Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
zamieścił: mailman
Demoscene: The Amiga Renaissance Volume 3 1997-2023 to planowana trzecia cześć publikacji dotycząca demosceny. Na 452 stronach ma znaleźć się przegląd scenowych wydarzeń z ostatnich 25 lat, zdobiony obrazkami, anegdotami, wywiadami i innymi ciekawostkami z nimi związanymi. Wydanie książki stanie się możliwe, gdy do 15 października 2023 roku trwająca zbiórka zgromadzi 21000 euro. Sprzedaż w postaci tradycyjnej, w twardej oprawie z różnymi dodatkami w postaci pocztówek, zakładek czy poprzednich części serii zapowiadana jest na czerwiec 2024.
zamieścił: mailman, nadesłał: Mariodj
AmiPartyPo udanej edycji demo-scenowej czas na odsłonę imprezy, od której to wszystko się zaczęło, a imię jej "Integracja". W dniach 22-24 września 2023 organizatorzy zapraszają na AmiParty XXX. Miejscem spotkania jest budynek firmy IMAGE przy ulicy Hutniczej 30 w Chełmie. W programie są rozmowy, granie, śpiewanie i tańce.
zamieścił: mailman, nadesłał: MarX
Adam Mierzwa przygotował małą miespodziankę dla osób, które wsparły naszego redakcyjnego kolegę (SirLEO) poprzez wpłatę na zrzutkę pod szyldem Amiga Friendship #3. Od dzisiaj mają oni dostęp do trzeciego numeru naszego pisma w formie eBooka (ePub). EBook dostępny jest do pobrania z dedykowanej strony prowadzonej przez SirLEO (http://sirleo.ppa.pl/amiga-friendship-3/). Hasło dostępu, osoby wspierające zrzutkę otrzymały w mailu tuż po wpłacie. Miłego czytania na plaży!
zamieścił: mailman, nadesłał: _DiskDoctor_
Od 13 października 2023 roku uruchomione zostają na Politechnice Rzeszowskiej, nowe i unikatowe w skali Polski i świata, studia podyplomowe "Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa". Rekrutacja rozpoczęła się 7 lipca 2023 roku i potrwa do końca września. Garść szczegółów:
  • formuła studiów zaocznych (sobota-niedziela)
  • zjazdy co około 4 tygodnie
  • formuła w 100% stacjonarna
  • koszt studiów: 3000 PLN (w 2 ratach)
  • nietypowe formuły zajęć (niektóre zajęcia w klubie studenckim)
Kierunek obejmuje interdyscyplinarnie tematykę retro computingu. Tematy wykładów to na początek wstęp (m.in. historia informatyki, historia informatyki w Polsce), a następnie retro computing (architektura 8-/16-bit, systemy operacyjne retro, urządzenia peryferyjne), co można stworzyć na retro-komputerach (historia gamedev, demoscena, retrogamedev).

Studium będzie skonkludowane opisem tzw. sektorów kreatywnych. Po kierunku można spodziewać się rozrywki, sporej dawki wiedzy, warsztatów, dobrego towarzystwa (tj. zarówno wykładowców jak i samych słuchaczy) oraz ogólnie - unikatowych doświadczeń na skalę światową. Została uruchomiona strona internetowa Studium (https://retro-computing.prz.edu.pl), gdzie znajdują się m.in. sylwetki wszystkich wykładowców. Studium posiada patronaty: Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Komitetu Społecznego Kronika Polskiej Demosceny, partnerstwo UBU Lab, oraz merytoryczną pomoc Polskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Technicznego (na etapie tworzenia Studium). Na dodatek, firma Cloanto Corporation zapewniła o użyczeniu licencjonowanych plików dla uczestników, tj. części retro systemów operacyjnych, nieodpłatnie (system AmigaOS 1.x, 3.x i nie tylko). Zapraszamy!
zamieścił: mailman
W dniach od 30 czerwca do 2 lipca odbyło się amigowe hiszpańskie party "Posadas", którego tematem przewodnim miały być cracktra stąd w kategorii "Amiga intro" wystawiono ich aż sześć. W pozostałych dwóch compo ("Amiga ECS demo" i "Amiga 64k") były już typowe produkcje w ilości po jednej sztuce: odpowiednio Compofillers Rises grupy Compofillers oraz Heavy Cargo grupy Focus Design. Ponadto miało miejsce jeszcze compo graficzne z jedną pracą oraz muzyczne, gdzie było 6 pretendentów do zwycięstwa, a ostatecznie został nim Fireboy z utworem "Was that Music?". Na tym party odbyło się również compo "Gamedev", gdzie wystawiono grę "Absolute Zero" oraz niesklasyfikowaną wersję demo gry "Doomed Castle". Wyniki dostępne są tutaj.
 głosów: 4  tagi: Posadas, scena, podsumowanie, dema
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Decrunch to amigowa impreza z kilkuletnią tradycją. Tegoroczna letnia edycja odbyła się w dniach 23-25 czerwca we Wrocławiu i z obrazu wystawionych prac wynika, że dema były tylko dodatkiem, a i ogólnie samych prac było niewiele. Odbyły się dwa compo muzyczne (Amiga Tracked MSX i Executable MSX). W obu zwyciężył Aceman (odpowiednio z utworem "Polymemoria" oraz "Yoshi-Mitsu"). W "Amiga Tracked MSX" tylko o jeden punkt uległ mu Grogon z "Tabular Ravers" oraz w "Executable MSX", również o jeden punkt, e!ghtbm z utworem "logical disorder". Jeżeli chodzi o grafikę, tutaj również miały miejsce dwie konkurencje (Amiga Raytrace GFX i Amiga Pixel GFX). W tej pierwszej zwyciężył "Blue Devil" autorstwa comankha, a drugiej "Sam Taking a Selfie with her Robot called Tom" Faceta wyprzedzając "Forest" Dżordana. Kategoria amigowych dem liczyła sobie "aż" jedną pozycję, a pozostałe dema zostały wrzucone do "jednego worka" o nazwie "Wild demo", gdzie bezapelacyjnym zwycięzcą została produkcja "Morphiller" grupy Encore przeznaczona dla systemu MorphOS. W kategorii "Intro" wystawiono dwie produkcje dla "małego Atari". Jak to już stało się tradycją, Decrunch to również "zawody" dla twórców gier. W kategorii "GAMEdev" wystawiono dwa tytuły, gdzie na pierwszym miejscu zaklasyfikowana została gra "Bulbmaster" przygotowana przez Stoopiego, a na drugim "Rescue Fight" autorstwa "Project R3D". Z oficjalną listą wyników można zapoznać się tutaj.
zamieścił: mailman
NOVA Demoparty to brytyjska impreza poświęcona głównie maszynom 8-bitowym oraz "małym" formom scenowym na "większe" komputery, która odbyła się w dniach 23-25 czerwca w Devon. W dosyć "dziwnie" brzmiącej, jak na wiodący motyw przewodni imprezy, kategorii "oldskool demo" wygrała produkcja 64k D-Funk grupy Desire przeznaczona dla Amig z chipsetem OCS/ECS, wyprzedzając dema na Orica, Acorna oraz egzotycznego BBC Bridge Companion.
zamieścił: slay
Już za niecałe dwa tygodnie - w drugą sobotę lipca (08.07.2023) - o godzinie 12:00 w Sali Wiejskiej w Nowych Tłokach wystartuje druga edycja wielkopolskiego amispotkania Hex Pistons. Nowe Tłoki to malowniczo położona - wśród pól i lasów - wieś w zachodniej części wielkopolski, kilka kilometrów od Wolsztyna (godzina jazdy samochodem z Poznania, niecała godzina drogi z Zielonej Góry i Leszna).

Formuła imprezy będzie podobna do tej z poprzedniego roku, czyli stawiamy na luźne amigowe spotkanie, integrację, pogaduchy przy ognisku, pokaz dem czy turniej Sensible World of Soccer o Tytuł Mistrza Świata Nowych Tłok itd. Nie zabraknie również zdjęcia grupowego i wyjścia do pobliskiego lasu po chrust. Oczywiście będzie też możliwość rozstawienia ze swoim sprzętem (stolików nie zabraknie, prośba tylko o zabranie przedłużaczy).

Cena wejściówki 30 zł (tylko gotówka). Dzieci wchodzą za friko. W cenę wliczony jest poczęstunek przy ognisku na zaspokojenie pierwszego głodu ;-)

Impreza będzie jednodniowa, bez możliwości spania na sali, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarezerwować sobie nocleg w domkach lub motelu nad pobliskim jeziorem. Więcej informacje o bazie noclegowej znajdziecie tutaj.

A tak było rok temu (galeria zdjęć).

Więcej informacji znajdziecie w tym wątku.
zamieścił: mailman, nadesłał: Mandi
Party, party i po party, ale czas ogłosić wyniki, zatem lecimy kolejno w formacie miejsce, ksywa lub grupa, nazwa produkcji (ilość zdobytych punktów), otrzymana nagroda:

Amiga EXE Compo:
1. X-Type - Tryphophobia (264 pkt.) - Warp1260 z 060 rev. 6
2. Stefkos - IRepoMeiita (263 pkt.) - TF1230/50MHz/64Fast
3. Juen - Ultimate 1000 (250 pkt.) - A1208
4. unAmor - Light of my Eyes (228 pkt.)
5. Wojt - Ram Pam Pam Pam (212 pkt.)

Amiga MSX Compo:
1. Dakti - Another Worlds (275 pkt.) - PreludeII replica+MPEGIT
2. Magnetic-Fox - Gotcha! (257 pkt.) - Odyssey (Original Amiga Demoscene Soundtrack) by Greg
3. Virago - Flight to Wakanda (254 pkt.) - IMPBox
4. AceMan - Twin Bodies (208 pkt.)
5. ADKD - ailussion (194 pkt.)
6. 8BM - Cadillac del presidente (189 pkt.)
7. Smola - TECHNO2 (175 pkt.)
8. HALI - IT WILL NEVER BE MORE READY (167 pkt.)

Amiga GFX Compo:
1. Vasyl - Look at the water (284 pkt.) - klawiatura mechaniczna KA59
2. Gideon - Ellie (259 pkt.) - MiniGotek
3. Tjahzi - Armagedon Now (213 pkt.) - ArcadeR
4. Jojo - Ivanhoe (212 pkt.)
5. Igor - Scrooge McDuck (189 pkt.)

Wild Compo:
1. Sordan - Retronizacja 4 recenzja (240 pkt.) - Dance Mat
2. Cios - Forever Young Vintage (222 pkt.) - MKSVir
3. Igor - Krokodyl (214 pkt.) - Puzzle Elvis Presley
4. Monochrome Productions - Tony (181 pkt.)
5. Recedent - Ludzie od retro (178 pkt.)
6. Tomuś - Toilet Wars - Intro (175 pkt.)
7. Magnetic-Fox - Life Would Be Sad Without ’em (173 pkt.)
8. Stoopi - Zajawka AmiParty (145 pkt.)
9. Prozi - NWO Soccer (142 pkt.)
10. LIV - Light from Proxima Centauri (134 pkt.)
11. Smola - Power of Bass Turiruriru (125 pkt.)
12. Nosfe - RGB Experiment #001 (78 pkt.)

Wszystkie produkcje do pobrania tutaj.
zamieścił: mailman
Książka "Demoscene: The Logo Art" stała się faktem. Zakładaną kwotę dofinansowania udało się osiągnąć i można składać zamówienia w przedsprzedaży. Dla przypomnienia, jest to nowa książka poświęcona scenowym logosom i ich twórcom. Na 400 kolorowych stronach zostanie zebranych tysiące grafik z Amigi, Atari, Commodore 64 wraz z dodatkami informacyjnymi oraz ciekawostkami od ich autorów. Wysyłka zamówień ma być realizowana od 25 grudnia 2023 roku.
zamieścił: slay
W dniach 7-10 kwietnia miała miejsce kolejna edycja kultowego party Revision. Po trzech latach impreza nareszcie powróciła do swojej stacjonarnej formuły i odbyła się w hali E-Werk (w niemieckim mieście Saarbrücken).

W Amiga Demo Compo wystawiono 9 prac, z czego pierwsza szóstka była dość wyrównana. Wygrało (ku lekkiemu zaskoczeniu) OCS’owe demo “Blood Sugar Rises” grupy AttentionWhore. Na miejscu drugim uplasowało się “Neocolora” (AGA) będąca kooperacją powracających włoskich koderów z grupy Darkage przy audiowizualnym wsparciu Lemon., a podium zamknęło francuskie Oxygene z demem "Cycle-Op" (OCS).

Amiga Demo Compo (pierwsza trójka):

1. "Blood Sugar Rises" AttentionWhore (1619)
2. "Neocolora" Darkage and Lemon. (1609)
3. "Cycle-Op" Oxygene (1525)

Amiga Intro Compo zdecydowanie wygrała grupa Ghostown z intrem “Electric Lifeforms” (OCS), przed produkcją “Griffin” ekip Nah-Kolor i Offence (też na OCS). Podium zamknęło “Sciatica” - intro na układy AGA formacji Nah-Kolor.

Amiga Intro Compo (pierwsza trójka):

1. "Electric Lifeforms" Ghostown (1889)
2. "Griffin" Nah-Kolor and Offence (1390)
3. "Sciatica" - Nah-Kolor (1193)

Dwa amigowe interka mieliśmy w Oldskool Intro, przy czym co najmniej 4-kilówka "Carandiru" Spaceballs jest warta uwagi. W kategorii Wild było kilka drobiazgów, które mogą zainteresować Amigowców: produkcja na Amigę CDTV z muzyką z CD (Return to CD / Void), prosty konwerter do przygotowywania sampli do Protrackera (Amiga ConverterQT / Nico) i chiptunowy pack na kilka platform, w tym naszą ulubioną (Chip Django 2 /Rabenauge & Bitshifters).

Tegoroczne Oldskool Graphics Compo było prawdopodobnie najmocniejsze w historii Revision. Amigowi graficy zmietli pozostałe platformy, zajmując w nim pierwsze 8 miejsc. Konkurs wygrał Made z obrazkiem "The Watchmaker", drugi był Slayer z grafiką "Soulmates Never Die", a trzeci - powracający w wielkim stylu - Danny z "Broken Souls". Dobre prace wystawili równiez pozostali polscy graficy: Jok (miejsce 6) i Vasyl (miejsce 12).

Amigowych formatów i akcentów nie zabrakło również w konkursach muzycznych – np. w Oldskool Compo mieliśmy silną reprezentację Amiga Klanga i Pretrackera, a zwyciężył Hoffman świetnym kawałkiem na beepera ZX. W Tracked Music królował oczywiście Protracker, a pierwsze miejsce wywalczył wspólny moduł Bactera i Saga Musix. Streaming Music wygrał RoccoW, a Jazzcat wylądował na miejscu trzecim.

Warto też wspomnieć, że w Game compo wygrała amigowa produkcja (Boxx4 / Retroguru), do której grafikę stworzył Koyot1222, miejsce drugie zajęła multiplatformowa gra Trans Neuronica Prelude / Evidently Cube z muzyką Acemana, a grupa Moods Plateau przeniosła amigowy klasyk Shadow of the Beast na KC-85.

Pierwszego dnia party odbyła się również ceremonia wręczenia "scenowych oskarów", czyli nagród Meteoriks za rok 2022. Za najlepszą scenową produkcję w kategorii Best Midschool Production jury uznało rewelacyjne amigowe demo "Batman Rises" grupy Batman Group. Warto też nadmienic, że najlepszą produkcją w kategorii Best Oldschool Production zostało demo "E2iRA" (na C64) polskiej grupy Arise Design. To duże wyróżnienie, ponieważ - jak na razie - niewiele statuetek Meteoriks trafiło do naszej rodzimej demosceny.

Polskich i/lub amigowych akcentów było więcej, polecamy zapoznać się ze szczegółowymi wynikami i produkcjami:

Demozoo
Pouet
Revision - kanał na YT z zapisami wszystkich konkursów
zamieścił: mailman
"Demoscene: The Logo Art" to planowana nowa książka poświęcona scenowym logosom i ich twórcom. Na 400 kolorowych stronach ma zostać zebranych tysiące grafik z Amigi, Atari, Commodore 64 wraz z dodatkami informacyjnymi oraz ciekawostkami od ich autorów. Aby jednak książka stała się faktem, do 24 kwietnia 2023 trwająca zbiórka musi zgromadzić 20 tysięcy euro. Wydawcą publikacji jest wydawnictwo Editions 64K znane z takich książek jak "Demoscene: the Amiga years", "Demoscene: the AGA years" czy aktualnie realizowana "Demoscene: the Amiga renaissance", która ma mieć premierę w czerwcu 2023.
zamieścił: mailman
Wielkanocny zajączek przybywa z prezentami! Wesoło kica i niesie w koszyku (oprócz mazurka, jaj i kiełbasy) najnowszy numer Amiga Friendship! Tym razem tylko w formie PDF-a, ale za to ze zwiększoną dawką ciekawych artykułów. Amiga Friendship to pismo charytatywne, z którego cały dochód przeznaczony jest na wsparcie naszego amigowego przyjaciela - Krzysztofa "SirLEO" Żegleń. Cierpi on na nieuleczalną chorobę o nazwie fibrodysplazja (więcej informacji na http://sirleo.ppa.pl). Każdy kto wesprze SirLEO kwotą minimum 20 zł, otrzyma dostęp do trzeciego numeru naszej publikacji. Pieniądze ze zrzutki przeznaczone są na poprawę warunków życiowych Krzyśka (materace, środki przeciwbólowe, witaminy wzmacniające, środki czystości oraz jedzenie). Odnośnik do zrzutki:

https://zrzutka.pl/z/amigafriendship3

Po wpłacie, automatycznie otrzymacie odnośnik, spod którego będziecie mogli pobrać plik PDF z publikacją. Nie ma tu żadnego proxy, każda wpłacona złotówka wędruje na konto SirLEO. Serwis zrzutka.pl nie pobiera żadnych opłat od przelewu, choć je sugeruje (aby ich uniknąć, wystarczy zgodzić się na koszty transakcji i w polu "Ty decyduj" wpisać 0 zł).

A oto co przygotowaliśmy dla was na 40 stronach trzeciego numeru "Amiga Friendship":
  • jako pierwsi szczegółowo przeanalizowaliśmy historię i losy Amigi pod rządami firmy Escom (włączając w to polskie wątki). Czy rzeczywiście chodziło im tylko o markę, a może plany były bardziej ambitne?
  • skrupulatnie przetestowaliśmy nowości sprzętowe (PiStorm32-Lite, ROMulator, IMPBox, scandoubler Medusa),
  • rozłożyliśmy na czynniki pierwsze królową wszystkich Amig, czyli A4000T (oczywiście na końcu poskładaliśmy ją z powrotem),
  • przygotowaliśmy specjalną relację z największej imprezy amigowej na świecie - Amiga37 Event w Mönchengladbach,
  • przeprowadziliśmy wywiad z Zenialem - człowiekiem, dzięki któremu polska demoscena znalazła się w UNESCO,
  • w kolejnej części kroniki polskiej amisceny wzięliśmy pod lupę rok 1992. Obfitował on w kilka wiekopomnych imprez (Party Warszawa I/II, Mountain Beer Copy Party) i… świeże marchewki na ekranach monochromatycznych monitorów...
... a propo marchewki, to rzućcie ją zajączkowi, sami zaś zatopcie się w lekturze nowego numeru Amiga Friendship. Mam nadzieję, że będzie wam smakowało (w ostateczności jest jeszcze mazurek, jaja i kiełbasa ;)

Strona projektu: https://amigafriendship.ppa.pl
Fanpage: https://www.facebook.com/amigafriendship
zamieścił: mailman, nadesłał: _DiskDoctor_
Już w październiku 2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej może zostać uruchomione Podyplomowe Studium pod roboczym tytułem "Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa". Byłyby to pierwsze w Polsce i na świecie studia o takim profilu, obejmujące tematykę rozwoju technik i technologii komputerowych, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym, ale kładące nacisk na zaangażowanie uczestników studiów w twórcze aspekty retrocomputingu - od demosceny po gamedev. Program studiów obejmuje m.in. platform studies i przegląd ważniejszych polskich i zagranicznych platform komputerowych (maszyny arcade, Apple, TRS-80, PET, system MSX, Odra, Elwro, Sinclair, Atari, Commodore, Amstrad, Amiga, ST, PC, konsole), wykorzystanie komputerów w sztuce, demoscenę, współczesne aspekty retrocomputingu (nowe urządzenia, rynek aukcyjny, aspekty prawne), a także twórcze zaangażowanie uczestników studiów poprzez warsztaty tworzenia gier i dem na platformach 8/16-bitowych.

Studia będą trwały 2 semestry (odbędzie się około 9 zjazdów w weekendy). W pierwszym semestrze dominować będą aspekty "twarde" (hardware, programowanie, rozszerzenia), natomiast w drugim – bardziej "miękkie" (gry, demoscena, muzyka, pixel-art, warsztaty kreatywne). Koszt studiów powinien zamknąć się w kwocie 3500 złotych. Studium zaproponowane zostało przez Polskie Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Technicznego, uzyskując wstępną akceptację Politechniki Rzeszowskiej, a również wsparcie Polskiego Towarzystwa Informatycznego o/Rzeszów, UBU Lab na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz innych podmiotów.

Aktualnie trwa sondowanie zainteresowania, na podstawie którego zostanie ogłoszony program studiów i nabór chętnych osób. Prosimy o komentarze poniżej lub odzew na studia(małpa)ptodt.org.pl, jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w tym nowatorskim przedsięwzięciu jako student lub wykładowca. Jedynym warunkiem wstępnym dla studentów jest wymagane przez polskie prawo posiadanie wyższego wykształcenia - od licencjatu wzwyż. W przypadku potencjalnych wykładowców poszczególnych tematów należy posiadać co najmniej dyplom magistra.

Wszystkie komentarze (tak pozytywne jak i negatywne), zostaną zebrane w formie raportu, który pomoże podjąć Politechnice Rzeszowskiej decyzję podczas głosowania na uczelni pod koniec kwietnia 2023 roku, czy studium wystartuje.

Więcej informacji - https://ptodt.org.pl/projekt-studia-podyplomowe

Obrazek pochodzi z https://openclipart.org/detail/312430/owl-with-book
zamieścił: slay
Po trzech latach wirtualnej banicji, największa demoscenowa impreza na świecie wraca do swojej stacjonarnej, tradycyjnej formuły. Revision 2023 odbędzie się w dniach 7 - 10 kwietnia 2023, w niemieckim Saarbrücken w hali E-Werk.

Na gości czeka masa atrakcji: koncerty, wykłady, ceremonia wręczenia "scenowych Oscarów", czyli nagród Meteoriks, pojedynek w kodowaniu na żywo oraz - rzecz jasna - konkursy.

Z perspektywy amigowca najbardziej interesujące będą: Tracked Music, Oldskool Music, Oldskool Graphics, Amiga Intro i oczywiście najważniejszy z nich - Amiga Demo Compo.

Oficjalna strona party: https://2023.revision-party.net/
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem