Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#91] Re: SID vs AY/YM

@conrdd, post #90

Też miałem najpierw Atari i w ogóle widziałem małe Atari u kumpla wcześniej w działaniu niż C64. jak się zaczynało kontakt z kompami od ZX Spectrum to dźwięki Atari (oraz sam komp, jego klasa, wykonanie i parametry) to był nektar na uszy. :D Jest wiele muzyczek które bardziej mi leżą w wersji Atari (Zybex, Draconus, Montain Bike) ale ostatnio akurat miałem odpalone "malucha" i Warhawka i kurcze... dźwięk ranił uszy właśnie ta metalicznością brzmienia. Z SIDami tak nie mam. Ciągle mi się podobają. Generalnie to jest kwestia gustu, ja lubię oba, ale jakbym musaił wybierać to poza wyjątkami SID. Muzycy - większość - z tamtych czasów (mam na myśli piszących muzykę do gier w latach 80tcyh i początek 90tych) zawsze podkreślali w wyiadach/wspomnieniach że SID generalnie rulez.

AY greka znam najmniej.

Podoba mi się np. bardzo weersja na Atari ST tego:

music by Jochen Hippel aka Mad Max

chociaż do 2:32, potem już zdecydowanie nie.

Wersja Amigowa jest też świetna ale to już - wiadomo - syntetyk grany na samplach. Więc trochę inna jazda. Inny jakość - klasa amigowa. :)

music by Jochen Hippel aka Mad Max

Wersja na Atari ST powstała najpierw.
[#92] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #91

Przewrotnie napiszę dlaczego nie lubię muzyki z Turricana. Miałem nieprzyjemność przesłuchanie archiwum HVSC, następna niemiła chwila spędzona została przy ASMA, niemało czasu moje uszy krwawiły przy archiwach AY/YM, akurat te są podzielone na formaty i platformy. Wszystko po to, aby z tysięcy setek produkcji wysupłać te perełki. Ale było warto. A muzyka z serii Turrican jest najbardziej coverowanym kawałkiem w historii gier komputerowych. Po takiej dawce różnie udanych coverów nastąpił przesyt i odrzut.

Jakie wnioski z tego. SID rządzi, bez dwóch zdań. W następnej kolejności dałbym YM/AY (zwłaszcza YM na AtariST). Choć POKEY kończy tę listę (a zaczynałem od małego Atari, żeby nie było) to nie jest to powód do wstydu, ponieważ jest jeszcze masę chipów typu PSG, które były mniej popularne albo nie było odpowiedniej sceny. Same kawałki z gier nie wystarczyłyby, aby osiągnąć popularność. To scena wyciska ostatnie poty ze scalaków. Moda na retro powoduje, że tworzy się np. HVTC (C Plus/4), czy można wycisnąć coś z dwóch kanałów? Czas pokaże.
[#93] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #82

Moim zdaniem z reguły dynamika utworów lepiej wychodzi POKEYowi, niż SIDowi. Instrumenty grają jakby z większą częstotliwością i mają jakby czystszą barwę. Inaczej, chipy na POKEYu nie mają takiej głębi dźwięków, jak te z SIDa i mając wrażenie totalnej "blachy" słyszy się każde uderzenie, można mieć wrażenie, że jest ich jakby więcej. To moje subiektywne odczucie. A jak Wam się wydaje?

Przez ten dziwny, jak na forum Amigowe wątek, zacząłem wczoraj odsłuchiwać SAPy na ASMADB, co wcześniej mi się nie zdarzało. Zacząłem od kolegi Lukasz_Sychowicz, od końca listy jego utworów. Podłączyłem notka do wieży... Drobna korekta basu, hehe... Ale jazda! Czuję się jak za dawnych lat.:D

Generalnie, polecam twórczość tego pana jeśli się chce przekonać, co to znaczy dynamiczny utwór (Zynzel, Zinzibium, Zbig - trafiły do ulubionych). Znalazłem też muzykę z Yoomp! O coś takiego właśnie mi chodziło!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 20:28:14 przez advantage

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 20:30:02 przez advantage
[#94] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #93

Wczoraj na AOL była krótka dyskusja na temat dwóch wersji SIDa: 6581 i 6582 (8580). Czy moglibyście podać przykłady, które działają wyłącznie na 8580? Czy różnica w brzmieniu jest odczuwalna?
[#95] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #94

Zaś więc...

SID odtwarzane na 8580 brzmią głośniej i wyraźniej, po prostu lepiej. Włączenie filtra, zmienia brzmienie ale nadal SID jest głośny. SIDy odtwarzane na 6581 są odgrywane generalnie ciszej a włączenie filtra praktycznie wycisza muzykę. Krótki filmik:

HardSID4U

Przygotuję jeszcze jeden aby pokazać lepiej jak SID 6581 odtwarza SIDy napisane na ten układ a jak na 8580, oraz jak SID 8580 odtwwarza muzkę napisaną na ten układ i 6581.

Aha device - HardSID4U1 to 8580, U3 to 6581.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 12:03:12 przez Deftronic/...

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 12:17:06 przez Deftronic/...
[#96] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #95

OK, drugi filmik:

Różnica w brzmieniu 8580 i 6581

Generalnie bardziej uniwersalny (i przez to lepszy wydaje mi się) jest jednak 8580 - wszak niemal cała muza jaka powstawała pod koniec lat 80tych do teraz tworzona była wlaśnie na ten układ, więc brzmi tak jak powinna. Na 6581 pozostają stare SIDy albo w późniejszych latach te które były specjalnie pisane na ten układ.
[#97] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #96

8580 jednak nie odtwarza poprawnie sampli. Dokładniej, odtwarza, ale bardzo cicho. Później stworzono lepszą procedurę generowania sampli, ale stare muzyczki wymagają jednak sprzętowej modyfikacji.
[#98] Re: SID vs AY/YM

@cholok, post #97

No właśnie, pamiętam że tylko jakieś stare demka z samplami były wyciszane (kiedyś jak miałem C64II na początku lat 90tych).


Taka dygresja mała...

Ciekawostką HardSID4U jest to, że odtwarzając pod WinAmpem można miksować na wyjściu wszystkie zainstalowanew urządzeniu SIDy (ja u siebie mam akurat 2x8580 jako device 1 i 2, oraz 6581 jako device 3). Czyli jak te nowe nie odegrają sampli to zrobią to stare i podczas odtwarzania właściwie nie zwróci się na to nawet uwagi.
[#99] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #76

Ta twoja "analogowa niespieszność" to zapewne analogowe filtry SIDa. Z tym że SID może je używać bądź nie. Jeżeli nie używasz filtrów dźwięki masz "chropowate" jak w innych "sytnetycznych" układach z tamtych czasów (AY/POKEY). A to że większość muzyków stosowała filtry... to trochę jak z tymi falami.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 15:32:56 przez Solo Kazuki
[#100] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #96

Uzupełniając tylko to co Deftronic powiedział, SID 8580 jest wierniejszy początkowym założeniom twórcy SIDa (Roberta "Boba" Yannesa). To co zarzucają niektórzy SIDom rodziny 6581 jest częściowo prawdą, gdyż cała ta rodzina to w sumie wersje "beta" wersji 8580, z tym zabawa z filtrami. Przez co nie tylko 6581 się różni w brzmieniu od 8580, ale nawet poszczególne rewizje układu 6581 między sobą.

Suma sumarum to 8580 tak naprawdę 6581 zmodyfikowany o zauważone błędy starszych układów i dodaną funkcją logiczną AND między falami tworzonymi przez oscylatory. Niestety niektórzy zarzucają że ostateczna wersja filtrów wybrana do 8580 jest gorsza od (tutaj jakaś rewizja 6581). Spowodowane to jest częściowo tym, że 8580 był zmodyfikowany na korzystanie tylko z napięcia 5V (stary SID działał na 12V).

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 16:14:47 przez Solo Kazuki
[#101] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #99

Nie, nie chodzi o filtry.
[#102] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #101

To w takim razie nie rozumiem o co chodzi, przynajmniej od strony technicznej (przypominam, SID potrafi stworzyć przebieg IDENTYCZNY co POKEY), więc bez przykładu się chyba nie obędzie. Więc jakby ci się chciało daj jakiś przykład tej "analogowej niespieszności".

Edit: dla przykładu daję kawałek z ostrą zabawą na filtrach (bo dalej mam wrażenie że to o to chodzi)
Bordeaux - 5 People in Ford Fiesta (nie odpalać na kiepskim playerze, bo będzie brzmiał nieciekawie!)

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 17:04:00 przez Solo Kazuki
[#103] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #102

Ech... znowu ten limit czasowy.

Przy okazji słuchania kawałków Bordeaux znalazłem ciekawy kawałek, grany tylko na fali prostokątnej (lol), ale z filtrami.

Bordeaux - Fast Cubes... nawet tytuł pasuje

Edit: a przy okazji idąc odwrotną logiką, kawałek teoretycznie można by było zrobić na POKEY (nie licząc filtra).

A tutaj ciekawy tytuł... czyżby Bordeaux nie przepadał za PC?

A swoją drogą w kawałku chyba zastosowane zostały wszelkie możliwe przebiegi, łącznie z gustowną sinusoidą :D

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 17:49:16 przez Solo Kazuki
[#104] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #103

Na zakończenie jeszcze dwa kawałki Bordeaux

Bordeaux - Unfinished Bag of Cheese
Bordeaux - Finding a Way Back Home

Co jak co, ale trzeba przyznać że Bordeaux potrafił ukazać świetnie to, za co SID do dzisiaj jest chętnie używany przez wielu DJów. Czyli tak naprawdę jego prawdziwe możliwości. Ale niestety wiele osób kojarzy jego dźwięk jedynie ze starymi grami i nie może pojąć, że często go słyszy w radiu.


Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 18:21:23 przez Solo Kazuki
[#105] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #102

Weź jako przykład kawałek który podałeś i zwróć uwagę na kick drum, który brzmi jak buła.
[#106] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #105

Bo tak ma brzmieć. W innych kawałkach choćby samego Bordeaux masz rózne brzmienia perkusji. Przeczytaj zresztą mój post powyżej twojego - teraz DJe takie buły czy "zachłystytwania basem" (efekt tzw "dubstep" ostatnio dosyć popularny, powstał znacznie wcześniej... właśnie stworzony na początku na SIDzie) używają bardzo często. Pamietaj że SID może np z powodzeniem zastąpić TB-303 i TR-606, i to naraz (zostanie jeszcze jeden wolny oscylator) a także tworzyć przebiegi niemożliwe do stworzenia na 303 czy 606.

Stąd też twierdzę, że każdy szanujący się DJ powinien mieć SidStation

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 18:42:31 przez Solo Kazuki
[#107] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #106

Bo tak ma brzmieć. W innych kawałkach choćby samego Bordeaux masz rózne brzmienia perkusji.


Heh... ale zawsze jest problem z uzyskaniem ticka i basu w jednym uderzeniu. Nie wiem, może odpal sobie chociaż Goattrackera, pobaw parametrami, jakie zakresy i jak szybko reagują obwiednie itp. to trochę Ci uzmysłowi. Choć znowu na tle Pokeya to różnica nie jest drastyczna, niemniej w SIDzie wychodzi to bardziej miękko i jakby "ociosane".

Co do reszty... dje... nie wiem kogo masz na myśli, nie wiem jaki "efekt dubstep" opisujesz ale chyba trochę odpływasz... Co do zastępowania - wiele rzeczy można: latarkę świeczką, a prać w misce też można...
[#108] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #107

może odpal sobie chociaż Goattrackera, pobaw parametrami

Bawiłem się sporo QuadraSIDem pod OpenMPT oraz THX/AHX pod classica. Przyznam że GoatTrackera odpaliłem raz i wydał mi się niewygodny. Ale nie wiem co to ma do rzeczy, wybacz. Jeżelii ci chodzi czy się bawiłem w tworzenie dźwięków na emulowanym SIDzie, to odpowiadam TAK. Ale pracowałem pod emulacją 8580, a tam jest więcej funkcji.


Co do reszty... dje... nie wiem kogo masz na myśli, nie wiem jaki "efekt dubstep" opisujesz ale chyba trochę odpływasz...

Sugerowałbym najpierw co nieco się dowiedzieć, zamiast sugerować komuś jakieś odpływy. Nie wiem w jakiej lepiance w afrykańskiej wiosce ty mieszkasz, ale ja "odpływam" m.in. z tymi DJami i artystami :P

Co do zastępowania - wiele rzeczy można: latarkę świeczką, a prać w misce też można...

O tak... a niewiedzę można zastąpić ignorancją w komicznym wydaniu.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 19:36:42 przez Solo Kazuki
[#109] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #108

Bawiłem się sporo QuadraSIDem pod OpenMPT oraz THX/AHX pod classica. Przyznam że GoatTrackera odpaliłem raz i wydał mi się niewygodny. Ale nie wiem co to ma do rzeczy, wybacz.


Wybaczam. Właśnie widać, że niezbyt wiesz.

ja "odpływam" m.in. z tymi DJami


Ciężko nazwać tych ludzi DJ'ami. Trudno mi także pojąć co miałoby mieć puszczanie muzyki z płyt wspólnego z SIDem. Ale cóż, pewnie to tylko moja ignorancja.

O tak... a niewiedzę można zastąpić ignorancją w komicznym wydaniu.


To jest coś w temacie zastępowania SIDem TR606? To ja chętnie poznam konkretnie co się da wycisnąć z SIDa i zastępuje TRa... Bo z tego co mi wiadomo SIDowi do tej maszyny perkusyjnej niewiele bliżej niż tamburynowi. Ale przecież nie jestem od SIDa ekspertem - więc nauczaj mistrzu.
[#110] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #109

Wybaczam. Właśnie widać, że niezbyt wiesz.

A możesz mi wyjaśnić, proszę, w czym QuadraSID jest gorszy od Goat Trackera?

Ciężko nazwać tych ludzi DJ'ami.

Acha, czyli że ani Benny Benassi ani G-Dragon nie są DJami. Ciekawe czy o tym wiedzą.
I tak, to pewnie tylko twoja ignorancja. :P

Trudno mi także pojąć co miałoby mieć puszczanie muzyki z płyt wspólnego z SIDem. Ale cóż, pewnie to tylko moja ignorancja.

Może to że zawsze można set (niekoniecznie z płyt) puścić przez filtry SIDa, dodając podkład?

To jest coś w temacie zastępowania SIDem TR606?

Nic istotnego, ponad to że SID może stworzyć beat tak jak TR606. Bagatelka.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 20:07:20 przez Solo Kazuki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 20:11:44 przez Solo Kazuki
[#111] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #110

Acha, czyli że ani Benny Benassi ani G-Dragon nie są DJami. Ciekawe czy o tym wiedzą.
I tak, to pewnie tylko twoja ignorancja.


Jest wielu artystów, którzy prowadzą równolegle działalność producencką (komponują, faktycznie robią muzykę) oraz działalność DJską, gdy występując na scenie realizują sety, czyli puszczają i miksują istniejące, gotowe utwory (czasami swoje, a czasami cudzę). Rozumiem, że może to wprowadzać dla niektórych osób pewne zamieszanie ale tak jest. DJowanie nijak się ma do tematu SIDa (chyba, że ktoś zrobi seta z kawałków SIDowych)...

Nic istotnego, ponad to że SID może stworzyć beat tak jak TR606. Bagatelka.


Poproszę przykłady.


+ wkładka:
Może to że zawsze można set (niekoniecznie z płyt) puścić przez filtry SIDa, dodając podkład?


Poproszę przykłady.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 20:09:50 przez grg
[#112] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #111

DJowanie nijak się ma do tematu SIDa (chyba, że ktoś zrobi seta z kawałków SIDowych)...

Bingo. Pamietaj że na SIDzie można tworzyć bardzo fajne podkłady, nawet do hip-hopu

Poproszę przykłady.

Czego? Beatu stworzonego SIDem?

Odnoszę wrażenie że albo zaczynasz trollować, albo zaczynasz się motać.

Edit: A co do przykładów podkładów na SIDzie, poszukaj sam sobie na YT wpisując autorów z listy. Zapewne na jakiś trafisz, bo tego jest pełno. Może sam pojmiesz w jak zapyziałej afrykańskiej wiosce mieszkasz :P

I nie bierz tego do siebie, ale nie umniejszam twojej wiedzy na temat tworzenia na SIDzie. Ale skoro jesteś takim ekspertem, dziwi mnie twoja niewiedza o jego szerokim zastosowaniu.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 20:25:19 przez Solo Kazuki
[#113] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #112

Bingo. Pamietaj że na SIDzie można tworzyć bardzo fajne podkłady, nawet do hip-hopu


Gościu, jeśli do tej pory nie zrozumiałeś co zostało napisane, a tego najwyraźniej usiłujesz dowieść, to rozmowa z Tobą nie ma żadnego sensu.


Czego? Beatu stworzonego SIDem?


Już rozumiem. TR606 to dla Ciebie synonim "czegoś co gra perkusję". Po prostu błędnie założyłem, że pisząć TR606 miałeś na myśli TR606, a nie np.: TR707 czy inne perkusyjne zabawki. Skoro tak, to owszem - można SIDem zamienić nawet cymbałki.


I znowu się "pan zdecydował" z opóźnionym zapłonem...

Edit: A co do przykładów podkładów na SIDzie, poszukaj sam sobie na YT wpisując autorów z listy. Zapewne na jakiś trafisz, bo tego jest pełno. Może sam pojmiesz w jak zapyziałej afrykańskiej wiosce mieszkasz


Jakich podkładów? Prosiłem o:

1) TR606 w wykonaniu SIDa
2) puszczenie setu przez filtr SIDa

Tylko tyle. Wyprowadź mnie z tej zapyziałej wioski.


I nie bierz tego do siebie, ale nie umniejszam twojej wiedzy na temat tworzenia na SIDzie. Ale skoro jesteś takim ekspertem, dziwi mnie twoja niewiedza o jego szerokim zastosowaniu.


Nigdzie nie napisałem, że jestem ekspertem. Wyraziłem opinię, że w brzmieniu SIDa jest charakterystyczna dla niego miękkość, co było do zaobserowania nawet na podanych przez Ciebie przykładach. Nie wiem co bajki o "szerokim zastosowaniu" mają do tego tematu.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 20:36:57 przez grg
[#114] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #113

1) TR606 w wykonaniu SIDa

No to chyba doszliśmy do sedna - zupełnie się nie zrozumieliśmy. Skoro twierdzisz że na SIDzie nie zrobisz podobnego podkładu, to współczuję. Ja nie mam zamiaru szukać po raz n-ty przykładów perkusji, robiłem to już i tak za wiele razy - polecam przeszukać wątki.

2) puszczenie setu przez filtr SIDa

j.w. - przeszukaj wątki.

Wyraziłem opinię, że w brzmieniu SIDa jest charakterystyczna dla niego miękkość

a ja ci stwierdziłem że posłuchaj innych kawałków. Nie mówię żebyś sam szukał, wystarczy te które podałem w różnych wątkach. SID potrafi być i miękki, chropowaty i twardy.

na podanych przez Ciebie przykładach

Ja ciebie proszę, wszystkich? To mamy chyba inne pojęcie na temat "miekkości"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 20:52:45 przez Solo Kazuki
[#115] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #114

Skoro twierdzisz że na SIDzie nie zrobisz podobnego podkładu, to współczuję.


Ale co oznacza wg. Ciebie słowo "podobny"? Bo jeśli porównuje się do jakiś zamiennik do oryginału, to może nie oczekuję, że ktoś powie "to naprawdę nie TR606? nigdy bym nie rozpoznał różnicy." ale chociaż "hej, to brzmi podobnie jak TR606!".

Ja nie mam zamiaru szukać po raz n-ty przykładów perkusji, robiłem to już i tak za wiele razy - polecam przeszukać wątki.


A wiesz co? Nie łyknąłem tego picu. Nie wiem o jakich wątkach mówisz i niewiele mnie obchodzi "co gdzieś robiłeś wiele razy", a na słowo Ci wierzyć nie muszę, bo i też nie wykazałeś się tu specjalnie.

Ja ciebie proszę, wszystkich? To mamy chyba inne pojęcie na temat "miekkości"


Tak, na wszystkich. Jak pisałem - nie wiem z czego to wynika. Filtr nie ma nic do rzeczy, raczej chodzi o zmienność (szybkość) ADSRa i przestrajania parametrów. Może w multispeedzie wygląda to lepiej ale tych mało słuchałem narazie.
[#116] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #115

Nie łyknąłem tego picu. Nie wiem o jakich wątkach mówisz i niewiele mnie obchodzi

A wiesz co ci powiem, mnie niewiele obchodzi co ty łykasz. I nie mam zamiaru z tobą dyskutować, skoro nawet nie chce się tobie wyszukać wątków na PPA. Dziękuję, było miło.

Edit: na odchodnie ci powiem że najpierw posłuchaj dobrze HVSC i poszukaj w sieci, zanim zaczniesz kogoś mieszać z błotem.

Może w multispeedzie wygląda to lepiej ale tych mało słuchałem narazie.


Tak... "nie słuchałem na razie ale się wypowiadam". Zaleciało teraz ignorancją że aż mnie zemdliło

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 21:14:44 przez Solo Kazuki
[#117] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #116

Dziękuję, było miło.

http://www.ppa.pl/szukaj/?sections%5B%5D=forum&query=sid+filtr

Mi również.

Edit: na odchodnie ci powiem że najpierw posłuchaj dobrze HVSC i poszukaj w sieci, zanim zaczniesz kogoś mieszać z błotem.


Gdybyś myślał przed wysłaniem wypowiedzi, a nie po (o czym świadczą notoryczne edycje i dopiski) to byś sam siebie nie mieszał z błotem. Posłucham HVSC i co będzie wtedy, egzamin mi zrobisz ze znajomości?

Tak... "nie słuchałem na razie ale się wypowiadam".


Stary, nie chcę używać epitetów, ale mnie tu już nic nie zdziwi. Że nie znasz podstawowych pojęć to jedno, ale że nie potrafisz przepisać zdania bez zmienienia jego sensu, to w zasadzie wyklucza Cię z możlwości sensownej dyskusji. Tak więc pa misiu...
[#118] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #117

W zasadzie nie miałem pisać, ale muszę sprostować

http://www.ppa.pl/szukaj/?sections%5B%5D=forum&query=sid+filtr

Mi również.


http://www.ppa.pl/szukaj/?sections[]=forum&query=sid+solo+kazuki&topics=0&topics=1&contents=0&contents=1&authors=0&authors=1&id=&daylimit=0

Czasami wystarczy trochę pomyśleć i znajdziesz konkretniejsze wyniki

Gdybyś myślał przed wysłaniem wypowiedzi, a nie po (o czym świadczą notoryczne edycje i dopiski)

Wybacz, ale co mają do tego edycje, najczęściej coś dodające coś więcej? Chyba że tobie nigdy się nie przypomniało coś żeby dopisać, to przepraszam. Pozatym często są to korekty kosmetyczne.

Ale oczywiście musiałeś wyjechać z brakiem myślenia. Wcale nikogo z błotem nie mieszasz. Nic a nic.

Posłucham HVSC i co będzie wtedy, egzamin mi zrobisz ze znajomości?

Nie, po prostu wtedy przesłuchasz HVSC i nie będziesz musiał pisać że nie słyszałeś zbyt dużo kawałków w multispeed

Że nie znasz podstawowych pojęć to jedno

Przykład proszę, skoro coś zarzucasz.

Przypominam że DJ często mają nawet w nazwie muzycy piszący także własną muzykę. Więc utorzsamianie ich tylko i wyłącznie z miksującymi tylko czyjeś sety jest błędem.

Więc przyznaję że chodziło mi ogólnie o autorów. Ale czy DJ może być autorem swojego podkładu, czy bycie DJ go wyklucza?

ale że nie potrafisz przepisać zdania bez zmienienia jego sensu

nic nie przepisywałem, jedynie trochę przebarwiłem. Ale niech będzie twoje...

to w zasadzie wyklucza Cię z możlwości sensownej dyskusji. Tak więc pa misiu...

Pa, będe tęsknił...

Edit: Reedycja dotyczyła linka

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 21:50:18 przez Solo Kazuki
[#119] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #117

Czytając to, co jest w wątku wyżej napisane odnośnie generatora obwiedni na SIDzie albo filtra, czy to oznacza, że na SIDzie działa on wolniej, niż na POKEYu i przez to niektóre utwory mogą brzmieć mniej dynamicznie? Czy jest to również kwestia wykorzystywania filtra na SIDzie, który spowalnia nieco pracę tego układu? Czy jeśli go nie zastosujemy, to utwór będzie brzmiał równie mocno dynamicznie, jak na POKEYu ?

Są to pytania od laika, jeśli coś namieszałem, to się głośno nie śmiejcie, sąsiedzi za ścianą pewnie śpią. :)
[#120] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #119

Kurcze, o takie rzeczy to najlepiej by było pytać komodorowców, bo kto ma wiedzieć lepiej niż oni?
Odczuwalna dynamika może wynikać z paru kwestii, np.: sprawności układu i też szybkości obwiedni dadzą kopiące po uchu transjenty.
Czy wykorzystanie filtra jakoś specjalnie spowalnia pracę? Ja o tym nie słyszałem ale skoro co ramkę (albo częściej) trzeba pchać jakieś dane do rejestrów to wszystko ma jakiś wpływ, w końcu ten czas jest ograniczony. Oba układy sam generator ADSR mogą realizować w inny sposób i różnica wynikać może choćby z tego.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem