. Tylko 1 nuta przesunięta w tył, żeby nie zaczynać od "A" (bo tam nie ma dźwięku). czyli motyw idzie "MIGaRULEZ......aMIGaRULEZ......aMIGaRULEZ......a"
[#53] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #45

Zgrałem sobie motyw na gitarze i potem wpisałem w Trackerze, ale wychodzą dziwne rzeczy.

Mam tak:
[C4][przerwa][C3][C3][E4][przerwa][E5][przerwa][B4][E5][B4]

z klawiatury wychodzi: QZZCEMEM czyli nic sensownego. Echo też trochę utrudnia rozpoznanie dźwięków. Czy jetem choć trochę na dobrej drodze ? :)
[#54] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@brain030, post #53

bardziej utrudnia rodzaj instrumentu, bo te wszystkie pukawki i inne perkusje to ni uja nie zgadniesz, nawet jeśli pierwszą nutkę już masz Ja spisałem sobie chyba z 8 różnych kombinacji, próbując to odtworzyć w trackerze (zeskakując co dwa półtony, bo inaczej wychodzą różne nutki z krzyżykami, co daje cyferki) i nadal nic sensownego nie wychodzi.

btw końcówkę masz na pewno źle, bo tam jak byk ostatnia i trzecia od końca nutka się różnią o 3 półtony.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:10:03 przez snajper
[#55] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #54

a to jest to, co wyjszło mi, od razu z przełożeniem na klawiaturę. Jak widać - sensu w tym trudno się dopatrzeć. Aczkolwiek pewnie któraś nutka wyszła mi źle, właśnie dlatego, że instrument jest po*^$#!~!$!$#$%
E6 ? E E G ? E ? G6 ? D6		ExCCBxCxTxW	
****************************
D6 ? D D F ? D ? F6 ? C6		WxXXVxXxRxQ
****************************
C6 ? C C D# ? C ? D#6 ? A#		QxZZDxZx3xJ
****************************
H ? H4 H4 D ? H4 ? D6 ? A		UxMMWxMxO?Y
****************************
A ? A4  A4  C  ? A4  ? C6 ? G		YxNNQxNxIxT
****************************
G ? G4  G4  A4# ? G4 ? A# ? F		TxBBJxBx7xR
****************************
F ? F4  F4  G4# ? F4 ? G# ? D#	RxVVHxVx6x3



i to jest zapis jeszcze ze stanu, kiedy myślałem, że te nutki różnią się nie o 3, a o 4 półtony. Czy tam o 5. Właśnie dlatego, że instrument jest po(#%&*#($^&#$%&#85@#()566%)(*^&

w każdym razie teraz mi wychodzi, że jednak o 3.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:18:30 przez snajper
[#56] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #52

Pięknie się tu bawicie, a Xtd zamiast drugą część Stampera albo Transfixa robi jakieś zagadki :(

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 21:22:57 przez Ralpheeck
[#57] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@Ralpheeck, post #56

XTD niczym Harry Callahan bawi sie z nami ....a man's gotta know his limitations
1
[#58] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@HOŁDYS, post #57

Niebawem przedstawię rozwiązanie i jak do niego można było dojść. :)
[#59] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@XTD, post #58

ja próbowałem sobie ułatwić zadanie, korzystając z online pitch detectora, bo co będę się wsłuchiwał jak głupi. Jednak te basy w tle utrudniają sprawę, jak i sama pukawka.
[#60] Re: Ranking Amigowych Muzykow

@snajper, post #59

Jak tylko znajdę chwilę (a dzisiaj mam urwanie głowy), to pokażę jak w prosty sposób to rozkminić. :)
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem