Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#151] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #1

Do samej dyskusji o tyle się nie mieszam, że jest ona w moim mniemaniu zbędna.
Z resztą przyznaję, że stare muzyczki (z gier i najstarszych dem) w ogóle mi się nie podobają - na żadnym chipie - lubię nowe, chociaż oczywiście nowe produkcje są już tak nawywijane, że chipy traktowane są już niemalże jak przetworniki jeno, więc każdy gra, co chce, bo mu koder przygotuje dowolny engine/driver, jak choćby w ostatnich latach wysyp kawałków tej jakości http://z80.i-demo.pl/MISTER_BEEP-Greetings_to_C64.mp3 na spectrumowskiego beepera.
Z resztą to bardzo dobrze, że wszystkie sceny do 'kości' wyżymają swoje układy, doskonale wręcz.
Ale skoro jest już tu taka dyskusja, to korzystając z okazji chciałbym polecić najlepszego moim zdaniem muzyka z Atari ST (czyli tej pierwszej podstawowej wersji), który wciąż jest aktywny, czyli STU:
http://youtu.be/R9_-TKuwXso
http://youtu.be/ko0T_RjdcbA
http://youtu.be/zAhf5axPRvQ
http://youtu.be/mJk1EXfkv7E
Jest tam więcej jego kawałków, jakby ktoś chciał sobie posłuchać YM w najlepszym wydaniu (tak uważam).
Nie wiem, może podoba mi się dlatego, że ja sam nigdy nie umiałem robić takich fajnych 'breakbeatów' i electro na tych układach.

Pozdrawiam!! :)
Y

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 21:26:34 przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM
[#152] Re: SID vs AY/YM

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #151

W porównaniu do SIDa, całkiem niezłe. Natomiast w odniesieniu do muzyki 16-bitowców np. Amigi, brzmienie raczej nędzne, z poprzedniej epoki 8-bitowców.
Kwestia gustu, wolę SIDową klasykę.
.
[#153] Re: SID vs AY/YM

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #151

Czad curva!
[#154] Re: SID vs AY/YM

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #151

Dobra, ochlonalem... to jest wlasnie najlepsza odslona chipow - komuterowe pierdziawki uzyte do nowoczesnych rytmow, zadne tam ejtisowe disco

P.S Komodorek tez by dal rade, sample sa poznizej krytyki

P.S 2: ~Kolo robi to na czystym ST, czy wykorzystuje jego bebechy do jakies didzejskiej maszyny?
[#155] Re: SID vs AY/YM

@marianoamigo, post #154

Cześć,

nie nie, na zwykłym ST.
Na programie MusicMon (YM only).

Pozdr.
Y
[#156] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #1

[#157] Re: SID vs AY/YM

@Shoonay, post #156

Oczywiście , że SID bije na głowę AY/YM...jakaś dziwna dyskusja w ogóle
Commodore 64 bez problemu zniży się (w razie potrzeby) do prymitywnych dźwięków Atari, w drugą stronę to jest niemożliwe...
[#158] Re: SID vs AY/YM

@Motyl, post #157

Ciekawa aranżacja no i gra Romeo Knight... ;)

6581 - The Last Ninja 2 - Back in Time Live Stockholm 2008 (C64)
[#159] Re: SID vs AY/YM

@Motyl, post #157

Yerz nie lubi się chwalić, więc, skoro już była o nim mowa, jego nowe dziecko


Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 11:47:26 przez advantage
[#160] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #159

I cała płyta White Mouse Ate a Cat
[#161] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #160

Coś temat przycichł, zatem zapodaję skan artykułu "The SID crowd", w którym wypowiadają się na temat tego układu znani muzycy z lat 80tych. :)

TheSIDcrowd

Po 24 godzinach usunę pdf'a. :)

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 18:00:52 przez Deftronic/...
[#162] Re: SID vs AY/YM

@Deftronic/..., post #161

A ja w ramach ciekawostki o ogólnie muzyce z 8-mio bitowców, polecam zerknąć na to.
[#163] Re: SID vs AY/YM

@rePeter, post #152

Zależy co rozumiesz przez klasykę SIDową, gdyż niektórzy tworzą do dzisiaj i tworzą niezłe kawałki. Mało tego, niektórzy nieźli muzycy pojawili się dopiero po czasach świetności SIDa. Dla przykładu Richard Bayliss, który tworzy do dzisiaj. Parę przykładów jego twórczości.

'Lectro
Eurobeat
Fluffy Dog Dance
I Love C64
Not My Day
Pipe Pressure
Sign of Love
This Way to X2008
What If?
You Need No More

Oprócz tego tworzy, lub współtworzy, gry na C=64.

Bomb Chase - 2009
Gold Quest IV
Sharkz II
Stranded
Woolly Jumper Special Edition

Co prawda spotkałem się z zarzutami (a nawet muzycznymi parodiami) iż "tłucze na jedno komercyjno-dyskotekowe kopyto", ale pomimo to uważam że robi też nieźle "niedyskotekowe" kawałki

Happiness
Heavy Metal Deluxe
Hi-Score Harmony
I Died at War
Industry Pain
Kert-Splat
Last Amazon
River of two Banks
Super Seven
Underwater Theme remix

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 22:03:41 przez Solo Kazuki
[#164] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #163

Dzięki za zestaw, świetne sidowe klimaty.

tłucze na jedno komercyjno-dyskotekowe kopyto

Po przesłuchaniu całości nie da się zaprzeczyć, tłucze,
a parodia jest trafna w 100% ;)
.


Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 23:10:37 przez rePeter
[#165] Re: SID vs AY/YM

@rePeter, post #164

Ależ ja się w pełni zgadzam z tą opinią że tłucze kawałki w specyficznych klimatach. Z tym że uważam że robi to nieźle, na dodatek od czasu do czasu tworząc kawałek odstający od tego kanonu. Zresztą "tłucze" nie jest tutaj przypadkowo użyte, polecam zajrzeć do jego katalogu na HVSC...

A tak przy okazji, wystawiam jako ciekawostkę jeden z najnowszych kawałków wspomnianego już przeze mnie zespołu Machinae Supremacy - Laser Speed Force.
[#166] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #1

Ciekawe, ze takie dyskusje czesciej tocza sie z poziomu obserwatorow, a nie osob, ktore z danym ukladem na co dzien pracuja.

Jesli chodzi o mnie - SID. To, co mozna wykombinowac dzieki podstawowej wiedzy z fizyki przy uzyciu filtrow dolno/pasmowo/gornoprzepustowych bije pozostale uklady na leb. O mozliwosci laczenia fal (tylko 8580) i modulacji pierscieniowej juz nawet nie wspominam.

Z kolei POKEY/AY brzmieniem porownac mozna nawet do TEDa z Commodore serii 264, choc AY mial o jeden kanal wiecej, wiecej waveformow i pseudo-kombinowana mozliwosc odgrania sampli.

Pytanie, po co to ta rozmowa - kazdy i tak z grubsza bedzie faworyzowal to, z czym sam mial do czynienia, a niekoniecznie to, co stwarza najszersze mozliwosci technicznie.
[#167] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #165

robi to nieźle

Jest sidowo, soczyście, melodycznie, na poziomie dobrych produkcji z lat 80/90, kiedy w zasadzie już dawno osiągnięto możliwości układu. Ale bardziej podoba mi się nowe podejście do SIDa w stylu Lukhasha, dla mnie po prostu bomba.
.
[#168] Re: SID vs AY/YM

@rePeter, post #167

> Ale bardziej podoba mi się nowe podejście do SIDa w stylu Lukhasha, dla mnie po prostu bomba.

Też uważam że tworzą ciekawe kawałki, więc trochę szkoda że LukHasha nie podlinkowałeś. ;)

A co do tego nowego podejścia do SIDa, to dzięki powstaniu wspomnianego już kiedyś Sidstation jest to pojęcie bardzo ogólne. Dzięki niemu brzmienie SIDa potrafiło się przebić nawet do muzyki ogólnie pojętej jako pop.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem