Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
zamieścił: Jazzcat
Tak jak co roku, redaktorzy niemieckiego, scenowego portalu 4Sceners.de przygotowali zestawienie najlepszych - ich zdaniem - produkcji scenowych minionego roku. Zestawienie traktuje scenę całościowo i obejmuje wszystkie platformy.

W kategorii "Best Amiga-Demo" wygrało demo "e255" grup Bomb & Sanity & Dreamdealers, drugie miejsce wywalczyło intro "Everyway" duetu Hoffman & Blueberry, a trzecie polska produkcja "Dolor Sit Amet" grupy Lorem Ipsum. Wyróżnioną piątkę zamykają "Neonsky" Ephidreny i "Higher State of Resolution" Dekadence.

Amigowe akcenty przewijają się również w kategoriach obejmujących platformy łączone: "Best Music Disk", gdzie na czwartej pozycji znajduje się "Chiperia #5 & #6" The Chiperia Project oraz "Best Demo Soundtrack", gdzie zwyciężyła ścieżka muzyczna autorstwa Moby'ego do wspomnianego dema "e255". Za drugą najlepszą "Grafikę roku" uznano zaś "The Drowned Lullabies" autorstwa Slayera.

Pozostając jeszcze przy polskich akcentach warto też wspomnieć o wyróżnieniu specjalnym dla dema "Evenk" grupy Madwizards w kategorii "Software-Rendering" (PC DOS) oraz kilku wyróżnieniach (w tym najlepsze PC demo roku) dla produkcji pecetowej grupy Cocoon, przy której graficznie udzielał się (znany również z działalności amigowej) nasz rodak - Rork.
zamieścił: mailman, nadesłał: twardy
W dniu 31 grudnia 2016 roku po sześcioletniej przerwie ukazał się siódmy numer magazynu dyskowego Versus, wydawanego przez grupy scenowe Nukleus i Void. Magazyn jest o tyle ciekawy, że znalazły się w nim dawno nie widziane chartsy, czyli listy najlepszych produkcji scenowych, imprez, koderów itp, posortowane według ilości głosów oddanych przez scenowców za pomocą formularza, który przed wydaniem maga udostępniony był w internecie. Przeglądając wyniki glosowania natkniemy się na wiele polskich akcentów, w tym chociażby miażdżące zwycięstwo Slayera w kategorii Best Graphician, demo "Dolor Sit Amet" na pierwszym miejscu w kategorii Best Demo, czy imprezy Load Error i Decrunch na liście Best Party i wiele innych. Poza chartsami możemy przeczytać artykuł o amigowych podcastach (w tym o działaniach Krzysztofa Radzikowskiego na tym polu), raport z party GERP i garść newsów z amigowej sceny.
zamieścił: grxmrx, nadesłał: sachy
Choć za oknami jesienno-zimowa aura, RK/LE Team postanowiło rozgrzać trochę środowisko pozytywnie wibrującym "njusem" i wstępnie (acz oficjalnie) zadeklarować termin oraz profil kolejnej edycji organizowanej przez nas imprezy.

Tradycyjnie więc, jesienią, z ogromną radością zaprosimy wszystkich miłośników demosceny i retrokomputerów do Gdańska, na 6. edycję naszego "eventu", który odbędzie się w październiku, najprawdopodobniej w dniach 20-22.10.2017 (termin pewny na 96%, ostateczny podamy prawdopodobnie późną wiosną). Miejscem zlotu pozostają gościnne i lubiane przestrzenie Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. Utrzymujemy sprawdzoną formułę wykładów i spotkań w dwóch salach (główna i kameralna), będą demoshows z różnych platform, "kompoty" demoscenowe, GameDev compo, konkursy dla graczy, muzea i ekspozycje oraz mamy nadzieję - ciekawe koncerty.

W programie imprezy planowane są seminaria tematyczne, spotkania ze scenowymi legendami (trwają już konkretne rozmowy - znów "sięgniemy głęboko w przeszłość"), prezentacje nowych rozszerzeń sprzętowych i najnowszych wydawnictw (gry, programy, magazyny, książki). Planujemy również występy znanych scenowych muzyków, namawiając ich do zaprezentowania premierowych projektów i materiałów.

Zgodnie z naszym dwuletnim cyklem, edycja 2017 zawierać będzie również 3. edycję LOAD ERROR oldskool demo-party, ze wszystkimi tradycyjnymi compos. W wyniku wielu rozmów i konsultacji ze środowiskiem postanowiliśmy utrzymać formułę konkursową z 2015 roku, czyli scenowe compos obejmą "8-bit & Amiga", a do RetroKomp GameDev Compo zapraszamy projekty na wszystkie retroplatformy, czyli sprzęty wyprodukowane przed końcem XX wieku. Nadal rozważamy uzupełnienie listy konkursów (o np. "Raytraced Gfx" lub "ustawkę EXE" na dany hardware), jak również zmiany w regulaminie dotyczące "Wild/Crazy", ale o tym będziemy informować w odpowiednim czasie, gdy zapadną odpowiednie ustalenia (jesteśmy otwarci na dyskusję i sugestie ze strony autorów potencjalnych prac konkursowych).

Uczestnikom imprezy zostanie udostępniona znana z lat poprzednich infrastruktura ośrodka SM GAK, wraz ze sleeping-roomem, prysznicami i zamykanymi szafkami. Na miejscu będą dostępne opcje żywieniowe, wokół budynku - bezpłatny parking.

Mimo, iż czasu jest teoretycznie bardzo dużo, to już dziś zachęcamy do rozpoczęcia prac nad produkcjami konkursowymi. Mamy już pierwsze, dość konkretne deklaracje zarówno od grup scenowych (w tym niespodzianki), jak i zespołów tworzących gry - tak więc liczymy, że edycja 2017 co najmniej dorówna poprzedniej :)

Serdecznie zapraszamy do częstego odwiedzania naszej strony oraz profilu FB. Do zobaczenia!

Sachy, w imieniu RK/LE Team
zamieścił: slay
Kilka lat temu (dokładnie w latach 2011 - 2014) Grogon wraz z kilkoma osobami, powołał do życia serwis startup-sequence.pl (czyli tzw. "nuoldskulowy konglomerat scenodemowy"). Portal zajmował się demoscenową publicystyką i Amiga była tam również mocno reprezentowana. Niestety w połowie 2014 strona przestała być rozwijana, a po pewnym czasie zniknęła zupełnie z sieci.

Dzięki uprzejmości Grogona oraz Grxmrxa udało nam się jednak utworzyć archiwum startup-sequence.pl na serwerze PPA. Mimo, że to tylko minimalistyczna kopia serwisu (teksty i komentarze) jego treść jest na tyle ciekawa, że warto się wciąż z nią zapoznać.

Archiwum strony dostępne jest pod adresem www.startup-sequence.ppa.pl. Żeby zachęcić Was do jego lektury poniżej mała kompilacja 10 (subiektywnie wybranych) opisów amigowych dem pióra Grogona, którą zamieściliśmy na łamach SPPA: Kustosz Grogon poleca (startup-sequence teaser).
zamieścił: slay
Na tegorocznej edycji party Riverwash odbył się - między innymi - wykład Cahira o tym jak zacząć programować dema (i gry) na Amigę 500. Dzięki uprzejmości Kaji z podcastu Nerdy Nocą zapis video z tego - bardzo ciekawego - wykładu jest już dostępny w serwisie Youtube.
zamieścił: mailman, nadesłał: argasek
Jakub "Argasek" Argasiński zaprasza na wykład otwarty, który poprowadzi 15. grudnia 2016 roku w sali konferencyjnej Instytutu Kultury UJ w Krakowie, zatytułowany "100% FRIENDSHIP", czyli Polska Demoscena Amigowa. Autor wykładu będzie opowiadać o fakowaniu wotek, rulezowaniu i klata kompo, czym zajmowała się Federacja Zwalczania Lamerstwa oraz co należało zrobić, aby stać się członkami grup Kraciaste Koszule bądź Stage Diving Club oraz po prostu o wzlocie, latach świetności, upadku i współczesnym powrocie cyfrowej twórczości na komputery Amiga 500, 1200 i PPC. Wstęp wolny. Jeśli posiadasz konto na FB, daj znać, że się wybierasz!
zamieścił: Jazzcat
Po 6 latach przerwy wraca magazyn Versus grupy Nukleus. Numer #7 ukaże się na platformy OCS, OS4 i Android i będzie zawierać między innymi amigowe chartsy. Data wydania nie jest jeszcze znana, ale swoje propozycje do scenowej listy przebojów można zgłaszać już teraz online.
zamieścił: slay
Znany demoscenowy muzyk - Frequent - członek grupy Ephidrena - wydał właśnie swój mini album o wpadającym w ucho tytule "Fjernorienteringsreferanse". Materiał można posłuchać i / lub zakupić na stronie http://frequent.bandcamp.com/.
 głosów: 3  tagi: Frequent, ephidrena, muzyka
dodaj komentarz
zamieścił: grxmrx, nadesłał: MarX
W sobotę światło dzienne ujrzał wywiad z Duddie zarejestrowany podczas tegorocznej edycji RetroKomp w Gdańsku. Duddie opowiada w nim o początkach swojej fascynacji komputerami, przygodzie z Amigą i grupą Quartet, a także o tym jak powstawał emulator Playstation oraz jak żyje mu się w tak odległym kraju jak Chiny. Materiał dostępny jest na kanale youtube RetroKomp.
zamieścił: slay
W listopadzie postanowiliśmy przypomnieć kilku polskich scenowców, związanych z Amigą, których nie ma już wśród nas. W naszym scenowym requiem opisaliśmy krótko ich dokonania i zilustrowaliśmy je linkami do produkcji, które tworzyli.
zamieścił: slay
Pojawił się drugi numer diskmaga Irregular Review grupy Spaceballs zawierającego recenzje produkcji, jakie wyszły po ukazaniu się numeru pierwszego. Tym razem są akcenty polskie. Po pierwsze – zrecenzowane zostały gry biorące udział w gamedev compo na tegorocznym RetroKompie. Po drugie – ścieżkę dźwiękową do numeru skomponował Jazzcat.
zamieścił: mailman, nadesłał: MarX
Na nadchodzącym XVII Festiwalu Fantastyki "Falkon" w Lublinie miłośnicy retrokomputerów będą mieli swoją silną reprezentację. Impreza odbędzie się w dniach 4-6.11.2016 na terenie kompleksu wystawienniczo-konferencyjnego "Targi Lublin". Stoisko retrokomputerowe dostępne będzie dla zwiedzających już od sobotniego przedpołudnia. Stoły uginać się będą od Amig, Atarynek i Commodorków. Będzie możliwość pogrania w klasyczne tytuły oraz wzięcia udziału w turniejach z nagrodami (sobota - "Micro Hexagon" na C64, niedziela - "Slam Tilt" na Amidze). Poza tym nasz forumowy kolega (Leander) wygłosi prelekcję pt. "64 kilobajty frajdy, czyli o radości machania dżojstikiem w 8- i 16-bitowych czasach" (sobota - 10:00). Zaś DJ Mario (również znany tu i ówdzie), zakręci sześcianami w czasie rzeczywistym podczas pokazu produkcji demoscenowych na big screenie (sobota - 15:00/16:00). Spotkanie trwa do 21:00 w sobotę, następnie staruje o 9:00 w niedzielę.
zamieścił: mailman
W dwudziestym odcinku AmiWigilii poruszany jest temat demosceny. Gościem Krzysztofa Radzikowskiego ponownie jest Grzegorz "Fei" Juraszek - prowadzący wideopodcast "Demontaż", organizator scenowego party Riverwash. Opowiada on jak było i jak jest, jak funkcjonuje scena teraz, które party warto odwiedzić. Rozmawiamy też o koderach, grafikach, muzykach, co scena sądzi na temat komercji i czy jako zdolny scenowiec można znaleźć pracę w korpo-świecie.
zamieścił: mailman, nadesłał: MarX
Cichy opublikował w serwisie YouTube zapis wywiadu z grupą Quartet zarejestrowany podczas tegorocznej edycji RetroKomp w Gdańsku. Dla przypomnienia, Quartet to pionierzy komputerowej demosceny w Polsce. To oni jako pierwsi łamali zabezpieczenia gier na C64, stworzyli pierwsze demo i magazyn dyskowy na Amigę. Współtworzyli pierwsze, papierowe periodyki o Amidze ("64 PLUS 4 & AMIGA", "Kebab").
zamieścił: slay, nadesłał: Exolon
Znany amigowy grafik - Lazur - postanowił wrócić pamięcią do swej barwnej demoscenowej przeszłości i nagrać o tym filmik. Na swoim kanale dostępnym w serwisie Youtube umieścił na razie dwa odcinki z cyklu "Pixel Art, Demoscena, Lazur i inne luźne tematy. ". Odcinek pierwszy jest faktycznie dość luźny, ale w odcinku drugim mamy już kilka ciekawych konkretów dotyczących slideshow'u "Wild". Jeśli chcecie więc wiedzieć dlaczego Lazur - rysując smoki - otwierał szeroko usta, musicie to obejrzeć.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem