Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport

Jak stworzyć startującą płytę z Amithlonem?

Wymienione poniżej kroki służą utworzeniu własnej płyty z emulatorem, czyli np. takiej, która startuje z użyciem najnowszej wersji jądra i zawiera wiele dodatkowych narzędzi (wybranych przez nas dowolnie). Opis ten powstał na podstawie maila Guido Mersmanna nadesłanego na zagraniczne forum poświęcone Amithlonowi i jest jedynie jego tłumaczeniem wraz z komentarzami i wyjaśnieniami.

Krok 1

Skopiuj całą zawartość płyty z Amithlonem na dysk twardy (do jednego katalogu). Najlepiej wyszukaj i usuń pliki, których nazwy zawierają bardzo niestandardowe litery (głównie chodzi o hiszpańskie pliki pomocy i locale, które mają w nazwach przedziwne krzaczki). Dokonaj ewentualnych własnych zmian w zawartości płyty (można do niej załączyć spakowane BoingBagi, AmithlonUpdate, jakieś programy).

Krok 2

Zaktualizuj jądro w plikach skopiowanych z płyty (to może nie działać ze wszystkimi wersjami jądra). W tym celu pobierz jądro (np. stąd) i plik binarny (zapewne największy w archiwum) nazwij "emubox.gz". Zastąp nim stary (znajdującym się w katalogu "isolinux").

Krok 3

Pobierz najnowszą wersję programu Mkisofs (pod dowolny system - może być AmigaOS 3.x odpalony pod UAE lub na Amithlonie - wtedy patrz Aminet).

Krok 4

Jeśli używasz Mkisofs pod AmigaOS, zwiększ stos:
Stack 500000
Przypisz miejscu, gdzie znajdują się pliki z płyty Amithlona nazwę woluminu MKCDS:
Np.: Assign MKCDS: SYS:PlytaAmithlona
Przypisz miejscu gdzie chcesz uzyskać gotowy obraz płyty nazwę MKCDD:
Np.: Assign MKCDD: SYS:T
Skopiuj narzędzie Mkisofs do C: i wywołaj następującą linijkę:
Mkisofs -l -V "AmigaOS XL" -J -R -o /MKCDD/AMIthlon.iso -b isolinux/isolinux.bin -c isolinux/boot.cat -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table "/MKCDS/"
Poczekaj... trochę i ciesz się obrazem "AMIthlon.iso" we wcześniej wyznaczonym katalogu docelowym. Narzędzie to wymaga podobnej składni pod innymi systemami operacyjnymi. Jak widać wykorzystano tu linuksowe ścieżki "/MKCDS/" zamiast amigowego "MKCDS:" - w razie problemów można sprawdzić także amigowe lub odpowiednie dla używanego systemu operacyjnego. W razie innych problemów warto zapoznać się z pomocą do narzędzia "Mkisofs", jego składnią, przełącznikami i "popróbować" trochę.

Krok 5

Uzyskany obraz ISO nagrywamy dowolną nagrywarką (i dowolnym programem) na płytę CD. Do testów można zastosować płytę CD-RW. Tak utworzona płyta powinna prawidłowo startować ("być bootowalna") na komputerach x86 32 i 64 bitowych (należy ustawić odpowiednią opcję w BIOS-ie i mieć płytę w napędzie CD/DVD, ustawionym jako Master, po resecie komputera).

autor/źrodło: mario.ppa.pl

Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem