Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#31] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #30

Kolega Andys twierdzi, że General Instrument AY-3-8910 jest "niezaprzeczalnym liderem" post #40 Tego nie komentujmy.

OT dla zainteresowanych dźwiękiem 8-bit:

Kolega Emkay na AOL twierdzi, że poprzez nakładanie fal dźwięku można by ma POKEYu otrzymać brzmienie podobne do SIDa. Tłumaczy jak to działa i pokazuje kilka przykładów, szczególnie kilka stron wcześniej.

Znajdziecie tam też początek starego wątku "SID i POKEY", w którym próbowaliśmy porównań. Temat jest tam przedstawiony dość wnikliwie, za równo od strony generowania dźwięku, jak i od strony sampli, gdzie atarka wypada nieco lepiej.

Na ppa była także podobna dyskusja, o czym wspomniał już Duracel.
[#32] Re: SID vs AY/YM

@Duracel, post #27

I tu jest pies pogrzebany. Jak zmienia sie odbior przez pryzmat lat. Dzis wraca nostalgia za retro. Szczerze mowiac, amigowych modulow jak dla mnie nie da sie juz sluchac. Mniej lub bardziej udane sample i pogon za osiagnieciem perfekcji dzwieku w czasach pauli. Slaaaabo :) Na pewno nie spogladam na modulki z taka fascynacja jak kiedys.
A syntetycznego dzwieku to co innego, podoba sie coraz bardziej i ma smaczek, moze dlatego, ze tak malo go w otoczeniu w przeciwienstwie do czasow gdy wszystko popiskiwalo ;) Tak samo zreszta jest z grafika i grami z tamtego czasu.
[#33] Re: SID vs AY/YM

@pawelini, post #32

Coś w tym jest. Parafrazując inżyniera Mamonia, podobają mi się głównie te moduły które znam i miło wspominam z tamtych lat :)
[#34] Re: SID vs AY/YM

@rePeter, post #29

Przed chwilą dotarł do mnie zakupiony MOS 6581. Wieczorem zapodam go do HardSIDa. Żona się wścieknie na te porąbane (dla niej) dźwięki. ;)
[#35] Re: SID vs AY/YM

@Duracel, post #33

A ja czekam na Twoje.
[#36] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #13

Jak to miło że ktoś PCVFa wspomina. Juz myślałem nikt go nie pamięta. Radio Napalm i Mathematica to oczywiście klasyka tamtych lat. Potrafiły człowieka wbić w glebe i rzucić o ścianę. W jego wykonanu niezapomniane są też musicdiski Brainbeat III i Brainbeat IV.
Jednak jak dla mnie największym wtedy magikiem SIDa był Orcan/React i jego Music of Wind ;)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 19:50:53 przez virago
[#37] Re: SID vs AY/YM

@virago, post #36

Człowieku! Przecież to był odjazd, a ten motyw jak wyskakują litery z ksywą muzyka i potem efekty "black screen" i leczenie czasu... No kurde, proste i genialne. A jaki klimat...

Nasz koder z sekcji C64 przytargał wtedy do mnie swojego C64 co bym mógł obejrzeć nowe produkcje (a z kolei co nowego na Ami) i

Radio Napalm/Reflexu

(sorry za błąd z nazwą grupy, ale pomyliło mi się bo na Ami był i Rednex i Reflect... :) ) wbijało w glebę. Tyle, że muza jest tam chyba robiona pod starego SIDa? Stąd te wyciszenia miejscami? Inne demka Reflexu też klasa, ale to muzycznie ze względu na brzmienie i motyw jest jest dla mnie najlepsze z ich produkcji.

Musze obczaić tego Orcana o którym wspomniałeś bo niestety nie zetknąłem się chyba... :(

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 20:32:48 przez Deftronic/...
[#38] Re: SID vs AY/YM

@virago, post #36

Orcan?
plz.....
Zapytam może trollowniczo.... kto z was wtedy i teraz był na scenie c64 na bieżąco aby móc mówić co jest OK a co nie? ja rozumiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale mówmy o rzeczach naprawdę unikalnych. Orcan (z całym szacunkeim dla kolesia) to jest co najmniej przeciętniak - zarówno technicznie (instrumenty SIDa) jak i artystycznie..

w latach '90-'99 mieliśmy naprawdę z czego wybierać. nawet takie staruchy jak Drax czy JT od czasu do czasu robili niezłe kawałki
Więc proszę o lepsze przykłądy.
Swego czasu na c64scene.pl gadaliśmy alfabetycznie o muzykach z HVSC. jest tam z czego wybierać. i nie chodzi mi tylko o to czy dany muzyk gra na nowoczesnych (2 razy na ramkę) instrumentach, ale czy potrafi dobrze aranżować, i wymyślać ciekawe tematy a nie tylko pykać techniaki...
http://www.c64scene.pl/viewtopic.php?t=914&postdays=0&postorder=asc&start=0

Przyznać trzeba jednak że ruch w interesie (SIDa) znowu pojawił się od jakichś 3-4 lat.... JT, Drax, nawet Laxity, Geri Tjelta, Conrad a z polaków Jammer, Randall (Afro kolektyw rulez!), Psycho8580, cały czas daję radę.
to kolejny dowód, że takie wypadki przy pracy jak Pokey czy AY mają dużo do nadrobienia..

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 20:43:12 przez carrion
[#39] Re: SID vs AY/YM

@carrion, post #38

Zapytam może trollowniczo.... kto z was wtedy i teraz był na scenie c64 na bieżąco aby móc mówić co jest OK a co nie?

A ja równie trollowniczo odpowiem że całe HVSC przesłuchałem 3 razy w latach 1996-2004.

Spowodowane to było "padnięciem" dwóch dysków twardych z wybraną kolekcją SIDów. Lista wybranych (tylko pod względem perkusji) SIDów jest tutaj

Więc co, mogę się wypowiadać, czy też mi nie wolno? :P

Edit: żeby nie było, od 2005 z HVSC słucham pojedyńcze kawałki... ale to może dlatego że na HD mam ponad 1000 wybranych SIDów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 23:40:27 przez Solo Kazuki
[#40] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #39

a możesz się podzielić tą paczką?
[#41] Re: SID vs AY/YM

@carrion, post #38

Jak macie chłopaki tak dobrą pamięć co do sceny c64, to podrzucę wam w piątek lub sobotę jedną muzyczkę, która od lat siedzi mi w głowie, ale w ciut innej (lepszej, głębszej) wersji, którą to pamiętam z demka/intra na którym pacyfka latała po ekranie. Nie jestem pewien czy nie odbijała się od scroll'a na dole (mogę mylić z innym demkiem/intrem).

Lata całe tego szukam i nie mogę znaleźć. Przejrzałem na YT co się tylko chyba dało, przewertowałem stronki z intrami we flashu i nic. Wbijałem sobie ten motyw w każdy telefon komórkowy jak była taka możliwość ;)

Plik muzyczny który odbiega od oryginału aranżacją sugeruje, że to z intra grupy Sharks, ale mi się to kojarzy właśnie ze wspomnianą pacyfką na ekranie i Comą.

W piątek wrzucę linka do tej wersji słabszej ale z tą samą linią melodyczną. Dzisiaj jestem poza domem.
[#42] Re: SID vs AY/YM

@carrion, post #38

Zapytam może trollowniczo.... kto z was wtedy i teraz był na scenie c64 na bieżąco aby móc mówić co jest OK a co nie?


Ja byłem w latach 1990-92 bo wtedy miałem dostęp do C64. :) Więc jak dla mnie, jak to nazwałeś staruchy (hehe... DRAX ile wtedy miał lat? 14cie? :) ) rządziły jeśli chodzi o gry plus grupy muzyczne które wymieniłem już wcześniej oraz czasami kawałki scenowe. Potem to już z doskoku tylko. Tym nie mniej wydaje mi się, że trzeba to odnościć do czasów w jakich postawała dana muza i tak na przykład w 1995r muza z Radio Napalm wbijała w glebę (co z tego że techniawka? ale sztuką było zrobić taką na komodzie, z takim klimatem i która "tak leci" :) ) - to nie tylko moja opinia.

Czy muza Massive Attack z pierwszej płyty, Prodigdy czy Aphex Twin to teraz słabizna? Bo współcześnie ktośtam robi bardziej odjechane rzeczy jesli chodzi o kompozycje i brzmienie? ;)

Wciąż słucham SIDów aczkolwiek nie non-stop i codziennie bo życiaby nie starczyło na wszystko człowiekowi. ;)
[#43] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #40

Hmm... przeliczyłem wszystko dokładnie i wyszło 3.992 pliki. Niestety jako że składałem na Amidze pousuwałem (tam niepotrzebne) rozszerzenia i windows ich nie widzi prawidłowo (jedna z zalet AmigaOS) i trzeba używać drag'n'drop

Ale jeżeli jesteś zainteresowany to mogę wystawić gdzieś je spakowane.
[#44] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #42

Wciąż słucham SIDów aczkolwiek nie non-stop i codziennie bo życiaby nie starczyło na wszystko człowiekowi.

Zacznijmy od tego, że dzisiejsza muzyka elektroniczna lecąca w radiu jest często grana na SIDzie (choć najczęsciej jako jeden z instrumentów) ;)

Ale domyślam się że ci chodzi o te klasyczne SIDy z C=64, których też często słucham (właśnie jak to piszę leci Origon Touldiego). OK
[#45] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #43

No bym poprosił. Taki przesiany materiał mógłbym sobie gdzies wrzucić do słuchania, bo jak zabieram się za całego hvsc'a to mnie zaczyna głowa boleć i zwykle kończę na kimś kogo już znam (Hubbek czy Scortia itp...)
[#46] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #45

Hehe... mam podobnie. :)
[#47] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #45

hmm... w sumie chciałem trochę uporządkować swoją kolekcję, ale jakoś nie mogłem się za to zabrać. Więc w sumie trochę ci jestem wdzięczny, bo w końcu zrobię porządek.

Ogólnie bedzie tego trochę ponad 4000 bo jeszcze trochę podorzucam (m.in Fanta in Space). Acha i mam to zrobione troszkę inaczej niż na HVSC, bo się starałem powrzucać ile się da do katalogu z grami (tam często trzeba dojść po autorze). Pozatym jest oparte o HVSC z 2004r, więc trochę rzeczy jest "niedoaktualizowanych".

Jak wystawię gotową paczkę, to napiszę.
[#48] Re: SID vs AY/YM

@Duracel, post #41

[#49] Re: SID vs AY/YM

@zyga64, post #48

To też pamiętam, ale strzał chybiony :)
Wieczorkiem wrzucę tego sid'a do odsłuchu.

To demko z linka który wrzuciłeś miałem na kasetach zamawianych bodaj z Wrocławia. Przysyłali mi co miesiąc kasetkę. Seria się nazywała "Vermer" czy jakoś tak. Wszystko co pojawiało się na scenie C64 było wrzucane na kasety (o ile się dało) :)

Dzisiaj jak sobie przypomnę, to jaki człowiek głupi był. Wszystko poszło na Grzybowskiej za jakieś śmieszne pieniądze, bo na Amigę zbierałem kasę. Pamiętam, że wszystkie kasety to były TDK, Basf, Maxell itp.

Jak sobie liczyłem przed wyjazdem na giełdę, że sprzedam po połowie ceny jaka funkcjonowała na Grzybowskiej za nagraną kasetę, to mi wychodziła kwota za jaką mogłem już sobie Amigę kupić :) W rezultacie nie było zainteresowania tego dnia i poszło w cenie za sztukę jak za czystą kasetę tego typu w sklepie. Głupi człowiek był.. głupi :)

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 09:54:30 przez Duracel
[#50] Re: SID vs AY/YM

@zyga64, post #48

Sharks Intro

Powyżej link. W oryginale który pamiętam było w lepszej aranżacji. Głębszy bas, lepsza dynamika itd.
[#51] Re: SID vs AY/YM

@Duracel, post #50

Oryginał to Tomas "Gaunt" Danko - Complications

Edit: Polecam też posłuchać inne kawałki tego autora (np Barracuda, Ground, Plastic Pop, Save our Soldiers). Gostek potrafił dobrze wydobyć "danceowość" SIDa.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 21:00:59 przez Solo Kazuki
[#52] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #51

Hmmm, to jest chyba ta wersja, ale pewności nie mam :)
Dzięki wielkie. A jakieś intro masz z tym co bym skojarzył wizualnie lepiej?

Oczywiście utwór miałem w swoich zbiorach sid'ów ale weź człowieku wszystko przesłuchaj :)

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 09:47:51 przez Duracel
[#53] Re: SID vs AY/YM

@Duracel, post #52

Fajny cover muzyki z Cybernoid II na POKEYa:

ATARI 8bit Cybernoid II

jednak SID to SID :)

C64 Cybernoid II
[#54] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #53

ej no, nawet nie ma porównania

SID niszczy POKEYa na przy każdym dźwięku
[#55] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #53

SID i POKEY bardzo różnią się nie tylko pod względem tworzenia na nie, ale przede wszystkim pod względem brzmienia. Głęboki bas, który można wydobyć na SIDzie bardzo trudno wydobyć z POKEYa, czego dowodzą eksperymenty Emkaya, o których pisałem w post #31. Z kolei na SIDzie trudno wydobyć tak klarowne, metaliczne i dynamiczne brzmienie, jak na POKEYu.

Niespełna dwa lata temu zestawiłem kilka klasycznych utworków na SIDa i POKEYa. Ich autorzy dobrze wiedzieli o tych różnicach i zaaranżowali je zupełnie inaczej. To bardzo ciekawe porównania, nieco jak porównania wykonań muzyki dawnej, czy jak kto woli "klasycznej".

Polecam - Post #44 i odsyłający do niego post #101. na AOL.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 10:11:36 przez advantage
[#56] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #55

Z kolei na SIDzie trudno wydobyć tak klarowne, metaliczne i dynamiczne brzmienie, jak na POKEYu.


Konkretnie jakie? Przykłady poproszę...
[#57] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #55

Ta muza na Atari rozwalała w tamtym czasie.

Five to Five


C64 Warhawk

vs

Atari 8bit Warhawk



Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 11:19:12 przez Deftronic/...
[#58] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #53

Kiedy słucha się tej samej muzyki na POKEY i SID najlepiej słychać jak temu pierwszemu bardzo brakuje przestrzeni a instrumenty są wiecznie te same, smutne, monotematyczne, z prostych generatorków.
[#59] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #55

Nad czym tu sie rozwodzic? C64 jest kompem pozniejszym, to i nowoczesniejszym.
Mialem komode, ale jak uslyszalem sample na A500 to juz powrotu do "syntetykow" nie bylo.
[#60] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #57

Jeśli już coś porównywac z Youtuba to chyba lepiej w porównywalnej i normalniejszej jakości:

C64: http://www.youtube.com/watch?v=bp77aVDr-b4&hd=1
Atari: http://www.youtube.com/watch?v=1KG8fTUZQWM&hd=1


Chociaż co akurat tutaj jest porównywane? Odróżnijmy brzmienie układów od odmiennych aranżacji tych samych utworów...
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem